Ana Sayfa  /  SİYASET  /  'SURİYE'DE KANTONLAŞMAYA ÇALIŞANLAR ÇÖZÜME MÜDAHİL OLAMAZ'
  • Facebook da Paylaş
'SURİYE'DE KANTONLAŞMAYA ÇALIŞANLAR ÇÖZÜME MÜDAHİL OLAMAZ'
  • 24-11-2017
  • 0 yorum
  • 1237 okunma
MHP Grup Başkanvekili Usta, 'Suriye'nin kuzeyinde kantonlar halinde devletleşmeye gitmeyi hedefleyen unsurların, çözüm noktasında müdahil olmaya çalışması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla çelişir.' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Suriye meselesinin çözümünde ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını belirterek, "Suriye'nin kuzeyinde kantonlar halinde devletleşmeye gitmeyi hedefleyen unsurların, çözüm noktasında müdahil olmaya çalışması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla çelişir." dedi.

Usta, AA muhabirinin Rusya'nın Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla düzenlenen üçlü zirveye ilişkin sorunlarını cevapladı.

Zirvenin Astana sürecinin devamı mahiyetinde olduğunu hatırlatan Usta, "Üç ülkenin Suriye meselesinin çözümüne yönelik beraberliği ve konuşması çok önemli. Biz bu süreci önemsiyoruz ve bu diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Zirve sonrası üç ülke liderinin açıklamalarının genel çerçeve itibariyle olumlu bulduklarını belirten Usta, "Suriye'de çatışmaların bir an evvel sonuçlandırılması lazım, Suriye halkının evlerine dönmesi için altyapının hızlıca oluşturulması gerekir. Bu hem Türkiye açısından hem de o insanlar açısından önemli." dedi.

Erhan Usta, MHP olarak Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını vurgulayarak, bu konuda "en ufak bir aksama olmaması" gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın," PKK/PYD'nin Suriye meselesinin çözümüne dönük süreçte kesinlikle yer almaması gerektiğine" dönük açıklamaları hatırlatan Usta, "Rusya'nın daha önceden Soçi'de yapılacak zirveye PKK/PYD'yi de davet etmiş olması kabul edilebilir bir şey değil." diye konuştu.

"Ulusal Suriye Kongresi'nin toplanmasını önemli görüyoruz"

Usta, "Eğer biz 'Suriye'nin siyasi ve toprak bütünlüğünden yanayız' diyorsak, Suriye'nin kuzeyinde kantonlar halinde devletleşmeye gitmeyi hedefleyen unsurların, çözüm noktasında müdahil olmaya çalışması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla çelişir. Bu unsurlar YPG/PYD, PKK'nın Suriye uzantısı; bizim açımızdan çok net bir şekilde terörist örgütlerdir. Bunların orada kabul edilmesi, tanınması, sadece Suriye'yi değil Türkiye'yi de tehdit edecektir. Bu yüzden bu unsurların Suriye'ye ilişkin çözüm sürecinde kesinlikle yer almaması gerekir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu süreçte tavrını olumlu bulduklarını ve bu tavrın arkasında güçlü bir şekilde durduklarını dile getiren Usta, şunları kaydetti:

"Ulusal Suriye Kongresi'nin toplanmasını önemli görüyoruz. Bu toplantıyı çok aceleye de getirmemek lazım. Burada kimlerin yer alacağı, daha sonraki süreçte kimlerin de hak iddia edeceğiyle alakalı bir durum. Dolayısıyla hiçbir şekilde PKK/PYD'nin Ulusal Suriye Kongresi'nde yer almaması lazım. Türkiye'nin bu noktada da - İran daha kolay ikna edilebilir belki - Rusya'nın ikna edilmesi için diplomasiyi çalıştırması lazım."


AA

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV