SON DAKİKA : Türkiye doğruladı! Terör elebaşı Sakarya'da yakalandı!

SON DAKİKA : Türkiye doğruladı! Terör elebaşı Sakarya'da yakalandı!

Dışişleri Bakanlığı, New York Times'ın dünya gündemine taşıdığı DAEŞ liderlerinden İsmail Elvan İthavi'nin 'da yakalanıp Irak'a iade edildiği haberini doğruladı. ABD Başkanı Trump'ın dün Twitter hesabından duyurduğu olayın gerçekleştiği tarih, Şubat 2018.

Reuters haber ajansı, İthavi'nin telefonundaki Telegram uygulaması kullanılarak DAEŞ'in üst düzey dört isminin tuzağa düşürüldüğünü bildiriyor.

Terör elebaşı Sakarya'da yakalandı!

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"Türkiye, DAEŞ’e karşı mücadelede tüm ulusal imkânlarını seferber etmektedir. Uluslararası alanda tesis edilen işbirliğinin önemli sonuçlar verdiğini memnuniyetle kaydediyoruz.

New York Times’da 9 Mayıs tarihinde yayınlanan haberde bahsi geçen operasyon, İsmail Alwaan al-Ithawi adlı üst düzey DAEŞ mensubunun istihbarat ve emniyet birimlerimiz tarafından düzenlenen operasyon sonucunda Sakarya’da yakalanması ve Irak’a sınır dışı edilmesiyle başlamıştır.

Ortaya çıkan başarıda Türkiye’nin de katkısının bulunması bizim için önemlidir. Türkiye, Amerika, Irak ve diğer ülkelerle işbirliği içerisinde, DAEŞ’e karşı mücadeleyi sürdürecektir."

ABD Başkanı Donald Trump,  dün yazdığı Twitter mesajında "IŞİD’in en çok aranan beşinci lideri yakalandı!” diyerek haberi dünyaya duyurmuştu.

Reuters haber ajansı da, dün geçtiği haberde İsmail İthavi'nin Şubat ayında Türkiye’de yakalanarak Irak’a iade edilmesiyle örgüte büyük darbe vurulduğunu bildirmişti.

Habere göre; Irak istihbaratı, örgütün elebaşı Ebubekir Bağdadi’nin yardımcısı olduğu düşünülen teröristin telefonundaki Telegram isimli mesajlaşma uygulamasını kullanarak, DAEŞ’in dört elemanını tuzağa düşürdü. Aralarında Fırat’ın doğusunda DAEŞ’in en önemli isimlerinden olan Saddam Cemal de bulunuyor.

Bu operasyonla örgütün kullandığı banka hesaplarının ve gizli mesajlarının deşifre olduğunu vurgulayan Haşimi, İthavi ve Cemal’in şimdiye kadar ele geçirilen en önemli DAEŞ’liler olduğunu söyledi.

SON DAKİKA :  İran'dan "Tel aviv ve Hayfa yok olacak" çıkışı Sonraki Haber

SON DAKİKA : İran'dan "Tel aviv ve Hayfa yok olacak" çıkışı

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı