SURİYELİ KADINLAR ÇOCUKLARIYLA TÜRKÇE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİNE KATILDI

SURİYELİ KADINLAR ÇOCUKLARIYLA TÜRKÇE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında, Türkiye'ye sığınan Suriyeli kadınlar da çocuklarıyla Türkçe öğreniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliğikapsamında, Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki kamplarda kalan Suriyeli kadınlar, çocuklarıyla Türkçe öğreniyor.

Yayladağı Halk Eğitim Müdürlüğünce iki farklı noktada açılan kurslarda eğitim gören kadınlar, haftanın 3 günü çocuklarıyla katıldıkları kurslarda görüyor.

Öğrencilerinden çok memnun olduğunu ve okuma yazmayı çok çabuk öğrendiğini belirten Yurtseven, kendisinin aynı zamanda aile danışmanı olduğunu, kurs dışındaki zamanlarda da aileleri rehabilite etmek ve az da olsa tebessüm ettirebilmek için psikolojik destek verdiğini sözlerine ekledi.

Derslere çocuklarıyla katılıyorlar

Suriyeli kadınlardan 30 yaşındaki Visal Göğcek, açılan kurs sayesinde okuma yazmayı öğrendiğini ve bu yüzden çok mutlu olduğunu ifade etti.

Türkmen olduğu için Türkçe konuşabildiğini fakat okuma yazması olmadığını anlatan Göğcek, şöyle konuştu:

"Bayırbucak Türkmeniyim, 6 yıl önce evlendim. Suriye'de savaş çıkınca bombaların altında kaçtık ve Türkiye'ye sığındık. Eşimle sadece 1,5 yıl evli kaldık. Oğlum Reşit 4,5 aylıkken kocam Türkmendağı'nda şehit oldu. Oğlumu bırakacak kimse olmadığı için kursa beraber gidiyoruz. Oğlum da Türkçe yazmayı ve konuşmayı yavaş yavaş öğreniyor. Açılan bu kurs sayesinde Türkçeyi öğrendik. Allah Türk devletinden razı olsun."

Sığınmacılardan 30 yaşındaki Fatma Alon da 4 yaşındaki kızı Hayat ile Türkçe ve öğrendiklerine işaret ederek kendilerine sahip çıktıkları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan başta olmak üzere tüm Türkiye'ye teşekkür ettiğini kaydetti.

EMEKLİ OLDUĞU GÜN BÜYÜK İKRAMİYEYİ TUTTURDU Sonraki Haber

EMEKLİ OLDUĞU GÜN BÜYÜK İKRAMİYEYİ TUTTURDU

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış