Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  IŞİD TÜRKMENLER'E KLOR GAZIYLA SALDIRDI
  • Facebook da Paylaş
IŞİD TÜRKMENLER'E KLOR GAZIYLA SALDIRDI
  • 10-03-2016
  • 0 yorum
  • 3467 okunma
IŞİD, klor gazı kullandı yüzlerce Türkmen hastanelere akın etti.

Terör örgütü IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde Kerkük'e bağlı Tazahurmatu kasabasına klor gazı attığı iddia edildi. Terör örgütünün daha önce kontrol altına aldığı Türkmen köyü Beşir'den Tazahurmatu kasabasına klor gazı attığı iddia edildi. Gazdan etkilenen çoğu çocuk yüzlerce kişi hastanelere akın etti. Gazdan etkilenen insanların zor nefes aldıkları boğulma tehlikesi geçirdikleri bildirildi. IŞİD, dün kasabayı katyuşa füzeleriyle vurmuştu.

Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan Tazahurmatu hastanesi doktorlarından Dr. Suzan Sabah, terör örgütünün dün kasabaya attığı gazdan çok sayıda insanın etkilendiğini duyurdu. IŞİD'in klor gazını kullandığının tespit edildiğini ifade etti. Yüzden fazla kişinin hastaneye nefes alamama şikayetiyle baş vurduğunu bildiren Sabah, her geçen saat hastaneye gelen insan sayısının arttığını dile getirdi.

Cihan'a konuşan kasaba halkı her gün terör örgütünün kendilerini hedef seçtiğini, korku içinde olduklarını söyledi.

İlk defa klor gazının I. Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullandığı iddia ediliyor. Klor gazı suyla temas ettiğinde hidroklorik asit ve oksijen oluşturan bir tepkime gerçekleşir. Bu nedenle göz ve akciğerler gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 2,5 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir.

CHA 

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV