Bahçeli yine ezberleri bozuldu

Bu haber 16 Mayıs 2018 - 18:02 'de eklendi.

Sayın Devlet Bahçeli'nin affı gündeme getirmesi, siyasetin en önemli ve belirleyici konusu oldu. Bu teklifin toplumun bütün kesimlerinde büyük bir heyecan uyandırdığını, karşılık bulduğunu ve beklenti oluşturduğunu özellikle ve altını çizerek belirtelim. Türkiye'nin her tarafından gerçek anlamda mağdur olmuş, bir ses, bir ışık bekleyen binlerce insandan ve yakınlarından sayısız mesajlar aldık. Böyle olunca MHP ve sayın Bahçeli düşmanlığından başka siyaset bilmeyenler bir defa daha saldırıya geçtiler. Özellikle kimin ve neyin sözcüsü olduğu malum olan gazete fitne çıkarmak, sulandırmak ve teklifin içini boşaltmak için hiç vakit kaybetmedi.
KAPSAM
Teklif son derece açık ve nettir. Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK'lılar, FETÖ'cüler kesin olarak kapsam dışındadır. Zaten sorun da buradan çıkıyor. Kapsamın bu şekilde net ve kesin olarak çizilmesi ve af dışında kalacak olanların daha baştan ilan edilmesi, özellikle terör örgütlerini ve onların yandaşlarını, uzantılarını ve onların üzerinden siyaset geliştirenleri çılgına çeviriyor. Af, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanları için düşünülmüş ve bir hukuki düzenleme gündeme getirilmiştir. PKK ve uzantıları için meydanlarda nutuk atıp af isteyenlerin, FETÖ için zemin ve zaman kollayanların bu tekliften rahatsız olması kime ve neye hizmet ettiklerinin de ispatıdır. PKK ve FETÖ için her imkanı seferber edip, Edirne'yi su yolu yapanlar, sıra kaderinin kurbanı olmuşlara gelince ya sus-pus oluyorlar veya bahane üretip işi yokuşa sürüyorlar.
"ŞU ANDA" DÜŞÜNCE YOK!
Affın meclisten geçebilmesi için elbette iktidar partisinin desteği ve onayı olması şarttır. Zira, çoğunluk onlardadır. Sayın Cumhurbaşkanı, teklifi değerlendirirken, "Bahçeli'nin bu talebi veya teklifi, kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle, böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok" dedi. Bu kısa açıklamada aslında yadırganacak bir şey yok. Elbette teklif veya talep tamamen sayın Bahçeli'ye aittir. Ancak, sayın Cumhurbaşkanının sonrasındaki cümlesi dikkat çekicidir. "Bizim şu anda böyle bir düşüncemiz yok" diyor. "Şu anda" kelimelerinin altını çizmek gerekiyor. "Hiçbir zaman olmayacak" demiyor. Bu durumda belki düşünüp değerlendirdikten sonra bu görüşün değişebileceğini söylemek mümkündür. Bir açık kapı bırakılmıştır.
SÖZÜNÜN ARKASINDA
Sayın Cumhurbaşkanının bu sözlerinden sonra sayın Bahçeli'den yeni bir açıklama daha geldi. Teklifin hükümetin gündeminde olmamasının zaten bilenen bir şey olduğunu hatırlatıyor ve "Biz kendi gündemlerinde olsaydı zaten destek verir, müspet kanaatimizi kendileriyle paylaşırdık. Ancak gündemlerinde olmadığı için bir görüşümüzü, çok ciddi sosyal ve toplumsal boyut kazanmış, ihtiyaç haline gelmiş, kanayan bir yaraya dönüşmüş mühim bir meseleyi milletimizin gündemine taşıdık." Diyor. Sayın Bahçeli sonrasında da yapılan teklifin hayata geçirilmesinde kararlı olduklarını ve millete verilen sözün arkasında duracaklarını bir defa daha belirtiyor.
TERÖRİSTLERE AF YOK
MHP her hangi bir parti değildir. 49 yıllık siyasi geçmişi, tecrübe ve geleneği olan bir partidir ve bu bakımdan diğer partilere fark atmaktadır. Çok önemli bir toplumsal yarayla ilgili çözüm önerisini paylaşmasının son derece doğal, meşru ve tabii bir hakkıdır. Sayın Bahçeli'de bunu özellikle belirtiyor. Sayın Başbakanın 'Teröristlere kesinlikle af yok' sözü son derece yerindedir ve MHP zaten bunun aksini söylemiyor. Burada söz konusu olan sayısı onbinleri bulan mağdurun hakkını da hukukunu da müdafaa etmektir. MHP'nin bu konuda kararlı olduğu ve affın çıkacağına yönelik ümitlerini koruduğu da yine sayın Bahçeli'nin açıklamalarıyla sabittir. Bize göre de, bu çağrı mutlaka karşılık bulacaktır.
BİRBİRLERİNİ TAMAMLIYORLAR
Bütün bu gelişmeler yaşanırken, iktidar çevresindeki bazı yanaşmaların MHP'den duydukları rahatsızlığı kusmak için fırsat aradıkları da elbette gözümüzden kaçmadı. MHP ile Kürt kökenli kardeşlerimiz arasında sanki bir sorun varmış gibi göstermek için alçak iftiralarda bulundular. Cumhur ittifakının bundan olumsuz etkileneceğini edepsiz, ahlaksız, vicdansız ve kalleş değerlendirmelerle, kuzu postuna girerek anlattılar. Bir tarafta HDP ve PKK güzellemeleri ile kurdukları yıkım ittifakını, CHP ve FETÖ'nün çağrı ve çabalarıyla toplanan imzalarla çıkan adayları millete hazmettirmeye çalışanlar, diğer tarafta sureti haktan görünen çürümüşler. Birbirlerini tamamlıyorlar, birinin bıraktığı yerden diğeri devam ediyor. PKK'nin siyasi istasyonu Selahattin Demirtaş hapisten çıkarılmalıymış ve demokratik bir yarış olmalıymış. Adalet ve Kalkınma Partisi yeni açılımlar yapmalıymış.
HADDİNİ AŞANLAR
Bunlara bir de sayın Cumhurbaşkanının kısa açıklamasından kendilerine göre sonuç çıkarıp harekete geçen zavallılar eklendi. Sayın Bahçeli'nin siyasette belirleyici konumda olmasını bir türlü hazmedemeyenler, bu açıklamayı ganimet sayıp, hadlerini ve cürümlerini çok aşan değerlendirmelere yöneldiler. Bu güruh boşuna uğraşmasın. Sayın Bahçeli, bir şey söylüyorsa, bunun önünü, arkasını, ne getirip, ne götüreceğini, gerçekleşme ihtimalini düşünmüş, tartmış ve ona göre karar vermiştir. Öyle olduğu içindir ki, her söylediğinde haklı çıkıyor ve tam isabet sağlıyor. Boşuna debelenmeyin, yine haklı çıkacak, yine isabet sağlayacak. "Sizi utandıracak" diyeceğim, ama utanmaz olduğunuzu bildiğim için buna gerek görmüyorum.

-----------------------------
Bu yazıyı yazarken, Televizyonların haber kanalarında Kudüs'teki protestolarda ölen Filistinli kardeşlerimizin haberleri veriliyordu. Bu çok acı ve çok vahim gelişmeleri ayrıca değerlendireceğiz. Sadece şu kadarını söyleyelim: Orada akan her damla kanın sorumlusu, İsrail denilen terör devletini azdıran ve dünyanın baş bela olan, adına "Trump" denilen kan emicidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.