Gustave Courbet kimdir?

Bu biyografi 06 Ocak 2019 - 3:02 'de eklendi.

Doğum tarihi : 10.Haziran.1819 Ölüm tarihi : 31.Aralık.1877
kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Ressam
: Ornans, Fransa
Vefat ettiği yer : La Tour-de-Peilz, İsviçre


Bir bayanın vajinasının cüretkar bir açıklıkla resmedildiği meşhur Dünyanın Kökeni (L’Origine du monde) tablosunun ressamıdır.

Gustave Courbet, 10 Haziran 1819 tarihinde Fransa'nın İsviçre sınırında bulunan Ornans şehrinde demokrat ve jacoben geleneklerine bağlı zengin çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Gustave Courbet’in gençliği politik ve sosyal olaylar arasında geçti. Bu arada birçok grevler yapıldı ve 1833 yılı yasakları kondu (1831 yılında Lyon şehrinde ‘canuts’ların meşhur ayaklanmaları oldu). Courbet ve ailesinin yaşadığı Franca Contea bölgesi, bu olayların başlıca merkezlerinden biri idi. İlk öğrenimini Ornans Semineri’nde yapan Courbet, isyankar ve disiplinsiz bir öğrenciydi; fakat resme olan eğilimi yavaş yavaş belirmeye başlamıştı.

1837 yı Koleji’ne yazıldı. Dersleri pek parlak gitmeyen Courbet’nin disiplin durumu da iyi değildi. Bu dönemde, geleceğin yazarı Max Buchon’la dostluk kurdu ve 1838 yılında Buchon’un şiir kitabı, «Essais Poétiques» adlı eseri için bazı litografi çalışmaları yaptı.

Gustave Courbet, 1839 yılında 21 yaşındayken Paris'e gitti. Babasının isteği üzerine hukuk öğrenimine başladı, ancak kısa bir süre sonra kendisini tümüyle resme ve sanata verdi. Ailesinin hukuk tahsili yapmasını istemesine rağmen o önce ünlü ressam Jacques-Louis David’in öğrencilerinden Charles Antoine Flajoulot’nun resim derslerine devam etti. Louvre'daki kopya seanslarına katıldı. Sonra Steuben ve Hesse'nin stüdyosunda çalışmaya başladı. Stüdyodan bir süre sonra ayrılarak Desprez’in yanında çalışarak «İsviçre Akademisi»ne yazıldı. İspanyol, Flaman, Fransız ressamları inceleyip, eserlerinin kopyalarını çizerek kendi tarzını oluşturdu.

Gustave Courbet, 1847 yılında, Hollanda'ya giderek Rembrandt, Frans Hals ve diğer Hollandalı ustaların eserlerini inceledi. Sürdürdüğü bohem hayat ve bu sırada tanıştığı Charles Baudelaire, Pierre Paul Prud'hon, Champfleury gibi yazar ve düşünürlerle kurduğu dostluklar, sanata bakışını olgunlaştırdı. Hollanda ve İngiltere’ye yaptığı birçok seyahatten sonra 1848 yılında temelli Paris’e yerleşti.

Erken dönem çalışmaları arasında yaptığı, kendi köpeğinin portresi ve Pipolu Adam tablosunu Paris Salonu sergilemeyi reddetti. Fakat eleştirmenler hakkında birçok yazı yazdı. 1849 yılında artık tanınan bir ressam oldu.

1849-1850 yılları arasında yaptığı “Ornans'ta Cenaze” adlı tablosu Gustave Courbet’in en önemli çalışmalarından biridir. Büyük amcasının cenazesini betimlediği, 3 metreye 6 metrelik bu eser dönemi yansıtan gerçekçilik akımının en önemli parçalarından biri kabul edilir.

“Ornans'ta Cenaze” adlı tablosu

Gerçekçilik akımının yaratıcısı ve bu adı literatüre kazandıran ressam olan Gustave Courbet, sanat hayatı boyunca doğa ve deniz manzaraları, mecazi kompozisyonlar, sosyal problemler üzerine tablolar yaptı. Ancak onu dünya çapında üne kavuşturan işler, hayatının son yıllarında yaptığı erotik eserler oldu.

Koltuktaki Çıplak Kadın tablosu. 1862 yılında “Koltuktaki Çıplak Kadın” adlı tablosunu yaptı.

Gustave Courbet, 1860'ların sonuna doğru, bir grup erotik resimler çizdi. Bunların arasında Koltuktaki Çıplak Kadın (Femme nue couchée) da vardı. 1866 yılında çizdiği Dünyanın Kökeni (L’Origine du monde) adlı resimde bayan cinsel organını betimledi. Le Sommeil (Uyku) tablosunda ise iki bayanı yatakta çizdi. Halka sergilenmesi yasaklanan bu eserler onun ününü daha da arttırdı.

