Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  TÜRK DÜNYASI YILIN BELGESEL FİLMİNİ SEÇİYOR
  • Facebook da Paylaş
TÜRK DÜNYASI YILIN BELGESEL FİLMİNİ SEÇİYOR
  • 29-09-2017
  • 0 yorum
  • 888 okunma
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'nun organize ettiği, birçok devlet kuruluşunun ve sivil toplum örgütlerinin destek verdiği Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması 30 Eylül'de İstanbul Üniversitesi'nde yapılacak.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'nun organize ettiği, birçok devlet kuruluşunun ve sivil toplum örgütünün destek verdiği Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması Türkiye'de yapılıyor.

T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TDBB ve TRT'nin katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali bu yıl 27 Eylül'de İstanbul Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Üniversite Kongre Merkezi'nde 3 gün boyunca yapılacak etkinlikler arasında iki ayrı salonda gün boyu gösterimlerin yapılacak olmasının yanısıra Türk Dünyası Belgesel-Sinema Üreticileri Şurası, Türk Dünyası İletişim Toplulukları Buluşması ve Türk Dünyası Film Afişleri Sergisi de düzenlenecek.

Etkinlikler kapsamında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festival atölyeleri kurulacak, festival söyleşileri gerçekleştirilecek. Festivalin galası ise seçkin davetlilerin katılımıyla 30 Eylül'de İstanbul'nda yapılacak. Gala sonrası Festival sırasıyla, Niğde, Lefkoşa, Bakü, Almatı, Bişkek, Üsküp'e taşınacak.

Hocağulu Narlıyev, Dr. Zeynel Koç, Doç. Dr. Abdülhamit Avşar, Uluslararası Müslüman Filmleri Festivali Direktörü Albina Nafigova, Setem ve Sanatsal Etkinlikler Komiyon Başkanı Mehmet Güleryüz, Belgesel Yapımcı ve Sunucusu Ahmet Yeşiltepe gibi etkin isimlerin jürisinde bulunduğu festivalin galası 30 Eylül günü saat 19:00'da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.

İlki 2016 yılında, 5 ülke 7 gösterim bir festival sloganı ile gerçekleştirilen Türk Dünyası Belgesel Film festivalinin ikincisi bu yıl 7 ülke 18 gösterim bir festival parolasıyla gerçekleştirilecek.

Yedi Türk Cumhuriyeti başta olmak üzere özerk Türk Cumhuriyetleri, Türk toplulukları ile akraba topluluklarda film yarışmasına müracaat etti.

Bu filmlerin gala ödül törenleri ve İstanbul gösterimleri 27-30 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi merkez binalarındaki çeşitli salonlarda gerçekleştirilecek.

Gala ve ödül töreninden sonra dereceye giren filmler ve gösterim yapılacak filmleri KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Üsküp'te proje ortağı olan üniversiteler olan Türkiye'den İstanbul, Marmara, Niğde Ömer Halisdemir, Amasya Üniversiteleri, Azerbaycan Bakü-Devlet, Kırgızistan –Türkiye Manas, Kazakistan – Alfarabi, Üsküp – Fan, KKTC – Doğu Akdeniz Üniversitelerinde ile halk gösterimleri şeklinde gerçekleştirilecek.

Projeye Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Yurtdışı Akraba Topluluğu, Yunus Emre Enstitüsü, TRT gibi devlet kurumlarının yanısıra Gazeteciler Cemiyetleri, Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ile yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda sivil toplum örgütü sanat severler ve özel sektör ile belediyelerde destek vermekte.

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV