Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  BTÖ , SURİYE-TÜRKİYE SINIRINDA İLERLEMEYE ÇALIŞIYOR
  • Facebook da Paylaş
BTÖ , SURİYE-TÜRKİYE SINIRINDA İLERLEMEYE ÇALIŞIYOR
  • 19-06-2017
  • 0 yorum
  • 3977 okunma
Suriye-Türkiye sınır hattındaki Suriye topraklarının büyük bölümünü işgal eden BTÖ, kalan bölgede ilerlemek için saldırılarını yoğunlaştırdı.

Suriye'deki askeri muhalif gruplardan Ahraru'ş Şam'ın Halep'in Daret İzze ilçesi komutanı Ebu Selahaddin, terör örgütü BTÖ'nin Daret İzze'ye yönelik saldırılarının hedefinin Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü sınır kapısı karşısındaki Babül Hava sınır kapısını ele geçirmek olduğunu söyledi.

Terör örgütü BTÖ, Halep'in batı kırsalında ilerlemek için muhaliflerin kontrolündeki Daret İzze ilçesine aralıklarla saldırılar düzenliyor.

Ahraru'ş Şam'ın Daret İzze'deki saha komutanı Ebu Selahaddin AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü BTÖ'nün Cindiris beldesi ve Afrin bölgelerini gören Daret İzze'deki Seman kalesini ele geçirmeyi amaçladığını vurguladı.

Ebu Selahaddin, Daret İzze'nin stratejik bir konuma sahip olduğunu belirterek, "Böylece tüm bölgeyi üstten gören tepeyi ele geçirip büyük bir alana hakim olmak istiyorlar." diye konuştu.

Daret İzze'nin iki büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Ebu Selahaddin, "İlk olarak Daret İzze, PYD'nin kamplarını ve sözde karargahlarını gören bir yer. İkincisi ise bu bölgenin çok yüksek olması yüzünden örgüt burayı ele geçirirse muhaliflerin kontrolündeki alanları rahatlıkla izleyebilirler." değerlendirmesini yaptı.

"PYD, Suriye-Türkiye sınırını ele geçirmek istiyor"
Ebu Selahaddin, "Eğer örgüt ilçeyi ele geçirirse maalesef muhaliflerin kontrolündeki büyük bir kesimi el geçirmiş olacaktır. BTÖ, Suriye-Türkiye sınırını ele geçirmek istiyor." ifadelerini kullandı.

Örgütün muhaliflerin kontrolündeki sınır bölgelerine saldırmasına ilişkin Ebu Selahaddin, "BTÖ, Suriye-Türkiye sınır hattında ilerleyerek, Babül Hava sınır kapısını ele geçirmek istiyor." dedi.

"PYD'nin Rakka'dan sonraki ana hedefi İdlib olacaktır"
Ahraru'ş Şam komutanı Ebu Selahaddin, askeri muhaliflerin BTÖ mensuplarının ilçeye sızmaya yönelik saldırılarına karşılık verdiğini söyledi.

BTÖ'nün sızma ve saldıranlarına hazırlıklı olduklarını belirten Ebu Selahaddin, "Geçen günlerde çatışmalar sonucu şehitler verdik. Tam sayı veremesem de onlardan çok sayıda teröristi öldürdük." diye konuştu.

Ebu Selahaddin, "BTÖ'nün bırakıp kaçtığı noktalardaki boş kovanlarda gördüklerimiz M16 silah kovanlarıydı yani ABD silahları. Saldırıyı püskürtmemizin ardından Afrin'deki Rus askeri üslerinden teröristlerin geri çekilmesini kolaylaştıran top atışları yapıldı." şeklinde konuştu.

BTÖ'nün bölgedeki genişleme çabalarına ilişkin Ebu Selahaddin, "PYD'nin Rakka'dan sonraki hedefi İdlib olacaktır. Şu an elimizdeki savunma hatlarını silahlarla, tünellerle güçlendiriyoruz. Her şeye hazırlıklıyız." dedi

 

AA

Etiketler : btö. türkiye - suriye - sınırı -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV