Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) tarafından düzenlenen programda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Işıkhan, göreve geldikleri andan itibaren dijital dönüşüm projelerine büyük önem verdiklerini belirterek, "Türkiye Yüzyılı" vizyonuyla hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkardıklarını vurguladı.

Işıkhan, sosyal güvenlik sistemindeki reformlarla nüfusun %99'unu kapsayan bir yapıya ulaştıklarını ve Türkiye'nin en büyük veri merkezine sahip olduklarını belirtti. e-Devlet sisteminde 211 uygulama ile en çok hizmet veren kurum olduklarını söyleyen Işıkhan, 400 bin anlık talebi ve aylık yaklaşık 10 milyar talebi karşılayabilen bir bilişim altyapısına sahip olduklarını ifade etti.

Antalya, Alman turistlerin yaz için en fazla rezervasyon yaptığı destinasyonlar arasında Antalya, Alman turistlerin yaz için en fazla rezervasyon yaptığı destinasyonlar arasında

Bakan Işıkhan, SGK Co-Pilot uygulaması ile yapay zeka, büyük veri analizi ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullanarak hizmetlerin daha etkili ve verimli sunulmasını amaçladıklarını belirtti. Işıkhan, bu uygulama ile "kayıp-kaçak, suiistimal, anomali tespiti, veri ile karar alma, risk odaklı denetim, akıllı asistan, veri ile tahmin modelleme" gibi hizmetleri etkinleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Belediyelerin SGK borçlarının tahsilat sürecinin hızlandırıldığını belirten Işıkhan, uzaktan sağlık hizmetleri konusunda da devlet hastanelerinde sunulan hizmetlerin geri ödeme kapsamına alındığını açıkladı. Uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (MHRS) randevu alınabileceğini ve günde bir adetle sınırlandırıldığını belirtti.

Işıkhan, emeklilerin kronik ilaçlarını aile hekimlerinden temin edebileceğini ve bu sayede MHRS üzerindeki yükün azaltıldığını ifade etti. İstihdam ve işsizlik oranlarına dikkat çeken Işıkhan, işsizlik oranının son 10 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve istihdam projeleri ile kadınların iş gücüne katılımının artırıldığını belirtti.

EYT kapsamında yaklaşık 2 milyon vatandaşın emekli olduğunu söyleyen Işıkhan, emeklilere yönelik sosyal ve ekonomik iyileştirmeler yaptıklarını ve bayram ikramiyelerinin 3 bine yükseltildiğini açıkladı. Emekliler için hazırlanan projelerle birçok alanda indirim ve ayrıcalıklar sağlanacağını belirten Işıkhan, emeklilerin aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Editör: Haber Merkezi