ASELSAN en yeni elektronik harp sistemi PUHU 3-LT teslimatına hazır olduğunu duyurdu. Farklı araç konfigürasyonlarında (6×6 ve 4×4), zorlu sahalarda dahi her türlü haberleşme tehdidine karşı tasarlanan PUHU 3-LT, ASELSAN’ın 40 yıllık elektronik harp deneyimiyle geliştirildi.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında elektronik harp sistemlerine yönelik olarak 109.700.953 dolar tutarında bir sözleşme imzalanmıştı. Bu sözleşme kapsamında, ASELSAN’ın elektronik harp alanındaki yenilikçi çözümlerini ve savunma teknolojilerini Türk güvenlik güçlerine teslim etmesi planlanıyor.

ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan yapılan açıklamaya göre sözleşmenin başlaması için planlanan tarih 3 Temmuz 2024 olarak belirlenmişti. Bu yeni iş ilişkisi, ASELSAN’ın da cirosunu olumlu yönde etkileyecek ve şirketin savunma sanayi alanındaki liderliğini pekiştirmesine katkı sağlayacaktır.

Ekran Goruntusu 2024 07 05 152018 1140X815

ASELSAN’dan helikopterler için yerli elektronik harp sistemi

ASELSAN tarafından yürütülen Helikopter Elektronik Harp Sistemi (HEWS) Projesi kapsamında AS-532 PII USAR helikopteri prototip entegrasyon ve test kabulü geçtiğimiz süreçte tamamlanmıştı. Bahse konu gelişme, ASELSAN tarafından yayımlanan a-Bülten aracılığıyla paylaşılmıştı.

İngiliz nükleer denizaltısında kriz: Huawei’li Casus İngiliz nükleer denizaltısında kriz: Huawei’li Casus

ASELSAN Helikopter Elektronik Harp Sistemi, sabit ve döner kanatlı platformlarda radar ve lazer güdümlü tehditler ile füze tehditleri tespit eder ve uygun karşı tedbiri uygulayarak sahada hava araçlarına güvenlik sağlar. Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan kırk hava aracına Helikopter Elektronik Harp Sistemi entegrasyonu yapıldı ve Elektronik Harp kendini koruma kabiliyeti kazandırıldı.

Kaynak: defenceturk.net