Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  NİJERYA AÇIKLARINDA 6 TÜRK GEMİCİ KAÇIRILDI
  • Facebook da Paylaş
NİJERYA AÇIKLARINDA 6 TÜRK GEMİCİ KAÇIRILDI
  • 11-04-2016
  • 0 yorum
  • 1273 okunma
Nijerya'nın Port Harcourt limanının güneyinde, bir Türk firmasına ait gemiden 6 mürettebatın kaçırıldığı bildirildi.

Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Hakan Çakıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk firmasına ait bir geminin mürettebatından İlkay Olgun, Haluk Buran, Furkan Topcu, Mehmet Babacan, Şükrü Dömbek, Eray Falay'ın, sabaha karşı Nijerya'nın Port Harcourt limanının 90 mil güneyinde kaçırıldığını söyledi.

Geminin şu anda seyrini sürdürdüğünü belirten Çakıl, kaçırılan mürettebatın deltalarda rehin tutulduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

"Durumlarının iyi olduğuna dair ön bilgi aldık"

Nijerya Dışişleri Bakanlığı ve Türk askeri ataşeliği aracılığıyla Nijerya Deniz Kuvvetleriyle sürekli olarak bilgi paylaşımında bulunduklarını anlatan Büyükelçi Çakıl, şöyle konuştu:

"Kaptan İlkay Olgun'un cep numarası bizde var ancak kendisine henüz ulaşamıyoruz. Durumlarının iyi olduğuna dair bir ön bilgi aldık. Kaçırılan mürettebatın büyük ihtimalle deltalardan birinde tutulduğunu tahmin ediyoruz. Bölge son derece güvensiz, deniz korsanlığının çok sık görüldüğü bir yer. Yasal yollardan en kısa zamanda serbest bırakılması için elimizden geleni yapacağız."

"Fidye amaçlı olabilir"

Aynı bölgede daha önce de çok sayıda fidye amaçlı kaçırma eylemlerinin olduğuna işaret eden Çakıl, bu nedenle kaçırılmanın fidye amaçlı yapılmış olabileceğini bildirdi.


aa

Etiketler : nijerya - korsan -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV