Curcunanın akla ziyan işleri

Curcunanın akla ziyan işleri

Başarısız girişimleri özetleyen çok güzel bir deyim vardır. "Su gibi aktı, kum gibi kaldı" denilir. Curcuna ittifakının durumu kelimenin tam anlamıyla budur. Büyük iddialarda bulundular, ama daha yolun başında birbirlerine düşüp, kara kara düşünmeye başladılar. Doluya koyuyorlar almıyor, boşa koyuyorlar dolmuyor. Çaresiz biçimde birbirlerini ziyaret ediyorlar, ne bir yol bulabiliyorlar, ne bir yol açabiliyorlar. Çırpındıkça batıyor, battıkça çırpınıyorlar. Bırakın ortak aday bulmayı ve hayır bileşenlerini bir arada tutmayı, her biri kendi partilerine dahi hakim olamıyor.

 

İLK DÜĞME YANLIŞ İLİKLENDİ

Cumhur ittifakının kimyalarını bozduğunu, curcunacıları çıldırttığını biliyorduk, ama bu kadarını biz de tahmin edememiştik. İlk düğme yanlış iliklenirse, bütün düğmeler hatalı olur. Curcunacılar daha ilk düğmede kaybettiler. 16 Nisan referandum sonuçlarını yanlış yorumladı, bu yanlışın üzerinden siyaset üretmeye kalkıştılar. 16 Nisan referandumunda yüzde 48,5 hayır çıkması, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin iyi anlatılamaması veya curcunacıların kasıtlı biçimde milletin kafasını karıştırıp, meseleyi başka yerlere çekme çabasının kısmen sonuç vermesinin tezahürüydü. Curcunacılar bunu doğrudan kendilerine destek zannettiler. Aynı yoldan yürüyünce, yani parlamenter sisteme geri dönüleceğini söyleyince, yine aynı sonuca ulaşacaklarını düşündüler. Oysa yol da yanlış, sonuç da farklıydı. Parlamenter düzen geride kaldı ve şimdi yepyeni bir sistem var. Artık bunun üzerinden siyaset üretmek gerekiyor. Cumhur ittifakı bunu yaptı.

 

BİR ELİNDE İP, BİR ELİNDE HDP

"Hayır bileşenleri" dediğiniz şeyin ortasında CHP var. Bir elini PKK'nın siyasi ayağı HDP'ye uzatıyor, diğer eliyle İP'den SP'ye kadar boşlukta kalanları tutmaya uğraşıyor. Ancak, herkes kerameti kendisinde zannettiği için, ne bir araya gelmeleri mümkün, ne de ortak aday bulma imkanları var. Burada asıl sorumlu olan CHP'dir. Anamuhalefet partisi konumundadır. Aday çıkarması, belirleyici olması, iddia ortaya koyması siyasetin tabiatı icabıdır. Ancak, gelin görün ki, CHP bırakın belirleyici olmayı, sorumluluğu üzerinden atmak ve Sayın Kılçdaroğlu'nun sallanan koltuğunu korumak gibi özel hesaplarını tutturmak için, akla ziyan işler yapıyor. Defalarca yazdık, bir defa daha belirtelim: Bir anamuhaflet partisinin genel başkanı yürütmeye, yani doğrudan iktidara talip olamıyorsa, derhal o koltuğu bırakmalı, eğer partisi de kendisi gibi düşünüyorsa, kapısına kilit vurmalıdır. Anamuhafet demek iktidar alternatifi olmaktır. Ama bizim anamuhalefetimiz ya bunun farkında değil veya iktidar olmaktan korkuyor ve zaten yok denecek kadar az olan şansını da siyasetin bütün gerçeklerini inkar ederek, başkalarına ikram ediyor. Hem de öyle bir ikram ki, millet iradesini hiçe sayıp 15 milletvekilini peşkeş çekmekte, tarihe siyah harflerle yazılacak ve asla unutulmayacak şekilde hülle yapmakta dahi sakınca görmüyor.

