Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  İBADİ'DEN KERKÜK VALİSİ'Nİ AZLETME HAMLESİ
  • Facebook da Paylaş
İBADİ'DEN KERKÜK VALİSİ'Nİ AZLETME HAMLESİ
  • 14-09-2017
  • 0 yorum
  • 519 okunma
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i azletme talebini parlamentoya gönderdiği bildirildi.

Irak Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakanlık ofisinden Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması talep yazısı oylanması için tarafımıza gönderildi." denildi.

Bağdat'taki bazı siyasi çevreler ve milletvekilleri, Kerim'in Bölgesel Yönetim'in 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referanduma dair açıklamaları nedeniyle görevden alınması çağrısı yapıyordu.

Kerkük Valisi Kerim, vilayet meclisindeki Kürt üyeleri toplayarak, kentin resmi kurum ve kuruluşlarında IKBY bayrağını astırma kararı aldırmıştı. Kerim'in öncülüğündeki tek taraflı karar Bağdat merkezi yönetiminin tepkisini çekmişti.

Vali, bunun ardından sözde referanduma Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin de dahil edilmesi için meclisten karar çıkarmıştı.

Vali'nin söz konusu referandum oylaması sırasında Kürt kökenli Meclis Başkanına dönerek, kentteki Türkmen ve Araplar'ı kastederek, "Daha sonra hepsini kovacağız" sözleri basına yansımıştı.

Kerim, ayrıca bölücü terör örgütüne bağlı 200 silahlı kişiyi Kerkük'teki askeri üsse yerleştirmekle de suçlanıyor.


AA

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV