Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  ÇAVUŞOĞLU: 'İLİŞKİLERİMİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ'
  • Facebook da Paylaş
ÇAVUŞOĞLU: 'İLİŞKİLERİMİZİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ'
  • 26-04-2017
  • 0 yorum
  • 2776 okunma
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Bundan sonra parlamento ve parlamenterler meclisi ve bu kurumla bazı konulardaki ilişkilerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Buna bizi mecbur bıraktılar.' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan'da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) Türkiye'ye yönelik "siyasi denetim" kararının siyasi olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu kararın Türkiye'yi cezalandırmak için alındığını, bu karardan sonra parlamenter meclisin aynı iş birliğini göremeyeceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, "Türkiye ile ilgili aldığınız kararlar dengeli ise biz buna saygı duyarız, bundan da faydalanırız ama kasıtlı kararlar aldığınız zaman, yanlış raporlar yazdığınız zaman biz bunu dikkate almayız. Burada saygı göstermeyiz." diye konuştu.

Türkiye'nin bugüne kadar Avrupa Konseyi ile her zaman yakın iş birliği içinde olduğunu ve konseyin tavsiyelerini dikkate aldığını anımsatan Çavuşoğlu, son alınan kararın, bundan sonraki iş birliğini zayıflatan bir adım olduğunu bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, "Bundan sonra parlamento ve parlamenterler meclisi ve bu kurumla bazı konulardaki ilişkilerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Buna bizi mecbur bıraktılar. Bizim arzu ettiğimiz bir şey değildi." ifadesini kullandı.

"Bilgi paylaşımı yok diyen kimse, ona katılmıyorum"

Bakan Çavuşoğlu, ABD'nin, TSK'nın bölücü terör örgütü ve Suriye uzantısı PYD'ye karşı Sincar ve Karaçok dağlarına yaptığı hava harekatına ilişkin bilgisi olmadığı iddialarına karşılık şunları kaydetti:

"Son zamanlarda da bu bölgede operasyon yapacağımızı, bizzat müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri'ne bildirdik ve askerlerini belli bir çizginin ötesine, yani sınırımızdan 20-30 kilometre güneye çekmelerini kendilerine de söyledik. Ayrıca bu operasyondan iki saat önce de bu aramızdaki anlaşmanın vurguladığı gibi ya da anlaşma gereği Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile burada operasyon yapacağımızın bilgisini paylaştık. Diğer taraftan koalisyonun Katar'daki hava koordinasyon merkeziyle de bu bilgiyi paylaştık. Yine Rusya'nın Suriye'deki operasyon merkeziyle de bu bilgiyi paylaştık.


AA

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV