Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  KERKÜK'TE RAMAZAN GECELERİNİN EĞLENCESİ 'SİNİ ZARF' OYUNU
  • Facebook da Paylaş
KERKÜK'TE RAMAZAN GECELERİNİN EĞLENCESİ 'SİNİ ZARF' OYUNU
  • 08-06-2017
  • 0 yorum
  • 1856 okunma
Iraklı Türkmenlerin geleneksel "sini zarf" oyunu, Kerkük'te ramazan geceleri her kesimden insanı buluşturuyor.

Iraklı Türkmenlerin geleneksel "sini zarf" oyunu, Kerkük'te ramazan gecelerinin vazgeçilmez eğlencesi olarak her kesimden insanı bir araya getiriyor.

Kerkük'te teravih namazından sonra çayhanelerde toplanan vatandaşlar, ramazan ayına özel "sini zarf" oyununa başlıyor. Kerkük türküleri eşliğinde oynanan oyun, sahura kadar devam ediyor.

Geleneksel oyunda iki takım bulunuyor. Takımlardan biri, sini üzerindeki 11 fincandan birine "zarf" denilen boncuk yerleştiriyor. Diğer takımın oyuncuları ise fincan altındaki "zarfı" bulmaya çalışıyor.

127 yıllık çayhanede geleneksel "sini zarf" oyunu

Kerkük'ün eski semtlerinden Musalla'daki çayhanenin işletmecisi Nazım Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "sini zarf" oyununun Kerkük'te ramazan gecelerinin geleneksel eğlencesi olduğunu söyledi.

Oyunun her kesimden insanı bir araya getirdiğini belirten Demirci, "İftar ve teravih namazından hemen sonra Kerkük'ün birçok semtinden vatandaşlar, sini zarf oyunu oynamak için çayhaneye akın ederler." dedi.

İşlettiği çayhanenin de sini zarf oyunu gibi köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan Demirci, "Ramazan gecelerinde 127 yıllık bir tarihe sahip olan Musalla çayhanesi, halkın yanı sıra siyasiler, seçkinler, sanatçı ve tüm kesimlerin buluştuğu bir mekan olur. Burada Türkmen, Kürt, Arap ve her kesimden vatandaşı görmek mümkün." diye konuştu.


AA

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV