Hava Kuvvetleri'nin güçlü platformu: T-70 Helikopteri Hava Kuvvetleri'nin güçlü platformu: T-70 Helikopteri

Cumhurbaşkanı Erdoğan TCG Anadolu'nun donanmaya teslim töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TCG Anadolu dünyanın ilk siha gemisidir, 

Taşıdığı tanklar sayesinde dünyanın her yerinde askeri imkan sağlayacak güce sahip.

Ege Akdeniz ve karafenizseki kriz bölgelerine kolayca gönderilebilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz tam bir uçak gemisini inşa etmek.

TCG Anadolu sayesinde dünyada ilklerden olan, oyun değiştiren teknolojilere öncülük eden bir ülke haline geleceğiz.

İktidara geldiğimizde sahada ve masada güçlü diplomasi için savunma sanayinde güçlü olmak gerektiğini gördük.

Dışa bağımlılığımızı azaltmada oldukça iyi seviyeye geldik. Yerlilik oranımızı yüzde 80'e çıkarmamız tarihi bir başarıdır.

Savunma sanayii bütçemizi 75 milyar dolara yükseltiyoruz. Ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkarana kadar durmayacağız duraksamayacağız. İnşasına 30 Nisan 2016'da başlanan gemimizin teslim törenini burada icra etmiştik. 7 yıl sonra TCG Anadolu gemimizin burada ordumuza teslim töreninde olmanın gururunu yaşıyoruz.

Ülkemizin en büyük gemisinin kahraman ordumuza hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah şimdi 2. etabımız bunun tamını inşa etmek. Onun da görüşmelerini birçok ülkeyle yaptık. Bu gemiyi Türkiye Yüzyılı'nda bölgesinde lider ve dünyada söz sahibi ülke konumumuzu perçinleyecek bir sembol olarak görüyoruz. TGC'nin inşasında görev alan herkese teşekkür ediyorum.

Bu gemimiz gerektiğinde dünyanın her yerinde askeri ve insani operasyon sağlayabilecek. Bu projede 131 alt yüklenici görev aldı. Tabu büyüklüğünde bir kuvvetin, kriz bölgelerine kolayca intikal ettirebileceğiz. 

Hizmete aldığımız TCG Anadolu, en büyük ve en ağır helikopterlerle İHA'ların iniş kalkış yapabileceği, kendi alanında dünyanın ilk savaş gemisidir.
Bu gemimize KIZILELMA, Hürjet, Bayraktar TB2 gibi araçlarımız iniş ve kalkış yapabilecek.

Dünyanın her köşesinde askeri operasyon yapabilecek özelliklere sahip. Yerlilik oranı yüzde 70 oranına sahip bu gemiyle kriz bölgelerine kolayca intikal edebileceğiz. Yerli ve milliliği daha fazla olan daha gelişmiş teknolojileri ülkemize kazandırmaya devam edeceğiz. Milli uçak gemimizi de layıkıyla yaptık ve yapacağız.

Bu gemide tam teşekküllü hastane ve ameliyathane yer alıyor. Bütün bu özellikleriyle TCG Anadolu sayesinde dünyada ilklerden olan oyun değiştiricilere hizmet eden bir ülke haline geleceğiz. Bu tür projelerde edindiğimiz tecrübelerle yerli ve milli olan daha gelişmiş teknolojileri ülkemize kazandırmayı sağlıyor." ifadelerini kullandı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ
"Tcg Anadolu’yu Sirkeci’ye çekeceğiz ve halkımıızın gezmesini sağlayacağız. Onlarda gururlanacaklar." dedi