Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  AZERBAYCAN'DAN TEK TARAFLI ATEŞKES KARARI
  • Facebook da Paylaş
AZERBAYCAN'DAN TEK TARAFLI ATEŞKES KARARI
  • 03-04-2016
  • 0 yorum
  • 3631 okunma
Azerbaycan, temas hattındaki şiddetli çatışmaların ardından karşı operasyon ve cevap önlemlerini tek taraflı olarak durdurma kararı alarak tek taraflı ateşkes ilan etti.

Azerbaycan, temas hattındaki şiddetli çatışmaların ardından karşı operasyon ve cevap önlemlerini tek taraflı olarak durdurma kararı alarak tek taraflı ateşkes ilan etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uluslararası kuruluşların başvuruları ve Azerbaycan devletinin barışçı siyaseti sonucu Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin karşı operasyon ve cevap önlemlerini tek taraflı olarak durdurduğu ve işgalden kurtarılan bölgelerin savunmasını güçlendirme kararı alındığını duyuruldu.
Açıklamada, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırılarını sürdürmesi halinde düşmana misliyle karşılık verileceği ve işgal altındaki toprakların kurtarılarak arazi bütünlüğünün sağlanması amacıyla operasyonlara devam edileceği de kaydedildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: "Düşmana gereken cevap verildi"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güvenlik Konseyi toplantısında, Ermenistan’a gereken cevabın verildiğini belirterek, ‘‘Bugün temas hattında Azerbaycan gücünü kanıtladı. Provokasyona cevap olarak yürütülen askeri operasyon sonucu büyük askeri zafer kazandık. Bu vesileyle ordumuzu, tüm Azerbaycan halkını tebrik etmek istiyorum. Bundan sonra da düşmanın tüm saldırıları cevapsız kalmayacak, düşmana gereken cevap verildi’ dedi.
Cumhurbaşkanı Aliyev, Amerika dönüşünün ardından, Olağanüstü Güvenlik Konseyi toplantısı düzenledi. Aliyev, yapılan bu ateşkes ihlali sonucu ordu mensuplarının ve sivil vatandaşların öldüğünü ifade etti.
Provokasyona cevap olarak yürütülen operasyon sonucu askeri zafer kazandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, Konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu tahribat Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı sinsi politikasının göstergesidir. Bu provokasyon ordumuz tarafından layıkıyla cevaplandırıldı. Düşmana büyük darbeler vuruldu, düşman büyük kayıplar verdi. Diyebilirim ki, düşmana sarsıcı darbe vuruldu. Bugün temas hattında Azerbaycan üstünlüğü daha da pekişti. Provokasyona cevap olarak yürütülen askeri operasyon sonucu büyük askeri zafer kazandık. Azerbaycan halkı kendi öz topraklarını savunuyorlar, Vatan uğruna savaşırlar, şehit olurlar. Tüm şehitlerimizin anısı kalbimizde sonsuza kadar yaşayacak’’ dedi.

 

DHA

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV