ABD'nin petrol stokları azalmaya başladı

ABD'nin petrol stokları azalmaya başladı

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham  stoklarının geçen hafta 2,2 milyon varil (yüzde 0,5) azalışla 433,8 milyon varile  gerilediğini açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 200 bin varil düşüş göstermesi yönündeydi.  Bir önceki hafta ham petrol stokları 6,2 milyon varil yükselmişti.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol  stokları da geçen hafta 700 bin varil (yüzde 0,1) azalışla 663,6 milyon varile  geriledi.

ABD'nin benzin stokları da geçen hafta 2,2 milyon varil (yüzde 0,9)  azalarak 235,8 milyon varile düştü.

Benzin stoklarına ilişkin piyasa beklentisi 400 bin varil düşüş  göstermesi yönündeydi. Benzin stokları bir önceki hafta 1,2 milyon varil artış  göstermişti.

HAM PETROL ÜRETİMİ SON 17 HAFTADA 16 KEZ YÜKSELDİ

ABD'nin ham petrol ithalatı geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla  günlük ortalama 1,23 milyon varil azalışla 7,32 milyon varile düşerken, ham  petrol ihracatı da günlük ortalama 271 bin varil düşüşle 1,88 milyon varile  geriledi.

ABD'nin ham petrol üretimi ise geçen hafta bir önceki haftaya göre,  günlük ortalama 84 bin varil artışla 10,7 milyon varile çıktı.

Bu sonuçla, ülkenin ham petrol üretimi yeni bir rekor seviye  kaydederken, son 17 haftada da 16 kez artış göstermiş oldu.

EIA'nın Mayıs 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü raporuna göre, ABD'nin  bu yılki ham petrol üretiminin günlük ortalama 10,7 milyon varil olması  bekleniyor.

Rapora göre, ABD'nin gelecek yılki ham petrol üretiminin günlük  ortalama 11,9 milyon varil olması ve dünyanın en büyük ham petrol üreticisi  Rusya'yı geride bırakması öngörülüyor.

PETROL FİYATLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

ABD'nin ham petrol ve benzin stoklarındaki düşüşün piyasa  beklentisinin üzerinde gerçekleşmesinin ardından, küresel piyasada ham petrol  fiyatları artış gösterdi.

TSİ 17.35'te dünya genelinde en yaygın kullanılan Londra Brent türü  petrolün varil fiyatı 77,42 dolara, ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün  varil fiyatı da 71,28 dolara kadar yükseldi.

Hakkari'de FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon Sonraki Haber

Hakkari'de FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı