reklam

Af Çıkacak mı? 2018 af haberleri... MHP seçim beyannamesinde af talebi...

Bu haber 14 Ağustos 2018 - 14:55 'de eklendi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerin ardından Cumhur İttifakı zaferle ayrıldı ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Cumhur İttifakının yapı taşı olarak af sözü vermişti. Özelikle seçim sonrası af çıkacak dedikodularınin artmasıyla birlikte Kader Mahkumlarına genel af mı geliyor sorusunun cevabını haberimizde vermeye çalışacağız…

Yasası son dönemde gündemi bir hayli meşgul ediyor. Özellikle seçim sonrası AK Parti ve MHP arasında görüşülen genel 'ta sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Peki 2018 yılı itibariyle genel çıkacak mı? Mahkum ve tutuklular, borçlulara mı geliyor? Çek affı, vergi affı, trafik cezası affı, genel konusunda son durum ne? Konuyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor...

DEVLET BAHÇELİ: AF İÇİN MECLİSTE ÇALIŞACAĞIZ!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son olarak, "Şu an cezaevlerimizde 235 bini bulan mahkum ve tutuklu bulunmaktadır. Bunların içerisinde büyük bir çoğunluk kader mahkumu olarak nitelendirdiğimiz kişilerdir. Cezaevi şartları bu kadar kalabalık mahkumu taşıyabileyecek durumda da değildir. Bu sebepten dolayı yeni bir döneme giriyoruz. Yeni bir başlangıç var Türkiye'de. Üç evreli bir sistem değişikliği söz konusu. Bunlardan bir tanesi çok partili siyasi hayatımız şimdi de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Türkiye'de bu önemli ve köklü değişiklikte toplumu rahatlatmak, onları huzura kavuşturmak kader mahkumu olan insanlarımızı ve ailelerini buluşturmak.

Nasip olursa benim kanaatim tabi bunu Meclis'te yapabilecek sayısal gücümüz yok. Ama temennim odur ki inşallah Ramazan bayramı öncesinde mevcut siyasi iktidar bir adım atarsa o bakımdan biz elden gelen gayreti gösteriyoruz. Konuyu istismar etmiyoruz. Siyasi olarak kullanmıyoruz. Bunları biz geçmiş dönemlerde de yaşadık. Çok sayıda af çıkmıştır. Bu defa da böyle bir affın yeni bir cumhuriyet hükümeti sisteminin oluşturduğu dönemde bütün siyasi partilerin desteğiyle çıkmasında yarar vardır diye düşünüyorum. Allah hepinize sabır versin. İnşallah sonu da hayırlı olur." dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, bayan katilleri hariç olmak üzere, kader kurbanlarına af çıkarılması. Vatandaşların, kredi ve kredi kartı borçları ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarılması seçim beyanımızdır" dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'nin Af Düşünceleri

"Sayın Bahçeli ile benim af konusunu görüşme fırsatımız oldu. Tabii kendisinin ciddi kaygıları var, haklı endişeleri var. Bu konuda da ileri sürdüğü haklı birtakım gerekçeler var. Ben ona saygı duyuyorum. Ama BBP olarak af konusunda görüşümüz şudur; Biz insanın insana karşı işlediği, yani kulun kula karşı işlediği suçlarda af yetkisinin devlete ait olamayacağını, ancak bir insanın kendisine karşı işlenen suçtan dolayı o suçun sahibini ancak kendisinin af edebileceğine inanıyoruz. Bizim bakışımız bu. Ama devlet kendisine karşı işlenen suçları af etmekte böyle bir karar alabilir, böyle bir yetkiyi kullanabilir. Milletin verdiği yetkiyi bu yönde kullanabilir. Ama dediğim gibi kulun kula karşı işlediği, insanın insana karşı işlediği suçlarda biz şahsen genel bir aftan yana değiliz. Ancak ve ancak o kişi helallik verirse ancak o şekilde olabilir diye düşünüyoruz. Bir kere daha söylüyorum; Sayın Bahçeli'nin endişelerine, gerekçelerine de kendisi açısından değerlendirmelerine de saygı duyuyorum." dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bedeli askerlik konusundaki görüşlerini de açıklayarak "İlkesel olarak bedeli askerliği doğru bulmuyoruz. 'Lakin eğer çıkacaksa buradan elde edilecek gelirin bir kısmının SMA hastalarına ayrılmasını arzu ediyoruz' diye aylar önce bir açıklamada bulununca, bu konuda bize de hayli soru soruldu. Orada da SMA hastalarıyla ilgili de bir sonuç alındı. Yani tamamıyla da olmasa da bir sonuç alındı. Ama bedelli askerlik konusunda şunu söylüyorum; bir problem var. 500-600 bin sayıdan bahsediliyor. Hatta daha üstünden 700-800 binden bahsediliyor. Dolayısıyla da asker alma idaremizde bir problem var. Sistemimizde bir problem var. Öncelikle bu problemin ortadan kaldırılması lazım. İkinci olarak bu yığılmaya da bir sonuç bulunması lazım. Bunun ben direkt bedelli olarak çözümünden yana değilim. Yani 'mutlaka ama mutlaka şu anda bedelli askerlik bekleyenler, asker kaçağı konumunda olanlar ya da ertelemiş olanlar kaç yüz bin ise mutlaka ama mutlaka bir askeri elbiseyi giymeli, temel bir eğitimi almalı, ondan sonra da herkesin kendi bütçesine göre ve mesleğine göre bir çözüm üretilmelidir' diyorum" ifadelerini kullanan Destici, "Yani 'sadece direkt parayı ver, sen askerlikten kurtul, parası olmayan askerlik yapsın' buna karşıyım. Bunu doğru bulmuyorum. Bir uygulama gelecekse yoksul için de gelsin, fakir için de gelsin, parası az olan için de gelsin, parası çok olan için de gelsin. Ve kiminin parası, kiminin eğitimi, kiminin yaptığı iş, kimi gücüne göre bir para ödesin. Direkt şu kadar yaş, şu kadar para; ben bunu doğru bulmuyorum. Bunu haksızlık olarak görüyorum, adaletsizlik olarak görüyorum. Ama bir çözüm üretilmeli. Çözüm şöyle olmalı; mutlaka askere alınmalılar, temel eğitim görmeliler. Eğer bir bedel konacaksa herkesin bütçesine göre olmalı. Bir mesleği varsa da o mesleğinden istifade edilebilir. Dolayısıyla böylece hem şehit aileleri incinmemiş olur hem de gönüllü olarak askerliğimizi yapan kahramanlarımız da bir burukluk hissetmezler. Bunların hepsinin düşünülüp ona göre bir ortak akılla çözüm bulunması da gerekiyor. Bu problemin çözülmesi gerekiyor. Sayın Başbakan açıkladı işte; 15-16 yılda eritilecek bir yığılmadan bahsediyor. Dolayısıyla bu yığılmanın da ortadan kaldırılması lazım." dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere kader kurbanlarına af çıkarılmasıyla ilgili kararlılığımız sürüyor. Af çıkarılmasıyla ilgili vaat ve sözümüzü seçim beyannamemize de aldık. Bu duruşumuzdan geri adımımız düşünülemez" dedi.

BİNALİ YILDIRIM’DAN AF AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Yıldırım, OHAL ile ilgili olarak, "Yakın zamanda OHAL meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir" dedi. MHP lideri Bahçeli'nin af açıklamasıyla ilgili olarak da "Gündemimizde bizim af yok" dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bir vatandaşın genel af konusunu hatırlatması üzerine, "Genel af mevzusu yasamanın çıkarması gereken bir mevzudur. Herkes kendine göre parlamentoda çoğunluk sağlayıp 'Ben şunu, bunu yapacağım.' diyebilir ama bizim gündemimizde genel af yok." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Devlete karşı olursa belki affederiz." sözlerini yıllardır söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, "Ama kişiye karşı olan suçları, kul hakkıdır biz niye affedelim ki. Öyle bir şey olmaz. Kaldı ki devlete karşı suçlar da terör suçlarıdır onu da zaten affetmeyiz. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok." ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MAHKUM AFFI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af önerisinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sayın Bahçeli’nin bu talebi veya teklifi tabi kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok' dedi.

ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

iOS UYGULAMAMIZI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

8 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Huseyin 14 Ağustos 2018 / 17:35 Cevapla

15 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ YARGI İÇİNDEKİ FETOCU HAKİM SAVCİ KARARLARI İLE MAĞDUR EDİLMİŞ VATANDAŞLAR VARDIR.GENEL AF GEREKLİDİR VE ACİL DIR

Elif dagdeviren 14 Ağustos 2018 / 21:34 Cevapla

Allah rızası için ne olur duyun sesimizi mahkumlara af ciksin

Sumeyye ballikaya 14 Ağustos 2018 / 23:54 Cevapla

Bende af çıkmasını istiyorum eşim suçsuz yere orda ve çocuğum hep hasta sürekli babasına agliyo yazik bizim cocuklarimizinda sesini duyun artikkkk

Sumeyye ballikaya 14 Ağustos 2018 / 23:57 Cevapla

Küçücük bi yasa istiyoruz sayın baskanim allah sizden razı olsin siz bizim arkamızdasınız ama eşimin de yanımda olmasını istiyorum denetimli serbestlik yasasını yujselt me yapın ne olur lütfen artık lütfennn

Ummahan 15 Ağustos 2018 / 07:29 Cevapla

cikarin baskanim af af çıkar yeter okadar insanlar affi bekliyor ne olur başkanım duyun artık sesimizi herkezin boynu bükük ağlıyor kimi baba diye kimi evladim diye herkezin bayramda zehir olmasin af gelsin artık adalet yerini bulsun bahçeli çıkar günah sabahla kadar uykusuz kalıyorlar yer yok uyumadan olurmu oturtarak oturduğu yerde uyuyor yazikya adaletmi bu okadar insanlar gunahsiz yere yatan var hakli haksizi ayirin basimizda büyük olarak af gelsin artık bahçeli sana güveniyoruz biz reis baskanim bahceliye destek vermelisin o hersiyi biliyor ve dogru konusuyor bizler hep sizin yaninizda olduk şimdi sizde bizlerin yaninda ol af af af af istiyoruz yeter artık sizde af çıkar büyüksün büyüklüğü göster af gelsin artık

Oktay veli 15 Ağustos 2018 / 10:19 Cevapla

BUNLAR AF YAPMAZLAR.BUNLAR ANCAK ZENGİNLERİN COCUKLARİ ASKERE GİTMESİN DİYE BEDELLİ ASKERLİK İCİN ZENGİN CİCUKLARİNA ASKER AFFİ YAPARLAR.
VAY GARİBAN MİLLETİN HALİNE

Haydar Yılmaz 16 Ağustos 2018 / 00:18 Cevapla

Sayin benguturk haber yetkilileri öncelikle utanıyorum yazık,ayıp, günah değilmi af ve yasa konusunda bu kadar hassas olan bizleri defalarca yeni bir gelisme varmış gibi haberin en üst yazısına paragraf atıp aynı okrduğumuz haberi aylardır okutuyorsunuz.Yazıklar olsun bu kadar insanları aptal yerine koyuyorsunuz sizleri bu konuda ciddiyetle davet ediyoruz mahkum yakınları olarak terbiyesizligin bir alemi yok yeter artık.

Mustafa 18 Eylül 2018 / 00:15 Cevapla

Fakir fukara icerde sayın başkanım bir babalik yapin 15 temuz darbeye fakir fukara puskurtmistur af af af istiyoruzzzzs allah icin af bir şans