Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, ülkesinin 32. bağımsızlık yıl dönümü dolaysıyla bir haber ajansına verdiği röportajda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Kurtuluş Savaşı'nda verdiği bağımsızlık mücadelesine değinen Büyükelçi Bodnar, "Nasıl ki Atatürk tam 100 yıl önce sayıca üstün düşmana karşı zafer elde ettiyse biz de aynı şekilde sayıca üstün olan Rusya'yı yeneceğimize inanıyoruz. 24 Ağustos'ta Bağımsızlık Günü'nü kutlayacağız. Aslında bağımsızlık savaşı verirken bu günler daha anlamlı geliyor" ifadelerini kullandı.

BÜYÜKELÇİ BODNAR, TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Büyükelçi Bodnar, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne Türkiye'nin her zaman destek verdiğini anımsattı. Bodnar, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk halkına ve devletine sürekli olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını, Ukrayna'nın var olma hakkını, Kırım'ın ve diğer işgal altındaki bölgelerin Ukrayna'ya ait olduğunu dile getirdikleri için teşekkür etmek istiyorum" dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ BAĞ GÜÇLENİYOR

1991'de Ukrayna'nın bağımsızlığını kazanmasından bu yana iki devlet arasındaki ilişkilerin her geçen gün güçlenerek devam ettiğini vurgulayan Bodnar, "Ukrayna'nın 31 yıllık bağımsızlık sürecinde iki ülke arasında çok sıkı işbirliği alanı geliştirdik ve bu işbirliği alanı oldukça geniş. İşbirliğimiz ortak tarihe ve karşılıklı yarara dayalı, bu nedenle sürekli güçleniyor" değerlendirmesini yaptı.

Azerbaycan ordusu Karabağ'a Türk bayrağıyla girdi Azerbaycan ordusu Karabağ'a Türk bayrağıyla girdi

Bodnar, Türkiye ve Ukrayna'nın, küresel gıda güvenliği açısından önemli rol oynadığını kaydetti. Tahıl Koridoru Anlaşması'nın Türkiye ve Ukrayna'nın gayretleriyle birlikte başarılı bir şekilde yürüttüğünü vurguladı.

NATO YETKİLİSİNİN SÖZLERİNE TEPKİ

NATO Genel Sekreteri Kabine Direktörü Stian Jenssen'in "Ukrayna'nın topraklarının bir bölümünü Rusya'ya vermesi karşılığında NATO üyesi olabileceği" şeklindeki açıklamasına sert tepki gösteren Büyükelçi Bodnar, bu açıklamanın bir hata olduğunu ve Jenssen'in sözlerinden dolayı özür dilediğini aktardı. Bu tür hatalı açıklamaların Ukrayna'nın duruşunu test etme girişimi olduğunu belirten Bodnar, bu durumlara karşı Ukrayna'nın duruşunun net olduğunu, bu tür açıklamarı reddettiklerini ve müzakere etmeyeceklerini kaydetti.

"HİÇ KİMSE UKRAYNA TOPRAKLARININ TİCARETİNİ YAPMA HAKKINDA SAHİP DEĞİL"

Bodnar, işgalci Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı işgal girişiminin başından bu yana bu tür önerilerin dillendirildiği fakat konunun tartışmaya kapalı olduğunu vurgulayarak, "Hiç kimse Ukrayna topraklarının ticaretini yapma hakkında sahip değil. Ukrayna için çözümün ne olacağına yalnızca halkımız karar verecek. Bugün için çözüm de mümkün olduğu kadar bölgelerin özgürleştirilmesidir. Bu da 1991'deki sınırlar olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA'DAN TÜRKİYE ÖNERİSİ

Büyükelçi ayrıca, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın sunduğu "Barış Formülü"nün maddeleri arasında küresel gıda güvenliğinin de yer aldığına değindi. Öte yandan tahıl koridorunu canlandırma girişimi sürecini yönetmesi için Türkiye'yi önerdiklerini kaydetti.

Büyükelçi Bodnar son olarak, Ukrayna askerlerinin işgalci Rusların ilk savunma hattını kırdığını ve ilerlemesine devam edeceğinden emin olduğunun altını çizdi.