Alain Robert kimdir?

Bu biyografi 06 Ocak 2019 - 3:01 'de eklendi.

Doğum tarihi : 07.Ağustos.1962
kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Dağcı
: Digoin, Fransa


Örümcek Adam lakaplı bir dağcı olan Alain Robert, gökdelenlere herhangi bir gereç kullanmadan tırmanabilmektedir. Bu zamana kadar 130’dan fazla gökdelen tırmanışı gerçekleştirmiş ve Dünya rekoru kırmış, Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırmıştır.

Alain Robert, 7 Ağustos 1962 tarihinde Fransa’nın Saône et Loire bölgesindeki Digoin kentinde dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda, hep Bonatti, Rébuffat ve Desmaison gibi hayran olduğu dağcıların izinden gitme arzusu içinde olmuştur.

Ancak V ailesi, başlangıçta oğullarının bu tehlikeli hevesini iyi karşılamaz. Alain Robert “kahramanları gibi bir dağcı” olabilmek için izcilere katılır ve zamanla tırmanışın abecesini, hareket tarzlarını, hamleleri, iplerin kullanımını öğrenir. On iki yaşındayken bir gün anahtarları evin içinde unutur ve apartmanın sekizinci katındaki dairenin penceresinden içeriye girer. Ailesi kararlılığı karşısında pes eder.

Alain Robert, Valence’ın çevresindeki yalıyarlarda çalışarak yeteneğini geliştir. Onu motive eden: “hesaplanabilen risk, denetlenebilen korku ve egemen olunabilen korkulardır”. Bu aşamadan sonra Alain Robert artık solo olarak, hataya yer bırakmadan, ipsiz ve güvenlik almadan tırmanmaya başlar. İlk başlarda tutuşları ve hareketleri çalışabilmek için güvenlik alarak, ipe bağlı olarak tırmanır; birkaç deneme ardından ise serbest solo tırmanış yapmaya başlar. Bundan böyle yapacağı en küçük bir hata onun için ölüm anlamına gelecektir.

Fakat Alain Robert, bu hatayı istemeyerek birkaç kez yaptı. 1982 yılında, iki kaza geçirdi: En ciddisi, ipli iniş yaparken hatalı atılan bir düğümün çözülmesiyle, on beş metreden kafa üstü düşmesiyle sonuçlandı. Bilanço: Beş gün süren bir koma durumu ve kafatası, burun, bilek, dirsek, kalça ve topuklarda birçok kırık. Doktorların değerlendirmesi ümit kırıcıydı: “Bu delikanlı bir daha tırmanış yapamaz”. Bu kazanın izlerini hâlâ taşımaktadır: iç kulaktaki bir sorundan kaynaklanan kronik bir baş dönmesi. Bugün sosyal güvenlik kurumu kendisini %66 oranında sakat sayıyor.

Kazadan bir yıl sonra, Alain Robert, benzersiz iradesinin gücüyle yeniden tırmanmaya başlar ve alanında en üst düzeye ulaşır. 1991 yılında, Janssens Festivalinde Fransız dağcı Patrick Edlinger’in elinden Sportif Başarı Ödülü’nü alır. İki yıl sonra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Juan Antonio Samaranch’ın elinden Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden atlet performansı için ödül alır. Aynı yıl Verdon Boğazında solo tırmanış dalında dünya zorluk rekorunu kırar.

İletişim temasını ekstrem tırmanış üzerine kuran Sector adındaki bir sponsor firma, ondan bir gökdelene tırmanmasını ister ve bu etkinliğin belgeselini çekmeyi önerir. 1994 yılında, Chicago’da ilk kulesine tırmanır. Bu dönem, kentsel tırmanış alanındaki başlangıç yıllarıdır. Alain Robert, imkansız olan tırmanışları gerçekleştirmekten hoşlandığını ve bunun kendisi için nihayet tutkusunu dolu dolu yaşayabileceği bir yol olabileceğini fark eder. Dünyanın dört köşesinde kule üstüne kule tırmanır ve aynı zamanda da, bu iş için izin alması zor olduğundan dünyadaki sayısız hapishaneyi de ziyaret etme olanağı bulur. Bu alanda ayrı bir dünya rekoruna sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Alain bu konuda “hapishanede geçirdiği günleri hastanedekilere tercih ettiğini” her fırsatta dile getirmektedir. Mahkûm olsun, gecekondu semtlerinin yoksulları olsun, farklı insanlarla tanışmanın iliriz.

İzinsiz, yasadışı tırmanışlarıyla tanınan dağcının kimi etkinliklerinin yardım amaçlı olduğu gerçeği kamuoyunca pek bilinmemektedir. 1997 yılında, Kuala Lumpur’da bulunan, (1998 ve 2004 yılları arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan) Petronas İkiz Kulelerine - dünyanın en yüksek kulesine yaptığı izinsiz tırmanışı öylesine bir medyatik etki yaratır ki, Borneo Adaları’ndaki Sabah Vakfı ondan kendi gökdelenlerine tırmanmasını ister. Yerel yetkililerin izniyle yaptığı iş inanılmaz bir boyut kazanır: on beş bin kişi gösteriyi izlemeye gelir. Bu toplantı sayesinde yardım için 150.000 Avro toplamayı başarır.

Paris’te ADT Quart Monde insani yardım kuruluşunun talebiyle, Alain Robert, Champs-Elysees’nin cephesinden iple iner; binanın cephesi imgesel olarak yeniden dekore edilmiştir: Başkentteki sahipsiz, boş binaların sokaklarda yaşayan evsizlere açılması talebini imgeleştirmek üzere binanın pencerelerini birer birer açmıştır. Binanın altında Bayan Chirac ve Bayan De Gaulle ve birçok önemli şahsiyet bu gösteriyi şaşkınlıkla izlemişlerdir.

On beş yıl içerisinde, Alain Robert dünya çapında yüzden fazla gökdelen ve önemli anıta tırmandı. En büyük başarılarından biri, yüz bin izleyici önünde Abu Dhabi’deki National Bank’a tırmanışı olmuştur. Çarpıcı tırmanışları arasında, 1994 yılında Empire State binası (381 m), 1996’da son kısmındaki anteni hariç Eyfel Kulesi (300,65 m), 1997’de Kuala Lumpur’daki Petronas Twin Towers (452 m), 1999’da Chicago’da Willis Tower (443 m) ve 2007 yılında Shangai’daki Tour Jin Mao (420 m) tırmanışları sayılabilir.

nüşmüştür; ancak tek bir farkla, bu coğrafyada hep yeni ve daha yüksek kulelerin inşaatı söz konusu olacaktır.

Kariyerinin zirvesine dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burç Halife’ye tırmanarak çıktı. 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni Burç Halife yapıldığı gibi Alain Robert, tırmanmak istedi. 29 Mart 2011 tarihinde yardım almadan gerçekleştiği tırmanışı 6 saat 13 dakika 55 saniye sürdü. Dünya'nın en yüksek bina tırmanışını gerçekleştirmiş oldu.

17 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek binası İstanbul Sapphire’e 1 saat 50 dakikada tırmandı.

Alain Robert, 1982 yılında kaya tırmanışı yaparken yaşadığı 15 metrelik düşüşten dolayı %60 oranında felç geçirmesine, bir taraftan da vertigo ve epilepsi gibi hastalıklarla mücadele etmesine rağmen hala emekli olmaya niyetli değil. Kural tanımazlığıyla tanınan Alain Robert daha önce defalarca gözaltına alınmasına ve yüksek para cezaları almasına rağmen tutkusu ilk günkü tazeliğini koruyor:

Alain Robert, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Zirveye çıkması ortalama 2-4 saat süren Alain Robert, tırmanışlarına evinin tavanındaki özel yaptırdığı tırmanış duvarında hazırlanıyor. Yanında magnezyum tozu, küçük bir çanta ve bir çift kaya tırmanış ayakkabısı bulundurmaktadır. Ayrıca tırmanışlar sırasında üzerinde küresel ısınmaya dikkat çeken ögeler bulunduran tişörtler giyiyor. Çoğu kez polis ve güvenlik görevlileri peşinde olduğu için tırmanışa hazırlık sürecini pek uzun tutamıyor!

Kaynak: BenguTurk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jean-Leon Gerome kimdir?

Doğum tarihi : 11.Mayıs.1824 Ölüm tarihi : 10.Ocak.1904Jean-Leon Gerome kaç yaşında öldü : 80 Kilo & Boy : Burcu : Boğa Meslek : Ressam, Heykeltraş Jean-Leon Gerome doğum yeri : Vesoul, FransaVefat ettiği yer : Paris, Fransa Oryantalizm akımının en önemli sanatçılarındandır.Jean-Leon Gerome, 11 Mayıs 1824 tarihinde Vesoul, Fransa’da Pierre Gérôme ve Claude Francoise Gérôme’nin ilk oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Şimdi akademikcilik olarak bilinen tarzda Fransız ressam ve heykeltıraştır. Oeuvre, tarihsel resim, Yunan mitolojisi, Oryantalizm, portreler ve diğer konulardan oluşan, akademik resim geleneğini sanatsal bir zirveye taşıdı. Birçok ünlü ressamın öğretmenliğini de yapan Jean-Leon Gerome, arasında Odilon Redon, Thomas Eakins, Mary Cassatt, Osman …

Erwin Koeman kimdir?

Doğum tarihi : 20.Eylül.1961Erwin Koeman kaç yaşında : 57 Kilo & Boy : Burcu : Başak Meslek : Futbolcu, Teknik Direktör Erwin Koeman doğum yeri : Zaandam, Hollanda 15 Kasım 2018 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü’nin teknik direktörü oldu.Erwin Koeman, 20 Eylül 1961 tarihinde Zaandam, Hollanda’da Martin Koeman, Marijke Koeman çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ronald Koeman (d.1963) adında futbolcu olan kardeşi vardır.2008-2010 yıllarında Macaristan Milli Takımı'nda teknik direktör olarak görev yaptı. kardeşi Ronald Koeman’ın teknik direktör olarak bulunduğu 2014-2014 yılları arasında Southampton ve 2016-2017 yılları arasında Everton takımlarında yardımcı antrenör olarak çalıştı.Erwin Koeman, Phillip Cocu'nun 20 Temmuz 2018 tarihinde Fenerb…

Gustave Courbet kimdir?

Doğum tarihi : 10.Haziran.1819 Ölüm tarihi : 31.Aralık.1877Gustave Courbet kaç yaşında öldü : 58 Kilo & Boy : Burcu : İkizler Meslek : Ressam Gustave Courbet doğum yeri : Ornans, FransaVefat ettiği yer : La Tour-de-Peilz, İsviçre Bir bayanın vajinasının cüretkar bir açıklıkla resmedildiği meşhur Dünyanın Kökeni (L’Origine du monde) tablosunun ressamıdır.Gustave Courbet, 10 Haziran 1819 tarihinde Fransa'nın İsviçre sınırında bulunan Ornans şehrinde demokrat ve jacoben geleneklerine bağlı zengin çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gustave Courbet’in gençliği politik ve sosyal olaylar arasında geçti. Bu arada birçok grevler yapıldı ve 1833 yılı yasakları kondu (1831 yılında Lyon şehrinde ‘canuts’ların meşhur ayaklanmaları o…

Atakan Özyurt kimdir?

Doğum tarihi : 31.Aralık.1993Atakan Özyurt kaç yaşında : 25 Kilo & Boy : Burcu : Oğlak Meslek : Youtuber Atakan Özyurt doğum yeri : Ordu Sosyal medyada çektikleri videolarla adını duyuran sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin “Kafalar” olarak tanınmışlardır.Atakan Özyurt, 31 Aralık 1993 tarihinde Ordu’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Arel Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Bölümünde tamamlamıştır.Fatih Yasin ve Bilal Hancı ile tanışan Atakan Özyurt, sosyal medyada paylaştıkları videolar sonrasında 26 Aralık 2014 tarihinde Youtube'da Kafalar kanalını açarak çok sevilen fenomenler arasında yer almışlardır.11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Evrim Akın’ın sunuculuğunu yaptığı “Çocuktan Al Haberi” adlı Tv pr…

Bilal Hancı kimdir?

Doğum tarihi : 08.Eylül.1989Bilal Hancı kaç yaşında : 29 Kilo & Boy : Burcu : Başak Meslek : Youtuber Bilal Hancı doğum yeri : Trabzon Sosyal medyada çektikleri videolarla adını duyuran sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin “Kafalar” olarak tanınmışlardır.Bilal Hancı, 8 Eylül 1989 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamladı.Atakan Özyurt ve Fatih Yasin ile tanışan Bilal Hancı, sosyal medyada paylaştıkları videolar sonrasında 26 Aralık 2014 tarihinde Youtube'da Kafalar kanalını açarak çok sevilen fenomenler arasında yer almışlardır.11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Evrim Akın’ın sunuculuğunu yaptığı “Çocuktan Al Haberi” adlı Tv programının 89. Bölümünde; Ka…

Fatih Yasin kimdir?

Doğum tarihi : 25.Ekim.1993Fatih Yasin kaç yaşında : 25 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Youtuber Fatih Yasin doğum yeri : İstanbul Sosyal medyada çektikleri videolarla adını duyuran sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin “Kafalar” olarak tanınmışlardır.Fatih Yasin, 25 Ekim 1993 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Arel Üniversitesi Uluslar Arası Lojistik Bölümünde tamamlamıştır.Atakan Özyurt ve Bilal Hancı ile tanışan Fatih Yasin, sosyal medyada paylaştıkları videolar sonrasında 26 Aralık 2014 tarihinde Youtube'da Kafalar kanalını açarak çok sevilen fenomenler arasında yer almışlardır.11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Evrim Akın’ın sunuculuğunu yaptığı “Çocuktan Al Haberi” adlı Tv pro…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