Ana Sayfa  /  EKONOMİ  /  KASTAMONU PASTIRMA ÜRETİMİNDE DE İDDİALI
  • Facebook da Paylaş
KASTAMONU PASTIRMA ÜRETİMİNDE DE İDDİALI
  • 19-06-2017
  • 0 yorum
  • 2329 okunma
Sarımsak üretimiyle ön plana çıkan Kastamonu, önemli ham maddesi sarımsak olan pastırma üretimini de artırıyor.

Çemeninde Taşköprü sarımsağı kullanılması, doğal yollarla kurutulması ve lezzetiyle Türkiye'nin birçok kentinden talep gören Kastamonu pastırması, özellikle ramazan ayında daha çok ilgi görüyor.

Yılda yaklaşık 200 ton pastırma üretilen kentte bu işi 200 yıldır sürdüren firmalar da bulunuyor.

Pastırma üreticisi Ayhan Ekicioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıldır kentte pastırmacılık yaptıklarını söyledi.

Kastamonu pastırmasının fırın

 

Kayseri'ye pastırma gönderiyor

Pastırmasıyla meşhur Kayseri'ye de ürünlerinden gönderdiklerini dile getiren Ekicioğlu, "Türkiye'nin birçok ilinden müşterilerimiz var. Talep ettiklerinde kargo ile gönderiyoruz. Kayseri'den bile müşterimiz var. Kayseri'den pastırma isteyenler oluyor biz de kargoyla gönderiyoruz." dedi.

Sedat Tabakoğlu, ailesinin yaklaşık 200 yıldır pastırma üretimi ile uğraştığını söyledi.

Liseyi bitirdikten sonra pastırmacılığa başladığını kaydeden Tabakoğlu, pastırma yaparken genelde yaylada doğal yollarla beslenen hayvanların etini tercih ettiklerini vurguladı.

Mevsimine göre pastırma tüketimin değiştiğine işaret eden Tabakoğlu, "Havalar soğuk olduğu dönemlerde pastırma tüketimi artar. Sıcak dönemlerde düşer. Biz günde 100 kilo civarında pastırma satıyoruz. Ramazan ayında satışlarımız yüzde 30 ile 40 arasında artıyor. İstanbul, İzmir ve Kayseri başta olmak üzere Türkiye'nin birçok noktasına pastırma gönderiyoruz." dedi.

 

 

AA

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV