Gazze Şeridi'nin Deyr el-Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi'nde 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü münasebetiyle hemşirelerin düzenlediği eylemde konuşan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Doktor Halil ed-Dekran, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 138 kadın ve erkek hemşireyi öldürdüğünü söyledi.

İsrail'in 219 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 35 bin 34'e ulaştı

BM Raportörü'nden, Refah'ta yerinden edilmeler için "böyle şok edici vahşet görmedim" değerlendirmesi

BM, İsrail'in tahliye talebinin ardından yüz binlerce Filistinlinin Refah'tan kaçtığını bildirdi

İsrail ordusunun Gazze'de 2 eve saldırısında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi

Gazze'deki Filistin Hükümeti: İsrail'in sınır kapılarını kapatması nedeniyle "felaket yaşanabilir

Gazzeli anneler, İsrail’in saldırıları altında yaşam mücadelesi veriyor

"Filistin halkının, 40 binden fazla şehit ve kayıp, 70 binden fazla yaralıyla sonuçlanan bir imha, yerinden etme, açlık, tutuklama ve kitlesel katliam savaşına maruz kaldığını" belirten Dekran, erkek ve kadın hemşirelerin, Filistin halkının ayrılmaz bir parçası olduğunu, yaralılar ve hastaların hayatlarını kurtarmak için ulusal ve insani görevlerini yerine getirdiklerini ifade etti.

Fransız haber ajansı AFP'den Togg'a övgü Fransız haber ajansı AFP'den Togg'a övgü

İsrail'in sağlık çalışanlarından 500'ünü öldürdüğünü, 1500'ünü yaraladığını, 312'sini ise alıkoyduğunu aktaran Dekran, İsrail'in, 7 Ekim'den bu yana 33 hastaneyi, 53 sağlık merkezini, 133 ambulansı imha ettiğini dile getirdi.

Dekran, uluslararası topluma ve dünyanın özgür insanlarına, sağlık çalışanları ve sağlık kurumlarını koruma, sınır kapılarının açılması için baskı yapma ve tıbbi yardım gönderilmesi çağrısında bulundu.