Bunların arasında daha önce bahsi geçen Dünyanın Kökeni, Koltuktaki Çıplak Kadın (Femme nue couchée), Uyku (Le sommeil) adlı tablolar sayılabilir. Bu eserlerin yapıldığı yıllarda halka sergilenmesi yasaklanmış, bu yasaklar ve onun gerçekçi cüretkarlığı, ününü daha da artırmıştır.

1855 yılında Paris’te sırf kendi tablolarından oluşan bir sergi düzenledi. 1867’de düzenlediği ikinci özel sergisi birinciden de büyüktü.

Gustave Courbet, 14 Nisan 1870 tarihinde özgür ve sansürsüz sanat için yayınladığı bildiriye André Gill, Honoré Daumier, Jean-Baptiste Camille Corot, Eugène Pottier, Jules Dalou ve Edouard Manet’de imzalamıştır.

III. Napolyon'un vermek istediği şeref nişanını cumhuriyetçi olduğu için reddetti. Sedan yenilgisiyle III. Napolyon tahttan indirilince 1871 yılındaki halk devrim sırasında kurulan Paris Komünü'nün Sanat Birliği başkanlığına getirildi. Paris'teki müzelerin korunmabalığın müzeleri yağmalamasına engel oldu.

Courbet, bundan sonraki dönemde politikayla uğraşarak bazı siyasal olaylara katıldı. 1870 yılında Fransız- Prusya Krallığı Savaşı sırasında Louvre Müzesi’ndeki eserleri saymakla görevli Müzeler Komisyonuna üye seçildi. Napolyon Bonapart’ın emri ile 1810 yılında dikilen ve İmparatorun heykelini taşıyan Vendome Sütununun Invalides’e taşınmasını teklif etti. Sütun yıkıldıktan sonra yeni kurulan hükümetin teşebbüsüyle 1871 yılında yargılanan Courbet, altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Altı ay sonra hapisten çıkan sanatçı, 1874 yılında Vendome Sütununun yeniden yapılmasına engel olduğu gerekçesiyle bu defa tazminat ödemeye mahkum edildi. Varlığı elinden alındı; Hautefeuille Sokağı’ndaki atölyesinde bulunan bütün eserleri bir mezatta satıldı.

Gustave Courbet, kaçarak İsviçre'ye sığındı. 4 Mayıs 1877'de tahmini masraf açıklandı: 323.091 frank ve 68 sent. Courbet gelecek 33 sene boyunca her yıl 10.000 frank ödemeye mahkûm edildi.

Gustave Courbet, 31 Aralık 1877 tarihinde İsviçre'de La Tour-de-Peilz'de 58 yaşında ağır alkol sebebiyle geçirdiği karaciğer rahatsızlığı sonucunda öldü.

The Desperate Man 1843 - Gustave Courbet resimlerinden biri

Gustave Courbet, hayat görüşünü şöyle açıkladı:

“Elli yaşındayım ve her zaman özgür yaşamak istedim. Hayatımı özgürlük içinde tamamlamama izin verin. Ölürken hakkımda "Hiçbir okula, kiliseye, enstitüye, akademiye ait değildi. Özgürlük rejimi haricinde hiçbir rejime ait olmadı." denmesine izin verin.”


Kaynak: BenguTurk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jean-Leon Gerome kimdir?

Doğum tarihi : 11.Mayıs.1824 Ölüm tarihi : 10.Ocak.1904Jean-Leon Gerome kaç yaşında öldü : 80 Kilo & Boy : Burcu : Boğa Meslek : Ressam, Heykeltraş Jean-Leon Gerome doğum yeri : Vesoul, FransaVefat ettiği yer : Paris, Fransa Oryantalizm akımının en önemli sanatçılarındandır.Jean-Leon Gerome, 11 Mayıs 1824 tarihinde Vesoul, Fransa’da Pierre Gérôme ve Claude Francoise Gérôme’nin ilk oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Şimdi akademikcilik olarak bilinen tarzda Fransız ressam ve heykeltıraştır. Oeuvre, tarihsel resim, Yunan mitolojisi, Oryantalizm, portreler ve diğer konulardan oluşan, akademik resim geleneğini sanatsal bir zirveye taşıdı. Birçok ünlü ressamın öğretmenliğini de yapan Jean-Leon Gerome, arasında Odilon Redon, Thomas Eakins, Mary Cassatt, Osman …

Erwin Koeman kimdir?

