MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN CUMHUR İTTİFAKINI YORUMLADI

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN CUMHUR İTTİFAKINI YORUMLADI

'li İsmet Büyükataman, iç ve dış tehditlere karşı daha dirençli olmak amacıyla AK Parti ile yaptıklarını ifade ederek, "24 Haziran'da Cumhur ittifakına oy vermek, 15 Temmuz'da darbeye karşı durmakla aynı değerdedir" dedi.

Erken seçimle ilgili yaptığı yazılı değerlendirmede, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde fitne üreten, dedikodu imal eden, kriz ve kaosa davetiye çıkaran yerli ve yabancı mihrakların son dönemlerde faaliyetlerine hız verdiklerini söyledi.

İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmelerin 3 Kasım 2019 tarihine giden hayli uzun sürecin, birtakım belirsizliklere ve tartışmalara yol açacağını gösterdiğini söyleyen Büyükataman, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin neden erken çağrısı yaptığını da anlattı:

"Sayın Genel Başkanımız; seçimlerin gündemden düşmesi ve belirsizliğin ortadan kalkmasının, Türkiye'nin hayrına olacağını düşünmüş, ayrıca bu tablodan yararlanmak için çaba gösteren FETÖ ve yardakçılarının daha fazla zaman kazanmasına fırsat tanınmaması için erken seçim çağrısı yapmıştır. Bu çağrı karşılık bulmuş ve 24 Haziran 2018 tarihinde seçimlerin yapılması kararlaştırılmıştır.

'ERKEN SEÇİM ULUSLARARASI KAMUOYUNDA ENDİŞEYE SEBEP OLDU'

Büyükataman, seçimin uluslararası kamuoyunda endişe yarattığını şöyle ifade etti;

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'ın Türkiye'de OHAL altında özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemenin zor olduğunu, bu konuda endişeli olduklarını söylediğini, AKPM'nin de mevcut koşullarda düzenlenecek seçimlerin 'Avrupa kriterlerine uygun olmayacağı' gerekçesiyle Türkiye'ye 24 Haziran seçimlerini erteleme çağrısı yaptığını ifade etti. Ardından şu sözleri ekledi;

"ABD kendi kurumları arasındaki ihtilafa son verememişken ve hala milletin iradesiyle işbaşına gelen Başkanı Trump'ı içine sindirememişken bizim seçimlerimizle neden bu kadar yakından ilgilenmektedir? Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Fransa OHAL'de seçimlere gittiğinde AB kriterlerini neden hatırlamamıştır? Avrupa, Cumhur ittifakının zaferini sezmiş, Türkiye'nin her anlamıyla tam bağımsız, hür ve müstakil olacağını, içindeki fitneden arınacağını görmüş bu nedenle endişeye kapılmıştır. Türkiye, bir müstemleke devleti değildir. Ne zaman seçim yapacağını kimseye soracak değildir."dedi.

15 TEMMUZ'DA DARBEYE KARŞI DURMAKLA AYNI DEĞERDEDİR

MHP Genel Sekreteri Büyükataman, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden kısa bir süre sonra, 7 Ağustos 2016'da Yenikapı'da bir ruh doğduğunu, Türkiye için yeni bir kapı açıldığını, daha sonra milletin aklıyla bir ittifak yapıldığını ifade ederek, "İşte bu nedenle ‘ millet aklı'dır" dedi.MHP'nin mecliste temsil oranın fevkalade önem arz ettiğini kaydeden Büyükataman, MHP ne kadar güçlü bir nispette temsil edilirse yasamanın da o denli sağlam olacağını ifade etti.

Büyükataman, "Güçlü ve tam bağımsız Türkiye'ye giden yol, Cumhur İttifakı'ndan geçmektedir. Milletimizin talep ettiği milli birlik ve beraberlik ruhunu siyasi ve sosyal seviyede muhafaza etmek, iç ve dış tehditlere karşı daha dirençli olmak amacıyla AK Parti ile ittifak yapıyoruz. Çünkü biz, birlikten kuvvet doğar diyoruz, birlikte rahmet olacağına inanıyoruz. 24 Haziran'da Cumhur ittifakına oy vermek, 15 Temmuz'da darbeye karşı durmakla aynı değerdedir" diye konuştu.

1xbet Türkiye - 1xbet Giriş - 1xbet Mobil Sonraki Haber

1xbet Türkiye - 1xbet Giriş - 1xbet Mobil

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı