Güvenlik güçlerimizin envanterinde yer alan M60T Tanklarına ilave yetenek kazandırılması amacıyla modernizasyon projeleri yürütülüyor. Söz konusu kapsamda dış ortam gözetlemesi için kullanılan Optik Teleskopik Periskop ASELSAN tarafından millileştirildi. İlgili gelişme ASELSAN tarafından yayımlanan abülten’in 70. sayısında paylaşıldı.

ASELSAN tarafından geliştirilen ürünle Volkan-M Atış Kontrol Sistemi ile birlikte tank komutanının önündeki görsel girişimi engelleyen ve tank siluetini artırmadan kupola kapağı ile birlikte hareket edebilen yenilikçi bir tasarım geliştirildi. Optik Teleskopik Periskop Sistemlerinin M60T Tanklarına entegrasyonu devam ediyor. İlaveten, gerçekleştirilen millileştirme ile yurt dışına göre fiyat avantajı yaratılarak önemli bir kazanım elde edildi.

TULGAR’ın testleri başladı: F-35’teki muadili 400 bin dolar TULGAR’ın testleri başladı: F-35’teki muadili 400 bin dolar

M60 Persikobu

TSK’ya modernize M60T tankı teslimatı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen M60T Tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması Projesi (TİYK-M60T) kapsamında ilk tankın TSK’ya teslim töreni gerçekleştirilmişti. Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde gerçekleştirilen törene SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sektör temsilcileri katılmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında M60T tanklarında bulunan yabancı menşeili sistemlerin yerli muadilleri ile değişimi için Temmuz 2022’de ASELSAN ile SSB arasında sözleşme imzalanmıştı. Bu bağlamda VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi’nin seri üretimi ile birlikte Tank Komuta Kontrol Muharebe Bilgi Sistemi, İlave Zırh Koruma ve Mürettebat Koltukları yerli olarak üretiliyor. TİYK-M60T Projesi kapsamında M60T tanklarına entegrasyonu gerçekleştirilecek olan sistemlerin tanklara entegrasyonları ve tankların FASBAT faaliyetleri Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yürütülüyor.

G F Mem I Ws A A B Ix1

Proje kapsamında ASELSAN dışında ROKETSAN’da İlave Zırh Korumaları ve T-Kalıp firmasından mürettebat koltuklarını geliştirmektedir. Projede gelinen aşamada iki adet modernize edilmiş M60T tank Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine kazandırılmıştır. Projenin ilerleyen dönemlerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan diğer M60T tanklarına da yerli sistemlerin entegrasyonunun gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: defenceturk.net