2018 Polis Özel Harekat (PÖH) Alımları Ne Zaman Olacak? Alımlar, Şartlar ve Detaylar...

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 17:36 'de eklendi.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunmakta olan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) içinde istihdam edilecek olan EGM’nin en elit ve seçkin birimi ile yurt içi operasyon faaliyetlerine devam etmekte olup adayların en çok rağbet gösterdiği kadrolardan bir tanesi Polis Özel Harekat PÖH sınıfıdır. PÖH alımı en son 19. dönem Polis meslek Eğitim Merkezi POMEM kapsamında yapıldı ve 10 bin kişilik öğrenci alımı yapıldı. Bu alımdan sonraki 20. dönem POMEM, 21. dönem POMEM ve 22. dönem POMEM polis memuru sınıfı için yapıldı. Buna göre Polis Özel Harekat PÖH sınıfı alımı için adaylar şimdide gözlerini 23. dönem POMEM’e çevirdi. Buna göre 23. dönem POMEM’e 10 bin polis alımı yapılacak ancak alımlar PÖH sınıfı için mi yoksa polis memuru sınıfı için mi yapılacak henüz bilinmiyor. Peki 23. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) alımları ne zaman? İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunmakta olan Emniyet Genel Müdürlüğü EGM açık olan pozisyonları için Polis Akademisi Başkanlığı aracılığı ile öğrenci alımı ilanları hazırlamakta, kamuoyuna duyurmakta ve başvuruları kabul ederek uygun adayların yerleştirmesini gerçekleştirmektedir. Buna göre Polis Akademisi Başkanlığının 23. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM öğrenci alımı tarihi belli oldu. Peki 10 bin 700 kişilik Polis Özel Harekat PÖH alımı 23. dönem POMEM kapsamında mı yapılacak? 22. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM polis öğrencisi alımlarının başvuruları sona erdi ve 23. dönem POMEM’in tarihi açıklandı. Buna göre net olarak şu tarihte alımlar başlayacak gibi açıklama yapılmadı ancak Temmuz ile Ağustos aralığında 23. dönem POMEM başvurularının alınacağı belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarının karşılanması için Polis Özel Harekat (PÖH) alımının yapılması bekleniyor. Peki lise mezunu PÖH alınacak mı? PÖH alımları POMEM kapsamında yapılmaktadır. POMEM’e başvuru için adayların en az ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Yani PÖH alımlarına en az ön lisans ve üzeri mezunlar garanti olarak başvuru yapabilecektir.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü 10 bin alımı yapılacak mı, net olarak alımı hangi tarihte yapılacak? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama da PÖH alımına yoğun rağbet gösterildiği ve bu sebepten dolayı yaş şartı hakkında güncellemeler yapıldığını belirtmişti. Son 3 dönemdir polis memuru alımı yapılıyor ve merakla beklenen PÖH alımı yapılmadı. Öyle ki 23. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM alımı lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'den sonra yapılacak. KPSS lisans 22 Temmuz itibari ile yapılacaktır. Bu tarihten sonra 23. dönem POMEM kapsamında yapılacak olup bu alımın PÖH sınıfı için yapılmasına adaylar talep etmektedir. Buna göre 23. dönen Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM'in 10 bin polis alımı, PÖH sınıfı için mi yoksa normal polis memuru sınıfı için mi yapılacak net olarak bilinmiyor fakat uzun süredir PÖH sınıfı için alımlar yapılmadığı için adaylar PÖH alımı yapılmasını talep etmektedir. Özel harekat polisi olmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. PMYO öğrencisi iken seçiminizi özel harekat polisi olmak istiyorum şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtmek isteriz. başvuru yapacaklarda aranan şartlar: PÖH yaş şartında aranan yaş ise; Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almamış olanlar başvurusunda bulunabiliyor. 2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla alımlarına başvurabilirler.

PÖH ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama da Polis Özel Harekat PÖH alımına yoğun rağbet gösterildiği ve bu sebepten dolayı yaş şartı hakkında güncellemeler yapıldığını belirtmişti. Son 3 dönemdir polis memuru alımı yapılıyor ve merakla beklenen Polis Özel Harekat PÖH alımı yapılmadı.

Öyle ki 23. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM alımı lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'den sonra yapılacak. KPSS lisans 22 Temmuz itibari ile yapılacaktır. Bu tarihten sonra 23. dönem POMEM kapsamında yapılacak olup bu alımın PÖH sınıfı için yapılmasına adaylar talep etmektedir.

23. DÖNEM POMEM TARİHİ BELLİ OLDU?

22. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM polis öğrencisi alımlarının başvuruları sona erdi ve 23. dönem POMEM'in tarihi açıklandı. Buna göre net olarak şu tarihte alımlar başlayacak gibi açıklama yapılmadı ancak Temmuz ile Ağustos aralığında 23. dönem POMEM başvurularının alınacağı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM tarafından bu sene yayımlanan performans programı İşin Olsa ekibi tarafından incelendiğinde toplam 10 bin 700 kişilik PÖH alımı yapılacağı görülmüştü. Peki bu alımlar ne zaman yapılacak? PÖH alımı 23. dönem POMEM kapsamında mı yapılacak? Resmi kaynaklardan henüz PÖH alımının hangi POMEM kapsamında yapılacağı bilinmiyor fakat büyük ihtimal ile alımların 23. dönem POMEM kapsamında yapılacağı ön görülmektedir.

PÖH ADAYLARI MÜJDE BEKLİYOR!

