Ev ve Konut Fiyatlarının Tespiti için : Flatfy

Bu haber 25 Aralık 2018 - 19:48 'de eklendi.

Ülkemizin en büyük şehirlerindeki ev fiyatlarını merak ediyorsanız Kasım ayı konut fiyatları haberimiz içeriğinde yer alıyor.

Gayrimenkul ve konut fiyatları her yönüyle pek çok insanın ilgi alanı arasına giren konulardan biridir. Özellikle belli bir birikime sahip olan pek çok kişinin ülkemizde yatırım yaptığı alanlardan biri olan gayrimenkul alanındaki fiyat değişimleri, kendisine bağlı olan sektörler üzerinde de etkide bulunarak ekonominin temeli üzerinde etkilere sahiptir.

Bu nedenle, özellikle yatırım yapanlar başta olmak üzere ekonominin tüm alanlarındaki kişilerin yakından takip ettiği bir sektör olan gayrimenkul sektörü ve bunun en önemli unsuru olan konut fiyatları ile ilgili değişimler ilgi çeken ve konu ile ilgili kaynağın az olduğu konulardan biridir.

Bunu gören ve bu noktadaki merakları dindirmeye yönelik çalışmalar yapan yeni bir oluşum var : tr.flatfy.com . Flatfy isimli internet girişiminin Türkiye şubesinin adresi olan bu adrese aslında internet üzerindeki her türlü gayrimenkule ilişkin bir arama motoru denilebilir. Bu arama motorunda ülkemizin en popüler gayrimenkul ilan platformlarında yer alan gayrimenkul ilanlarının tek bir tıkla toplu olarak görülebilmesi sağlanmaktadır.

Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan siteyi kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Flatfy sitesinde arama yaparken gereksiz detaylar arasında boğulmadan arama yapabilirsiniz. Bu sayede aradığınız konut, iş yeri veya tarla gibi farklı gayrimenkul çeşitlerini çok fazla işlem yapmadan bulabilirsiniz.

Flatfy tarafından sunulan ve haberimize konu olan hizmetlerden bir diğeri ise Flaty platformunun sahip olduğu veri tabanında yer alan tüm bilgileri kullanarak aylık yayınladığı ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin gayrimenkul fiyatlarına ilişkin raporlardır. Bu raporların sonuncusu olan Kasım ayına ilişkin rapor, geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi, dilerseniz hep beraber Flatfy tarafından yayınlanan raporun sonuçlarına bir göz atalım.

  • Kasım ayı ortalama satılık daire fiyatları

Flatfy tarafından yayınlanan raporların ilki ev büyüklüklerine göre ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin yukarıda yer alan rapordur. Rapordaki daire büyüklükleri 1+1’den 4+1’e kadar gitmektedir.

Rapora bir göz attığımızda ilk dikkati çeken noktalardan biri Bursa satılık daire fiyatları ile ilgilidir. Bursa’da 1+1 satılık daire fiyatları ile 2+1 satılık daire fiyatları arasındaki fark oldukça azdır. Buradan Bursa’da yaşayan insanların 2+1 satılık dairelere olan talebinin 1+1 satılık dairelere olan taleplerinden daha düşük olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

Bursa’da gördüğümüz bu durumun daha ilginci ise karşımıza Ankara şehrinde çıkmaktadır. Ankara şehrinde 1+1 satılık daire fiyatları 2+1 satılık daire fiyatlarından daha yüksektir. Yani, daha küçük olan evin fiyatının daha yüksek olduğunu görmekteyiz. Bunun nedeni olarak Ankara’daki 2+1 daireler ile 1+1 daireler arasındaki yapım zamanlarının farklılığını görmemiz mümkündür. 2+1 dairelerden ziyade 1+1 dairelerin yapım zamanları günümüze daha yakındır. Son zamanlarda gittikçe popülerleşen 1+1 daireler yapıldıkları zamandaki teknolojileri ile 2+1 dairelerden özellikle Ankara şehrinde oldukça yenilerdir. Ankara şehri, şehir olarak da kuruluş tarihi itibarıyla daha yeni bir şehir olduğu için daha küçük evlerin kuruluşundan itibaren içerisinde yer aldığı bir şehirdir. Özellikle başkent olması nedeniyle memur şehri olarak bilinen Ankara şehrinde 2+1 satılık daireler örneğin daha eski yerleşim yerleri olan İstanbul ve İzmir’deki 2+1 dairelerden daha eskidir. Bu nedenle, zaman geçtikçe eski olan 2+1 dairelerin sayısının fazla olması ve son dönemde yapılan 1+1 dairelerin gün geçtikçe daha yüksek teknolojilerle yapılması nedenlerinden dolayı Ankara şehrindeki ortaya çıkan bu durum normal olarak görülebilir.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız durumun benzer örneklerini Kayseri ve Konya şehirlerine bakarak da anlayabiliriz. Özellikle Kayseri şehrinde Konya’dan daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan bu durumun bir sonucu olarak Kayseri’deki 1+1 satılık daire fiyatları ile 2+1 satılık daire fiyatları arasında 10.000 TL gibi oldukça ufak bir miktar fiyat farkı oluşmuştur. Ancak, 2+1 ve 1+1 dairelerin her ikisinin de yeni yeni inşa edilmeye başlandığı İstanbul ve İzmir şehirlerine baktığımızda ise aradaki farkın bu şehirlerdekine nazaran çok daha fazla olduğu görülmektedir. İstanbul’da 1+1 ve 2+1 daireler arasındaki fiyat farkı 60.000 TL iken; İzmir’de bu fiyat farkının yaklaşık 70.000 TL olduğunu görebiliyoruz.

  • Kasım ayı karşılaştırmalı satılık daire fiyatları

Flatfy tarafından yapılan çalışmalardan bir diğeri ise fiyatların bir önceki ay ile karşılaştırmalı bir şekilde sunulduğu yukarıdaki grafiktir. Yukarıda yer alan grafikteki turuncu sütunda yer alan fiyatlar Kasım ayına ilişkin fiyatlar, diğer sütundaki fiyatlar ise Ekim ayına ait fiyatlardır. Yine benzer şekilde ülkemizin en büyük 10 şehrindeki ortalama satılık daire fiyatlarının karşılaştırıldığı yukarıdaki çalışmadan ülkemizdeki fiyat artışlarına yönelik de bir fikir edinmek mümkündür.

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Kasım ayı ortalama satılık daire fiyatlarının 10 büyükşehirden 7’sinde artış gösterdiğini görebilmekteyiz. Şaşırtıcı bir şekilde 2 şehrimizdeki fiyatların düştüğünü gördüğümüz tabloda 1 şehrimizdeki fiyat seviyesinin ise aynı kaldığını görebiliyoruz.

Fiyat oranlarında düşüş yaşanan şehirlerimizin Konya ve Bursa olduğu tablodaki bu durumu ortaya çıkaran sebepler olarak ülke çapında yaygın bir şekilde uygulanan enflasyonla mücadele programının olduğu görülmektedir. Bu planın Bursa ve Konya şehirlerinde işe yaradığı tabloya bakılarak görülebilecektir.

Gaziantep fiyatlarının ise sabit kaldığı görülmektedir. Gaziantep satılık daire fiyatları, doğu illerimize yönelik de bir fikir vermektedir. Gaziantep fiyatlarından yola çıkarak örneğin, Malatya satılık daire fiyatları bazında da benzer bir yorumu yapmamız mümkün olabilecektir. Gaziantep fiyatlarının sabit kalması doğuda gelen kış mevsimi ile birlikte konut sektöründe bir durgunluk ortaya çıktığını görmemizi sağlamaktadır.

Bununla birlikte dikkatleri çeken bir diğer nokta ise Bursa ve Antalya satılık daire fiyatları arasında ortaya çıkmıştır. Antalya satılık daire fiyatlarında yaşanan artış ve Bursa satılık daire fiyatlarında meydana gelen düşüş sonrasında geçtiğimiz ay aralarında en pahalı 3’üncü ve 4’üncü şehir olma noktasında rekabet yaşanan Antalya ve Bursa şehirlerinde Kasım ayında Bursa şehrinde yaşanan fiyat düşüşünün de etkisiyle Antalya’nın aradaki farkı arttırdığı görülmektedir.

  • Flatfy nedir?

Flatfy, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi bir arama motorudur. Flatfy sitesini diğerlerinden ayıran en önemli farkı ise kullanıcılarına oldukça kolay bir kullanım imkanı sunmasıdır. Sitede gereksiz ayrıntılara boğulmadan kolay bir şekilde emlak araması yapabilir ve istediğiniz emlak çeşidine ilişkin arama sonuçlarına tek bir ekran üzerinden basit bir şekilde erişebilirsiniz.

Bunun yanında, sitede sadece satılık veya kiralık ev fiyatlarına ilişkin değil tüm diğer gayrimenkul çeşitlerine ilişkin aramalar yapmanıza imkan tanınmaktadır. Bu sayede, sadece mahalle adını ilgili arama boşluğuna girerek dahi aradığınız gayrimenkule ilişkin sonuçlara kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.