Doğum tarihi : 20.Eylül.1961Erwin Koeman kaç yaşında : 57 Kilo & Boy : Burcu : Başak Meslek : Futbolcu, Teknik Direktör Erwin Koeman doğum yeri : Zaandam, Hollanda 15 Kasım 2018 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü’nin teknik direktörü oldu.Erwin Koeman, 20 Eylül 1961 tarihinde Zaandam, Hollanda’da Martin Koeman, Marijke Koeman çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ronald Koeman (d.1963) adında futbolcu olan kardeşi vardır.2008-2010 yıllarında Macaristan Milli Takımı'nda teknik direktör olarak görev yaptı. kardeşi Ronald Koeman’ın teknik direktör olarak bulunduğu 2014-2014 yılları arasında Southampton ve 2016-2017 yılları arasında Everton takımlarında yardımcı antrenör olarak çalıştı.Erwin Koeman, Phillip Cocu'nun 20 Temmuz 2018 tarihinde Fenerb…

Atakan Özyurt kimdir?

Doğum tarihi : 31.Aralık.1993Atakan Özyurt kaç yaşında : 25 Kilo & Boy : Burcu : Oğlak Meslek : Youtuber Atakan Özyurt doğum yeri : Ordu Sosyal medyada çektikleri videolarla adını duyuran sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin “Kafalar” olarak tanınmışlardır.Atakan Özyurt, 31 Aralık 1993 tarihinde Ordu’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Arel Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Bölümünde tamamlamıştır.Fatih Yasin ve Bilal Hancı ile tanışan Atakan Özyurt, sosyal medyada paylaştıkları videolar sonrasında 26 Aralık 2014 tarihinde Youtube'da Kafalar kanalını açarak çok sevilen fenomenler arasında yer almışlardır.11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Evrim Akın’ın sunuculuğunu yaptığı “Çocuktan Al Haberi” adlı Tv pr…

Bilal Hancı kimdir?

Doğum tarihi : 08.Eylül.1989Bilal Hancı kaç yaşında : 29 Kilo & Boy : Burcu : Başak Meslek : Youtuber Bilal Hancı doğum yeri : Trabzon Sosyal medyada çektikleri videolarla adını duyuran sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin “Kafalar” olarak tanınmışlardır.Bilal Hancı, 8 Eylül 1989 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamladı.Atakan Özyurt ve Fatih Yasin ile tanışan Bilal Hancı, sosyal medyada paylaştıkları videolar sonrasında 26 Aralık 2014 tarihinde Youtube'da Kafalar kanalını açarak çok sevilen fenomenler arasında yer almışlardır.11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Evrim Akın’ın sunuculuğunu yaptığı “Çocuktan Al Haberi” adlı Tv programının 89. Bölümünde; Ka…

Fatih Yasin kimdir?

Doğum tarihi : 25.Ekim.1993Fatih Yasin kaç yaşında : 25 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Youtuber Fatih Yasin doğum yeri : İstanbul Sosyal medyada çektikleri videolarla adını duyuran sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin “Kafalar” olarak tanınmışlardır.Fatih Yasin, 25 Ekim 1993 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Arel Üniversitesi Uluslar Arası Lojistik Bölümünde tamamlamıştır.Atakan Özyurt ve Bilal Hancı ile tanışan Fatih Yasin, sosyal medyada paylaştıkları videolar sonrasında 26 Aralık 2014 tarihinde Youtube'da Kafalar kanalını açarak çok sevilen fenomenler arasında yer almışlardır.11 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan Evrim Akın’ın sunuculuğunu yaptığı “Çocuktan Al Haberi” adlı Tv pro…

Gazapizm kimdir?

Doğum tarihi : 20.Temmuz.1988Gazapizm kaç yaşında : 30 Kilo & Boy : Burcu : Yengeç Meslek : Müzisyen Gazapizm doğum yeri : Elazığ Sahne adı Gazapizm olan Anıl Acar Türk rapçi’dir.Gazapizm , 20 Temmuz 1988 tarihinde Elazığ’da dünyaya gelmiştir. Sahne adı Gazapizm’in asıl adı Anıl Acar’dır. Ailesi ile birlikte 1997 yılında İzmir’e göç etmişler ve İzmir’de yaşamaktadır. Gençliğinde okuduğu yazar Colleen McCullough’in “Gazap Kuşları” adlı romanından etkilenerek sahne adını “Gazapizm” olarak kullanma kararı aldı.Anıl Acar, Lise döneminde tanıştığı Engin Erel (Gardiyan) ve Aykut Şahin (Sivo) ile birlikte hip hop müzik ile ilgilenmeye başladı. Türkçe rap müziğine 2003 yılında başladı ve evinde deneme kayıtlarının yanı s…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