En son 19. dönem POMEM alımlarında müjde alan Polis Özel Harekat PÖH adayları 23. dönem POMEM'in kesinlikle Polis Özel Harekat PÖH sınıfında yapılmasını talep etmektedir. İşin Olsa ekibi olarak bizlerde bu sene içerisinde 10 bin 700 kişilik PÖH alımı ilanı beklediğimizi açıklamıştık. 23. dönem POMEM'in hangi sınıfta yapılacağına yönelik yakın zamanda açıklamanın yapılması beklenmektedir.

PÖH yaş şartı kaçtır?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olanlar Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabilirler.

2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

POLİS ÖZEL HAREKAT BAŞVURU YAPACAKKLARIN DİKKAT EDECEĞİ NOKTALAR

Polis Özel Harekat başvuru yapacaklarda aranan şartlar:  PÖH yaş şartında aranan yaş ise; Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almamış olanlar Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabiliyor. 2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

2018 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler. Polis Akademisi Başkanlığı'ndan yapılan duyuruda, "Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2016 veya 2017 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (70,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (7.200) erkek, (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (10.000) öğrenci alımı yapılacaktır." ifadelerine yer verilirken, başvuru işlemlerinin akademinin resmi sitesi www.pa.edu.tr üzerinden 23 Mart 2018 tarihine kadar e-devlet şifreleriyle yapılacağı belirtilmişti.

ÖZEL HAREKATÇI NASIL OLUNUR?

Öncelikle polis olabilmek için Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO'na katılmanız gerekmektedir. Lise ve dengi bir okuldan mezun olan bunun yanında gerekli başvuru şartlarını sağlayan kimseler alım olduğu sürece PMYO okuyabilmektedir. Daha sonra ise aynı tıpta olduğu gibi polislik mesleğinde de branş seçebilir ve o alana yönelebilirsiniz. Özel harekat polisi olmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. PMYO öğrencisi iken seçiminizi özel harekat polisi olmak istiyorum şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı polis özel harekat olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtmek isteriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

9 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
yusuf 12 Temmuz 2018 / 21:22 Cevapla

Devlet yetkililerimizden ricamız belki tahminim 450-500 bin arasında alım bekleyen benim gibi lise mezunu kardeşlerimiz var,lütfen bu alımı dikkate alın,lisans mezunları beklenen sayıyı karşılayamadı,en azından 3 pomem alımından sonra bile olsa 2. pöh lise mezunu alımı olması en büyük temennimiz…..

Fatih sucu 14 Temmuz 2018 / 14:07 Cevapla

Lisans ve ön lisans mezunları zaten komiser yardımcısı olarak alınıyor biz lise mezunlarına pöh alımını ayırmanıızı tüm samimiyetimle rica ediyorum.

Metin arslan 15 Temmuz 2018 / 00:38 Cevapla

Ön lisans kpss puanı biraz daha düşürülsün veya 70’in altında alanlarda başvuru yapabilsin sizden temennim budur

Tarık 15 Temmuz 2018 / 02:00 Cevapla

SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ LİSE MEZUNU KPSS ŞARTSIZ POLİS ÖZEL HAREKAT ALIMININ OLMASINI TALEP EDİYORUZ LÜTFEN BİZLERİN SESİNİ DUYUN BİZDE BU VATANIN BİR EVLADIYIZ 19.DÖNEMDEKİ KARDEŞLERİMİZDEN NE EKSİGİMİZ VAR BİZDE BU VATANA HİZMET ETMEK İSTİYORUZ NOLUR BİZLERİDE DÜŞÜNÜN PÖH GÖNÜLLÜLÜKTÜR GÖNLÜMÜZÜ VERDİK GEREKİRSE CANIMIZIDA SEVE SEVE BU UGURDA VERİRİZ SAYGILARIM EFENDİM

Mehmet Çalışkan 15 Temmuz 2018 / 16:17 Cevapla

Sayın Bakanım lise mezunu pöh alımını bekliyoruz.Lütfen bu kadar isteyen kişilerin beklentisini göz ardı etmeyin

Elif 15 Temmuz 2018 / 23:27 Cevapla

Lise mezunlarına da bir ayrıcalık lütfen pöh olmak isteyen bir sürü insan var sizlerden ricamız bizleri de görün bu sene umarım bize de çıkar ve hakkı ile yapacağız bu görevi emin olun lütfen sesimizi duyun ve duyurun🙏🙏

Mehmet turgut 28 Temmuz 2018 / 00:37 Cevapla

19 donemde yastan dolayi basvuru yapamadik fakat bu sene lise mezunlari bas vurmali yas sarti 35 olmali universite okuyan ogrencilere de sans taninmali veya gonullu olarak yas sinirindan da poh slimi olmali sayin bakanim

Buket Çakır 4 Ağustos 2018 / 15:11 Cevapla

Tarık diyor:

15 Temmuz 2018 at 02:00

SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ LİSE MEZUNU KPSS ŞARTSIZ POLİS ÖZEL HAREKAT ALIMININ OLMASINI TALEP EDİYORUZ LÜTFEN BİZLERİN SESİNİ DUYUN BİZDE BU VATANIN BİR EVLADIYIZ 19.DÖNEMDEKİ KARDEŞLERİMİZDEN NE EKSİGİMİZ VAR BİZDE BU VATANA HİZMET ETMEK İSTİYORUZ NOLUR BİZLERİDE DÜŞÜNÜN PÖH GÖNÜLLÜLÜKTÜR GÖNLÜMÜZÜ VERDİK GEREKİRSE CANIMIZIDA SEVE SEVE BU UGURDA VERİRİZ SAYGILARIM EFENDİM

Abdulkadir karavaş 4 Ağustos 2018 / 18:48 Cevapla

Sayın Bakanım lise mezunu pöh alımını bekliyoruz.Lütfen bu kadar isteyen kişilerin beklentisini göz ardı etmeyin