Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  BULGARİSTAN YARIN SANDIĞA GİDİYOR
  • Facebook da Paylaş
BULGARİSTAN YARIN SANDIĞA GİDİYOR
  • 25-03-2017
  • 0 yorum
  • 1852 okunma
Bulgaristan'da yarın yapılacak seçimlerde merkez sağdaki AB yanlısı GERB ile Rusya'ya yakın duran Sosyalistler çekişecek.

Bulgaristan'da yarın yapılacak genel seçimlerin merkez sağ partisi GERB ile Sosyalist Parti arasında büyük çekişmeye sahne olması bekleniyor. Yeni kurulan DOST Partisi ise Türk ve Müslümanların oylarıyla ülke siyasetinde yeni bir yer edinmeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomik olarak en geri durumdaki üyesi 7 milyonluk Bulgaristan'da seçmenler yarın ülkenin yeni hükümetini belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Seçim öncesindeki son kamuoyu yoklamaları, yarışın eski Başbakan Boyko Borisov'un liderliğindeki merkez sağ Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) ile Kornelia Ninova liderliğindeki Sosyalist Parti arasında geçeceğine işaret ediyor.

Her iki partinin de yüzde 30 civarında oy alacağı, birinci gelecek partiyi tahmin etmenin zor olduğu belirtiliyor. Borisov, 2009-2013 ile 2014-2017 dönemlerinde başbakanlık yapmıştı.

Borisov hükümetlerine bakanlık almadan destek veren milliyetçi cephenin ise seçimden sonra hükümet oluşumunda yine kilit rol oynaması bekleniyor. Birleşik Vatanseverler adı altında bir araya gelen göçmen ve Müslüman karşıtı partiler arasında ırkçı ATAKA da bulunuyor. Birleşik Vatanseverler'in anketlerdeki oy oranı yüzde 9 civarında görülüyor.

Türklerin oyları için yeni parti

Bulgaristan'daki erken parlamento seçiminde, ülke nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Türk ve Müslümanların oyları için ise Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Birliğinin yanı sıra parlamentoda 33 milletvekili bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) mücadele verecek.

Türkiye'de 24 Kasım 2015'te hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi, Bulgaristan'da Türklerin en fazla temsil edildiği HÖH'te görüş ayrılığına neden olmuştu. Türkiye'nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütvi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan'ın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmişti.

Mestan ve bir grup milletvekili, Nisan 2016'da DOST Partisi'ni kurarak Bulgaristan'daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST Partisi, erken seçimlere Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılıyor.

Seçmen listesinde ırkçı ATAKA partisinin eski milletvekillerine yer vermesiyle tepki çeken Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) bu kararının ardından ülkedeki Türk ve Müslümanlardan geniş tepki gördüğü biliniyor.

DOST Partisi yöneticileri, yüzde 4 olan seçim barajına takılmadan ülke siyasetinde önemli bir yer edineceklerini bildiriyor.

Seçmene "Türklüğümüzü ve Türkçülüğümüzü cesurca savunacağız" mesajı veren DOST lideri Mestan, her fırsatta Türkiye'de ve Avrupa'da yaşayan Bulgaristan vatandaşlarını 26 Mart'ta oy vermeye çağırıyor.


TRTHABER

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV