Balkan Ülkelerinde Kullanılan Para Birimleri

Balkan Ülkelerinde Kullanılan Para Birimleri

Balkanlara vizesiz seyahat edebilme olanağı tanındığı ve bazı balkan ülkelerinin, ülkemize oldukça yakınlık içerdiğinden ötürü bugün en çok ziyaret edilen yurtdışı destinasyonlarının başında gelmektedir. Dolayısıyla Balkanlara seyahat edecek kişilerin, seyahat esnasında sıkıntı çekmemesi adına ilk bilmesi gerekenin gittiği ülkede hangi para biriminin kullanıldığını öğrenmesi olmalıdır. Balkan ülkelerinin büyük bir kısmında Euro para birimi kullanılmadığı için daha ekonomik bir seçenek olarak değerlendirilir. Ayrıca çoğu ülkede yaşam şartları da ucuz olduğu için ucuzluk seyahat etmeyi kolaylaştırıyor. Belgrad, Saraybosna, Üsküp, Sofya gibi şehirleri çok düşük bütçelere gezebilirsiniz.

Uygun fiyatlara düzenlenen Balkan turları sayesinde nerede kalacağınızı ve ulaşımı da düşünmenize gerek kalmaz. En ekonomik yurtdışı seyahatlerinin başında gelen Balkanlar, sunduğu tarihi özellikleriyle de sevilir. Ortak kültür ve yaşam standartlarıyla Balkanları çok seveceksiniz. Gitmeden önce hangi ülkede hangi para birimi kullanıldığına ise aşağıdaki listeden göz atın:

Arnavutluk

Para birimi; Lek

Kısaltması; ALL

Sembolü; L

Bosna Hersek

Para birimi; Konvertibl Bosna Hersek Markı

Kısaltması; BAM

Sembolü; KM

Bulgaristan

Para Birimi; Bulgar Levası

Kısaltması; BGN

Sembolü; ɲВ

Karadağ

Para Birimi; Sırp Dinarı

Kısaltması; Euro

Sembolü; €

Kosova

Para Birimi; Euro

Sembolü; €

Makedonya

Para Birimi; Makedon Dinarı

Kısaltması; MKD

Yunanistan

Para Birimi; Avro

Kısaltması; EUR

Sırbistan

Para Birimi; Sırp Dinarı

Kısaltması; RSD

Hırvatistan

Para Birimi; Hırvatistan Kurnası

Kısaltması; HRK

Slovenya

Para Birimi; Slovenya Toları

Kısaltması; SIT

Romanya

Para Birimi; Romen Leyi

Kısaltması; RON

Görüldüğü üzere Balkan ülkelerinin çoğunda farklı para birimi kullanılmaktadır. Ancak Avrupa Birliği bünyesine dahil olan ülkeler kendi para birimlerini kullanmak yerine Avrupa Birliği ortak para birimi olan EURO kullanımını tercih etmektedir. Bazı ülkelerde ise tercihten çok anlaşmaya dayalı bir zorunluluk söz konusudur.

En ekonomik seyahat destinasyonu olan Balkanların yanı sıra Avrupa’da da Euro kullanmayan ülkeler mevcuttur. Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya bunlara örnektir. Bu ülkelerde de çok yüksek bütçeler harcamadan güzel bir yurtdışı deneyimi yaşamak mümkün. Fakat Balkanlar yakın olduğu için arabayla dahi gitmek mümkündür. Uçakla gidip araba kiralayarak farklı ülkeleri gezebileceğiniz gibi otobüslü Balkan turları da tercih edilebilir. Bu sayede çıktığınız seyahatte birçok ülkeyi aynı anda keşfetmiş olursunuz.

En ucuz şehirlerden Belgrad, harika doğasıyla Üsküp ve Ohrid, tarihiyle Saraybosna, etkileyici manzaralarıyla Budva ve Kotor Balkan turları kapsamında sizi bekliyor. Türk izlerinin hala görüldüğü Balkan ülkeleri, ortak kültür açısından da sizi sıcak karşılayacak. Eğer tarihle ilgileniyorsanız, dolu dolu geçireceğiniz bir seyahat olacağından emin olabilirsiniz.

SON DAKİKA! Çavuşoğlu'ndan ABD'ye zehir gibi açıklamalar Sonraki Haber

SON DAKİKA! Çavuşoğlu'ndan ABD'ye zehir gibi açıklamalar

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı