Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  TÜRKMENİSTAN'DA YENİ DOĞALGAZ YATAĞI BULUNDU
  • Facebook da Paylaş
TÜRKMENİSTAN'DA YENİ DOĞALGAZ YATAĞI BULUNDU
  • 15-04-2016
  • 0 yorum
  • 1991 okunma
Rusya, İran ve Katar'dan sonra dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip ülkesi Türkmenistan'da yeni doğalgaz kaynağı keşfedildi. Hazar Denizi'nin kıyısındaki Balkan vilayetindeki Cekişlyar yatağında doğalgaz kaynağına ulaşıldı. 3 bin 198 metre derinlikte doğalgaz kaynağının bulunduğu ve günlük üretimin 500 bin metreküp olduğu açıklandı.

Türkmenpetrol Devlet İdaresi Başkanı Dövletdurdu Haciyev, Türkmen basınına yaptığı açıklamasında, sözkonusu kuyudaki yüksek basıncın yatağın doğalgaz rezervinin çok büyük olduğunun bir göstergesi olduğunu beyan etti. 

Uluslararası uzmanlara göre, Türkmenistan’ın enerji rezervi 71 milyar ton petrole eşdeğer. Aşkabat yönetimi, söz konusu enerji kaynakları ile Çin, Rusya, İran, Avrupa ve diğer projelerin doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu çeşitli platformlarda dillendirmeyi devam ettiriyor.

Türkmenistan önümüzdeki dönemde sadece doğalgaz ve petrol ihraç eden ülke olmakla kalmayıp, ürettiği doğalgaz ve petrolü kullanarak, ihraç mahiyetli ürünleri üreterek dünya piyasasına çıkmak istiyor.  

Cihan

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV