Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan, Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu’nun daveti üzerine 22 Ekim Pazar günü Fransa’ya gitti. Hava savunmasını geliştirmek isteyen Ermenistan, Fransa’dan radar sistemi satın alırken Mistral hava savunma sisteminin gelecekte satışı için de ön anlaşma yapıldı.

Yapılan toplantı iki ülkenin de büyükelçileri eşliğinde gerçekleştirilirken, Nisan 2022’den bu güne kadarki faaliyetlerin ilerleyişi hakkında da bir özet geçildi.

Toplantıda başta Ermenistan’ın Fransa’dan savunma silahlarının tedarik edilmesi olmak üzere, askeri eğitim, deneyim alışverişi ve diğer ortak çıkar alanlarının belirlendiği açıklandı ve ikili işbirliğine yönelik belgeler imzalandı.

Ermenistan Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Andranik Koçaryan, gerçekleştirilen toplantı sonrası gazetecilere verdiği röportajda, ”Silahlar savunma amaçlı, çünkü kimse kimseye saldırı amaçlı silah vermeyecek, saldırı amaçlı olan silahlar farklı bir askeri konsept içeriyor. Bizim askeri konseptimiz her şeyden önce savunma karakterinin güçlendirilmesi anlamına geliyor.”dedi

Ground Master 200 radarı

İki Bakan, Fransa’nın Ukrayna’ya da sağladığı 3 adet Thales yapımı GM 200 radarının satışına ilişkin anlaşmayı ve Fransa’nın Mistral kısa menzilli hava savunma sisteminin gelecekteki teslimatına ilişkin bir mutabakat zaptını imzaladı.

ANKA-3 gökyüzüyle buluşmaya hazır, KAAN ilk uçuş için son montajda ANKA-3 gökyüzüyle buluşmaya hazır, KAAN ilk uçuş için son montajda

Fransız Thales Group tarafından üretilen ve orta menzilli bir AESA 3D radarı olan GM200, roket, topçu ve havan sistemlerini algılama özelliğine sahiptir. 250 kilometrelik alanda gözetleme yapabilirken 100 kilometrelik bir alanda ise angajman gerçekleştirebilmektedir. S band olarak çalışan radar 15 dakikalık kurulum süresine sahip.

Mistral kısa menzilli hava savunma sistemi

Fransız Bakan Lecornu, Fransa’nın ayrıca Ermenistan’ın kara savunma güçlerini eğiteceğini ve ordunun reform ve modernizasyon çabalarına destek vereceğini söyledi. Lecornu, “Aynı askeri ve siyasi ittifakların parçası olmasak da, Ermenistan’la savunma ilişkimizin arkasındayız. Bu, kendinizi savunabilmeniz gerektiği şeklindeki basit prensibe dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

Lecornu, diğer yandan Fransız savunma sanayi şirketi Dassault Havacılık ile Suudi Arabistan’ın 54 Rafale savaş uçağı satışı konusunda müzakereler yürüttüğünü doğruladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa’nın Ermenistan’a askeri yardım gönderme kararının Güney Kafkasya’da yeni bir çatışmayı tetikleyebileceğini söylemişti.

Kaynak: defenceturk.net