12 yıldır suya hasretler

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 11:27 'de eklendi.

Aydın’ın Koçarlı ilçesinin kırsal Çulhalar Mahallesi’nin Pınarcık Mevkisi’ndeki 60 hane, 12 yıldır suya hasret. Mahallede bugüne kadar açılan 2 kuyudan birinin suyu arsenikli çıkarken, diğer kuyuda ise hiç su bulunamadı.

Büyükşehir Belediyesi ve Kanalizasyon İdaresi () üçüncü kuyu için etüt çalışmalarını sürdürürken, yöre halkı tankerlerle ya da yöredeki kaynaklardan bidonlarla taşıdıkları suları kullanıyor. Yıllardır çile çeken vatandaşları, Aydın'da siyasiler arasında bir süredir devam eden ' ücretsiz olsun' tartışmalarına göndermede bulunarak, "Yeter ki suyumuz olsun biz parasını vermeye razıyız" dedi.
Koçarlı'ya 10 kilometre mesafedeki kırsal Çulhalar Mahallesi'nin Pınarcık Mevkii'ndeki 60 hane yaklaşık 12 yıldır su sıkıntısı yaşıyor. Mahalleye 1 kilometre mesafedeki dağınık bir yerleşimin olduğu yaklaşık 240 kişinin yaşadığı Pınarcık Mevkisi'nin su sorunun çözmek için ilk olarak 2016 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından kuyu açıldı. Ancak, çıkan suyun yapılan tahlilinde arsenik oranı yüksek çıktı. Bunun üzerine kuyudan çıkan su kullanılamadı. ASKİ tarafından 1 yıl sonra başka bir sondaj vuruldu. Ancak, buradan da su çıkmadı. ASKİ, mahalleyi suya kavuşturmak için yeni bir sondaj kuyusu açmak için etüt çalışmalarına başlarken, bölgede yaşayanların sıcak yaz günlerinde susuzluğa tahammülleri kalmadı. Çullahalar Mahallesi'nin suyunun da ancak kendilerine yetmesi nedeniyle de oradan da bölgeye su getirilemediği için Pınarcık Mevkii'nde yaşayanlar ne yapacaklarını şaşırdı. 12 yıldır tankerlerle getirttikleri ve yakındaki dere ve diğer su kaynaklarından bidonlarla taşıdıkları suyu kullanan Pınarcık Mevkii sakinleri, artık bu soruna bir çözüm bulunmasını istedi. Aydın'da son günlerde halka su ve elektriğin ücretsiz olarak verilmesi yönünde siyasiler arasında tartışma ve polemikler sürerken, Pınarcık Mevkiii'nde yaşayanlar, "Bedava olmasından geçtik. Yeter ki suyumuz olsun biz parasını vermeye razıyız" diyerek, tepkilerini dile getirdi.
Pınarcık Mevkisi'ndeki 60 hane adına konuşan 59 yaşındaki İsmail Özen, "12 yıldır Pınarcık Mevkii'nde yaşıyorum. Bir kere bile çeşmelerimizden su aktığını görmedim. Evde kullanmak için yöredeki kaynaklardan bidonlarla su taşıyoruz. 8 Ağustos 2016 tarihinde ASKİ'ye bu konuyla ilgili 51 aile olarak dilekçe verdik. Bunun üzerine bize verilen cevapta 2017 yılı çalışma programı dahilinde olduğunu ve suyun bağlanacağını söylediler. 2018 yılının Temmuz ayında olmamıza rağmen henüz hiçbir sonuç alamadık. Mağdur durumdayız. Her derdimizi anlatmaya gittiğimiz de 'Yapacağız' diyorlar ama hiçbir şey yapılmadı. Yaz günündeyiz, susuzluk çekiyoruz. Eve gelen misafirlere karşı da mahcup duruma düşüyoruz" dedi.

"SUYU BEDAVA VERMELERİNİ İSTEMİYORUZ"

"Bizler bazılarının konuştuğu gibi suyun ücretsiz olmasını istemiyoruz" diyen Özen şöyle devam etti:
"Bizim derdimiz su. Suyumuz gelsin, biz parasını ödemeye de razıyız. Su temin ettiğimiz kaynaklar da yetersiz. Bu nedenle bidonlarla su almaya gittiğimiz kaynakların başında çoğu zaman kavgalar bile yaşanıyor. Zaten su kaynakları da evlerimİze ortalama 500 ila 700 metre arasında mesafelerde. Bu nedenle taşıma suyla ihtiyaçlarımızı karşılamamız oldukça güç oluyor. Bir an önce bu çilenin sona ermesini istiyoruz."

"TAŞIMA SUYLA KENDİ SİSTEMİNİ KURDU"

Yöredeki pınarlardan taşıdığı suyu evin üstünde yaptığı depoda biriktirerek hortum ve motor kanalıyla evde çeşmelerin akmasını sağlayan İsmail Maytalma (50) ise, "Ya otomobilimle ya da pınarlardan sırtımızda bidonlarla su taşıyoruz. Bulunduğumuz mevkii, Koçarlı'nın en küçük mahallesi olan Taşköy'den bile büyük. Ancak, buna rağmen hiçbir şekilde hizmet alamıyoruz. Yetkililer diyor ki 'Aydın'da ücretsiz su verelim.' Yıl olmuş 2018 bizim daha suyumuz yok. Suyu getirsinler biz iki kat su parası ödemeye razıyız. Evimin çatısına tank yaptım. Pınardan getirdiğim suyu süzerek depoya aktarıyorum. Buradan da motorla evin şebekesine pompalayarak çeşmelerden akan suyu temizlikte kullanıyoruz" diye konuştu.
ASKİ yetkilileri ise Pınarcık Mevkii'ne yeni bir kuyu için etüt çalışmalarının sürdüğünü belirtip, 1 ay içerisinde buradaki su sıkıntısını çözeceklerini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.