SON DAKİKA

Doç.Dr.Abdullah Gül kimdir? Siyasi hayatı...

Bu biyografi 18 Haziran 2018 - 15:20 'de eklendi.

Doğum tarihi : 29.Ekim.1950
kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Politikacı, Cumhurbaşkanı
: Kayseri


Abdullah Gül; İktisat doçenti, siyaset adamı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı.

Ahmet Hamdi Gül ve Adeviye Hanım'ın oğulları olan Abdullah Gül, 29 Ekim 1950’de Kayseri’de dünyaya geldi. Kayseri Gazi Paşa İlkokulu, Nazmi Toker Ortaokulu ve Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. 1974 yılında mezuniyet sonrası aynı fakültede başladığı doktora çalışmaları için iki yıl İngiltere’de kaldı ve 1983’te İstanbul Üniversitesi’nden Doktor unvanı aldı. Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve aynı bölümde ekonomi dersleri verdi. 1989’da uluslararası ekonomi dalında Doçent oldu. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi.

1983 - 1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı.

Abdullah Gül, gençlik yıllarından itibaren politikanın içinde yer aldı. Aktif politikayla ilk sıcak teması, Necmettin Erbakan'nın henüz MNP kurulmadan başlattığı "Bağımsızlar Hareketi" döneminde başlamıştı. 1975 seçimlerinde, şuanki Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Kayseri'den MSP Senatör adayı olduğunda seçim kampanyasındaki kadroda yer alıyordu.

Abdullah Gül, 12 Eylül 1980 darbesinden bir gün sonra tutuklanıp Metris'e götürülür. Milli Türk Talebe Birliği'nin önde gelenlerinden olduğu için sorguladılar. Toplam bir ay içeride kaldı.

1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. 1991 - 1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. 1991 – 2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde beş dönem Kayseri Milletvekili olarak hizmet verdi.

1993 yılında Refah Partisi’nin "Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı" görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı.

1995’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. 1995 - 2001 yılları arasında "Dışişleri Komisyonu Üyeliği" görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 1999 yılında Fazilet Partisi'nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Meclise girdi.

14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi.

Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, "Yenilikçi Hareket"'e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği "Yenilikçi Hareket", Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı. 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda rol alan öncülerden oldu. Siyasî ve Hukukî İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

1992 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. 2001 yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine "Pro merito" madalyası ve Konseyin sürekli "Onursal Üyesi" ünvanı verildi.

2001 – 2002 yılları arasında NATO Parlamenterler Meclisi üyeliği yaptı.

3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi. 16 Kasım 2002 tarihinde Başbakan olarak 58. Hükümeti kurmak ile gördünya evine girdirildi.

14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede 2003 – 2007 yılları arasında 59. Hükümet döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

24 Nisan 2007tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Gül, 27 Nisan 2007 tarihinde yapılan birinci tur seçiminin yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edilmesi sonucunda seçilememiş, 20 Ağustos 2007 ve 24 Ağustos 2007 tarihlerinde yapılan seçimlerde yeterli oya ulaşamadığı için cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma fırsatını elde edememiştir. 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu sonucunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı olmuştur.

Abdullah Gül, ileri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Abdullah Gül, 21 Ağustos 1980 tarihinde 15 yaşındaki Hayrünnisa Gül (Özyurt) ile 30 yaşındayken dünya evine girdi. Kübra (Sarımermer) (d.1985), Mehmet Emre Gül (d.1991), Ahmet Münir Gül (d.1983) adlarında 3 çocuğu vardır.

Bulgaristan Burgaz Hür (2003), İngiltere Exeter (2005), Azerbaycan Bakü Devlet (2007), Romanya Dimitrie Cantemir Hıristiyan (2008), Kazan Devlet (2009), Hindistan Amity (2010), Bangladeş Dakka (2010), Pakistan Kaid-i Azam, Güney Kore Hankuk (2010) ve Endonezya Üniversiteleri (2011) tarafından verilen fahri doktora; Çin Kuzeybatı Üniversitesi (2009) tarafından verilen fahri ekonomi doktorası ve Sincan Üniversitesi (2009), Kırgızistan Yusuf Balasagun Millî Üniversitesi (2009), Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi (2010) ve Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü (2013) tarafından verilen fahri profesörlük unvanları bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere’den “Knight Grand Cross of the Order of the Bath”, Portekiz’den “Grande Colar”, Hollanda’dan “Order of the Dutch Lion”, Kazakistan’dan “Altın Kartal Nişanı”, İsveç’ten “Royal Order of the Seraphim”, Türkmenistan’dan “Türkmenistan Devlet Nişanı”, Norveç’ten “Aziz Olaf Nişanı” ve Azerbaycan’dan “Haydar Aliyev Nişanı” adlı nişanların yanı sıra İtalya, Katar, Kuveyt, Kamerun, Suudi Arabistan, Macaristan ve Pakistan’dan da yüksek devlet nişanlarına layık görülmüştür.

Abdullah Gül, 2010 yılı Chatham House ödülünü kazanmıştır.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan Recep Tayyip Erdoğan, oyların %52 sini alarak birinci turda Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi. 28 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevini Recep Tayyip Erdoğan'a teslim etti.

7 Mayıs 2017 tarihinde 91 yaşındaki babası Ahmet Hamdi Gül çoklu organ yetmezliğinden tedavi gördüğü Acıbadem Kayseri Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Kaynak: BenguTurk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mehmet Ağar kimdir?

Doğum tarihi : 30.Ekim.1951Mehmet Ağar kaç yaşında : 67 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Siyasetçi, Bakan Mehmet Ağar doğum yeri : Ankara Türk siyaset adamı ve eski İstanbul Emniyet MüdürüMehmet Ağar, 30 Ekim1951 tarihinde Ankara'da doğdu. Babası Zülfikar Ağa gibi polisliği seçti. Emniyet Müdürü olan babasının memuriyeti dolayısıyla 1957 yılında Urfa'da başladığı ilkokulu, Gümüşhane, Bolu, Adana, Ankara ve Erzincan'da; Erzincan'da başladığı ortaokulu, Kayseri, Diyarbakır ve Uşak'ta bitirdi. Liseye Ankara'da başladı ve 1968 yılında Haydarpaşa Lisesi'nden mezun oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü adına Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okuyan Ağar, 1972'de mezun olduktan sonra, polisliğe Emniyet Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlı…

Serpil Timuray kimdir?

Doğum tarihi : ??.??.1970Serpil Timuray kaç yaşında : 48 Kilo & Boy : Burcu : Meslek : Üst düzey yönetici Serpil Timuray doğum yeri : İstanbul Ocak 2014'ten bu yana Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu'nda yer alan Serpil Timuray 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla Vodafone Grubu Avrupa Bölge CEO'su olarak görev yapacak.Serpil Timuray, 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi ve Amerika’da North Carolina Asheville High School’da tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinde okuyup mezun oldu.Serpil Timuray,iş hayatına 1991 yılında Procter&Gamble pazarlama departmanında başladı. 1999 yılında DanoneSA bünyesine DanoneSA Tikveşli Pazarlama Direktörü ve İcra Kurulu üyesi olarak katıldı. Bir süre kurumun Satış …

Niyazi Kahveci kimdir?

Doğum tarihi : ??.??.1956Niyazi Kahveci kaç yaşında : 62 Kilo & Boy : Burcu : Meslek : Bürokrat, Akademisyen Niyazi Kahveci doğum yeri : Beşköy, Köprübaşı ilçesi, Trabzon Prof. Dr. Niyazi Kahveci, 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi iken Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı'na atandı.Niyazi Kahveci, 1956 yılında Trabzon, Köprübaşı, Beşköy Yılmazlar Mahallesinde dünyaya gelmiştir. Babası da uzun yıllar din görevlisi olarak hizmet vermiştir. Oda küçük yaşlardan itibaren din eğitimi almıştır. Adnan Kahveci amcaoğlu’dur. İstanbul Beşiktaş’ta büyüdü. İlk ve orta öğretimini Beşiktaş Büyük Esma Sultan İlkokulu ve Fatih İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde lisans eğitimini…

Caner Erzincan kimdir?

Doğum tarihi : 24.Ekim.1982Caner Erzincan kaç yaşında : 36 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Yönetmen Caner Erzincan doğum yeri : Erzurum 2018 yılında “Göktaşı” adlı sinema filminin senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptı.Caner Erzincan, 24 Ekim 1982 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Kendinden 5 yaş küçük Soner Erzincan adında down sendromlu bir kardeşi vardır. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olmuştur.Caner Ealarına 2004 yılında çeşitli kurmaca ve belgesel filmlere görüntü yönetmeni olarak başladı. Birçok kısa film çalışmasında çeşitli görevlerde bulundu.Caner Erzincan, 2015 yılında senaryosunu yazıp yönetmenli…

Caravaggio kimdir?

Doğum tarihi : 29.Eylül.1571 Ölüm tarihi : 18.Temmuz.1610Caravaggio kaç yaşında öldü : 39 Kilo & Boy : Burcu : Terazi Meslek : Ressam Caravaggio doğum yeri : Milano, İtalyaVefat ettiği yer : Porto Ercole, Toskana, İtalya Barok sanat akımının ilk büyük sanatçısı olan Caravaggio, kendinden sonraki sanatçıları etkiledi. Eserleri sanat dünyasında devrim yapacak nitelikte sayıldı.Caravaggio, 29 Eylül 1571 tarihinde İtalya, Milano’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Michelangelo Amerighi ya da Merisi'dir. Lombardiya'nın Milano yakınlarındaki Caravaggio kasabasında doğduğu için oranın adıyla ün yapmıştır. Babası Fermo Merisi, Caravaggio Markisi Francesco Sforza’nın yanında mimar ve dekoratör olarak çalıştı. Annesi Lucia Aratori, alt düzey aristokrat bi…

İsmail Özdemir kimdir?

1985 yılında Eskişehir’de doğdu. İlköğretim ve Lise tahsilini Kayseri’de tamamladı.2007 yılında Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.Ülkü Ocakları’nda uzun yıllar görev yaptı.2005 yılında resmiyet kazanarak ülkemiz yükseköğrenim öğrencilerinin tek temsil kurumu olan Ulusal Öğrenci Konseyi’nin ilk genel başkanı olarak seçildi. 2006 yılında ikinci dönemki seçimleri de kazanarak 2007 yılına kadar görevini sürdürdü.2007 yılında Kayseri Makine Mühendisleri Odası’nda işe başlayarak çeşitli kademelerde çalıştı. İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda uzman olarak denetimlerde bulundu ve bir süre şube müdür vekilliği görevini yürüttü.2011 yılında askerlik görevini…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