 

HER BİRİNİN AYRI HESABI VAR

Ancak başka bir sorun var. Önce ikram ettikleri kendi dertlerine düşmüş durumda. Her birinin ayrı hesabı var ve bunları bir araya getirmek neredeyse imkansız. Biraraya getirseniz bile, bu curcunayı millete nasıl anlatacaksınız? SP cürümüne bakmadan curcunanın başına geçmeyi, herkesin de kendisine tabi olmasını istiyor. Tek çıkışın Abdullah Gül'ü ikna etmekten geçtiğine curcunanın diğer uçlarını da inandırmaya uğraşıyor. İP'in başı, "ben herkesten önce ortaya çıktım. Aday olma hakkı benimdir, kimseye bırakmam. Yoksa oyundan çıkarım. Peşkeş çektiğiniz milletvekillerini de geri gönderirim"  diye bağırıyor. HDP'nin bir gözü Kandil'de bir gözü Edirne'de. CHP ve İP üzerinden terör bağlantısını legal hale getirebilme fırsatını sonuna kadar değerlendirmek için sinsi planlar yapıyor.

 

CHP İÇİN YOL AYRIMI

CHP kendisine de, kendisinden beklentisi olanlara da, Türk siyasetine de büyük kayıplar yaşatmaktadır. Ağır vebal altındadır. Nitekim, kendi içinde büyük bir kaos kapıya dayanmıştır. Peşkeş çekilen 15 milletvekili bu durumu hazmedebilmiş görünmüyorlar ve her an rest çekebilirler. Kılıçdaroğlu'nun kendi ikbalinin derdine düşmüş olması karşısında kılıçlar çekilmiştir ve durumdan vazife çıkaranlar Cumhurbaşkanlığına aday olduklarını ilan etmişlerdir. Anamuhalefet partisinin iktidara aday olamaması, başkalarının peşine takılması, pazarlıklara girmesi parti içinde büyük bir kapışmayı kaçınılmaz kılmıştır.Neresinden bakılırsa bakılsın 24 Haziran CHP için bir yol ayrımıdır. Bu yol ayrımı bir Genel Başkan değişimi ile mi sınırlı kalır, parti de bölünmelere mi yol açar, bunu zaman gösterecek. Kesin olan, CHP'nin bir defa daha  büyük çalkantılara gebe olduğudur.

 

ABDULLAH GÜL'ÜN DURUMU

Her şeyi anladık da, Abdullah Gül gibi iktidar partisinin kurucusu olmuş, Bakanlık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış ve Türk siyasetinde kolay kolay kimseye nasip olmayacak bir yer edinmiş bir ismin, bu oyunlara nasıl alet olduğunu ne anlayabiliyoruz, ne kabul edebiliyoruz, ne de sindirebiliyoruz. "Bütün bunlar benim dışımda gelişiyor" diyemez. Susmak kabullenmektir. Sayın Devlet Bahçeli'nin yaptığı uyarıyı ve sorduğu soruyu bir defa da biz hatırlatalım: "Sayın Erdoğan'ın 2007 yılı Nisan ayında 'kardeşim' açıklamasıyla Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Abdullah Gül, siyasi akıl ve vefa ahlakını tartışmaya açacak bir kayıp ve kopuşun arifesindedir. Kardeşlik ne ara karanlığa gömüldü? Sayın Gül böylesi bir zaafa düşmeyi nasıl göze aldı?"

 

BU KADARINA HAKKINIZ YOK

Farkındayız bütün bunlar Pensilvanya üst aklının planları ve size de bu planlara uymak kalıyor. Ama farş oluyorsunuz, siyaseti kirletiyorsunuz, seviyeyi yerlerde süründürüyorsunuz. Milletin aklıyla alay ediyor, ülke ve millet düşmanlarının işini kolaylaştırıyorsunuz. Sicilinize uygun düşüyor olabilir, ama bu kadarına sizin dahi hakkınız yok.

ASIL DİKTATÖR DERSİMLİ'DİR! Sonraki Haber

ASIL DİKTATÖR DERSİMLİ'DİR!

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı