Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Mart 2024 tarihinde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği Gazimağusa Şubesi'nden bir heyeti kabul etti. Heyetle sohbet eden Tatar, TMT'nin Kıbrıs Türkleri için çok önemli bir teşkilat olduğunu vurguladı. 

"KIBRIS TÜRKÜ ÇEŞİTLİ OYUNLARLA MÜZAKERE MASASINA OTURTULMAYA ÇALIŞILIYOR"

Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca gündemdeki yerini koruyan Birlşmiş Milletler (BM) KKTC Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar'ın ortak zemin önerisi hakkında değerlendirmede bulundu. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafıyla müzakere edilmesi teklifine sıcak bakmayan Tatar, Kıbrıs Türkünün çeşitli oyun, baskı ve tuzaklarla masaya oturtulmaya çalışıldığını ifade etti. Tatar, ortak zemin görüşmelerinin ancak KKTC'nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün tanınmasıyla gerçekleşebileceğinin altını çizdi. 

Daha önceki federasyon görüşmelerinin başarısız sonuçlandığını anımsatan Tatar, GKRY'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasıyla Kıbrıs Türkünü adadan çıkarma planlarının yapıldığını kaydetti. Tatar, “Çoğunluğun azınlığı yönettiği bir sistemde, özellikle Avrupa Birliği içerisinde sınır olmaması nedeniyle kuzeye Rum otoritesini yayarak bizleri de burada zafiyete düşürecek bir çözüm planı düşüncesi içerisindedirler” ifadesini kullandı. 

Thumbs B C B204Db32B393Dce28F7Cd38672B09F53

"KKTC BİR ANTLAŞMANIN PARÇASI OLMAK DURUMUNDADIR"

Öte yandan Kırbıs Türk halkının zamanında yaşadığı topraklardan katliam yoluyla çıkartılmaya çalışıldığını hatıralatan Tatar, “Kıbrıs Türkü direnerek bu saldırıları püskürttü ve 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı dönüm noktası oldu. Biz bu pozisyonumuzu korumaya çalışıyoruz. Artık kuzeyde bir devlet vardır. Bu devletin tarihçesi en az 60 yıl. Artık egemen bir devlet statüsü ile KKTC Devleti bir antlaşmanın parçası olmak durumundadır. Bu fevkalâde önemlidir” dedi. Rum tarafının KKTC'yi 1960 yılı öncesine döndürmeye çalıştıklarını ifade eden Tatar, "Egemenliğimiz, devletimiz, Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin buradaki varlığı. Bu dört kavramdan asla ödün vermeyiz” ifadeleriyle vurgu yaptı. 

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ GAZİMAĞUSA ŞUBESİNDEN İKİ DEVLETLİ SİYASETE DESTEK MESAJI 

Tatar konuşmasının sonunda sivil toplum örgütlerinin, iki devletli siyaseti benimsemesi gerektiğini dile getiren Tatar, Gazimağusa gibi tarihî ve önemli bir yerde TMT’nin yaşatılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. TMT Mücahitler Derneği Gazimağusa Şubesi Başkanı Ahmet Sevinç de, Cumhurbaşkanı Tatar’ın sürdürdüğü siyaseti desteklediğini vurguladı. 

Özbekistan nüfusunda önemli artış Özbekistan nüfusunda önemli artış

V2Tmt 1710931491