Türkiye’nin genç ve oldukça tecrübeli bir girişimi olarak öne çıkan Blitz Teknoloji, henüz kuruluşunun birinci yılı dolmadan bir NATO ülkesine kritik bir elektro optik görüntüleme sistemi ihraç etmek üzere sözleşme imzalamıştı. Bu bağlamda üçüncü yılını dolduran Blitz Teknoloji, 3. Yılında, 4 farklı ülkeye ürünlerini teslim ediyor. Blitz Teknoloji’nin üçüncü yılına dair paylaşımda bulunan Blitz Teknoloji Yöneticisi Kadir Doğan, şu ifadeleri kullandı:

“3 yıl önce üniversiteden mezun olduktan sonra bir adım attık. Bugün kuruluşumuzun 3. Yılında, 3 kıtada, 4 farklı ülkede, 12 farklı hava aracında ve ayrıca hem karada hem denizde ürünleri olan bir şirket haline geldik. Geliştirdiğimiz 4 farklı görüntü sistemine ek olarak çeşitli video işleme donanımları/yazılımları ile teknolojik gelişimi derinleştirirken, bunları sadece yurt içi pazarda değil, ihracatta da dünyanın kullanımına sunduk. Yolumuz uzun, rakiplerimiz büyük, mücadelemiz çetin ama var bir hayalimiz, yaptık, yine en iyisini yaparız”

Bayraktar AKINCI TİHA 50 bin saati geride bıraktı Bayraktar AKINCI TİHA 50 bin saati geride bıraktı

Blitz Teknoloji’den yeni ihracat başarısı

Blitz Teknoloji, hem TSK hem de dünya ordularının ÖzKK’ları tarafından kullanılan Puma İHA’sında yer alan Mantis i45 ürününe rakip bir ürün geliştirildiğini açıklamıştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Blitz Teknoloji Yöneticisi Kadir Doğan, bahse konu ürünün geliştirilmesinin devam ettiğini Ağ Merkezli Sohbetler 64. Bölüm kapsamında açıklamıştı.

İçerisinde 1 adet EO (gün ışığı) kamerası, 1 adet LWIR kamera, 1 adet Lazer Mesafe Ölçer ve 1 adet Lazer Aydınlatıcı bulunan sistemin ağırlığı ise 750 gram. Sistemin rakibi olan Mantis i45’te ise bu sayı 850 gram. Sistemde hedeflenen stabilizasyon hassasiyet ise 100urad. 2370 metre mesafeden insan tespiti,1300 metreden tanımlama ve 590 metre mesafeden tanıma yapabilen sistem, 1200 metre mesafede çalışabilen lazer mesafe ölçere de sahip. 250 metre menzile sahip işaretleyiciye de sahip olan SPECTRUM 800, adı açıklanmayan bir Asya ülkesine ihrac edildi. Bu bağlamda Doğan, SECTRUM 800’ün rakibi Mantis i45’e göre üçte bir oranında daha ucuz olduğunu açıkladı. Bürün ile birlikte Blitz Teknoloji henüz kuruluşunun 2 yılında toplamda 4 adet Gimbal ISR sistemi geliştirmiş oldu.

Kaynak: defenceturk.net