Hükümetten Muharrem İnce'nin 'Fethullah Gülen' iddiasına ilk yanıt!

Hükümetten Muharrem İnce'nin 'Fethullah Gülen' iddiasına ilk yanıt!

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı 'nin Fetullah Gülen ile ilgili iddiasına Hükümet Sözcüsü 'dan yanıt geldi. Son dakika habere göre, Bozdağ yaptığı açıklamada "Türkiye, teröristbaşı Gülen'i ABD'den usulüne uygun talep etmiştir. Gülen ile ilgili iade talebinde eksik yok" ifadesini kullandı. Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Muharrem İnce'nin Gülen'in iade süreciyle ilgili kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır" denildi.

Hükümetten Muharrem İnce'nin '' iddiasına ilk yanıt!

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, dün telefonla CNN Türk'te Hande Fırat'ın sunduğu “Gece Görüşü” programına bağlanmış ve kendisini arayan bir Amerikalı'nın, Türkiye'nin Fethullah Gülen'i usulünce istemediğini iddia ederek şu ifadeleri kullanmıştı:

''24 haziranda cumhurbaşkanı olduğumda yargıyı temizleyeceğiz, bağımsız bir yargı kuracağız dedim. Gülen'i getirteceğimizi söyledim. Teslim etmezlerse, 24 Aralık'ta, yani Noel'de, İncirlik'teki ABD askerleri Noel'i ülkelerinde kutlar dedim. Amerikalar beni aradı, Fethullah Gülen'in iadesi için üsulune uygun bir başvuru yapılmadığını söylediler. Buradan sayın Cumhurbaşkanına soruyorum: Fethullah Gülen'in iadesi için üsulune uygun bir başvuru yapılmış mı?''

BEKİR BOZDAĞ'DAN İNCE'YE YANIT: İFTİRA ATIYORSUNUZ

Bekir Bozdağ, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Muharrem İnce'nin, dün bir televizyon kanalında ABD'den arandığını ve kendisine "Türkiye'nin terörist başı Gülen'in iadesi için usulünce başvuruda bulunmadığının" aktarıldığını söylediğini ancak arayanın kim olduğunu paylaşmadığını belirtti.

"Sayın İnce keşke ABD'den arayanın dediğinin doğru mu yalan mı olduğunu tespit için Adalet Bakanlığını arayıp işin aslını, doğrusunu öğrenseydi, kendisini yalancının yalancı şahidi durumuna düşürmezdi." ifadesini kullanan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Belli ki Sayın İnce, ABD'den arayana inanmış ve onun ağzıyla Türkiye'yi suçluyor. İşin aslını ve doğrusunu ben size söyleyeyim Sayın İnce. Sizi ABD’den arayan her kimse, yalan söylüyor. Siz de sorgusuz ABD’den arayan yalancıya inanıp beyanını kamuoyu ile paylaşıyorsunuz, kendinizi yalancıya gönüllü kullandırıyorsunuz, yalancıya yalancı şahitlik yapıyorsunuz. Türkiye'nin terörist başı ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bir numaralı faili Gülen’i iade talebi, ABD ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmaya uygundur. Terörist başı Gülen'in iade için geçici tutuklanması ve iade taleplerinde bir eksiklik ya da yanlışlık yoktur.

Türkiye, FETÖ kurucusu ve yöneticisi ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü dahil pek çok suçun bir numaralı faili terörist başı Fetullah Gülen'i ABD’den usulüne uygun talep etmiştir. Türkiye'nin talebinde, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık yoktur. Her şey usule ve anlaşmaya uygundur."

"ALENEN YALAN SÖYLÜYORSUNUZ"

Bekir Bozdağ, Türkiye'nin talepnamesinde yer alan delillerin standardının, iki ülke arasındaki anlaşmanın aradığı delil standardını fazlasıyla karşıladığına dikkat çekerek, ABD yönetiminin, terörist başı Gülen hakkındaki Türkiye’nin iade talebini ve eki delil dosyalarını, bugüne kadar ABD adli makamlarına göndermediğini bildirdi.

Bozdağ, şu bilgileri paylaştı:

"Sayın İnce, siz alenen yalan söylüyorsunuz ve ABD'den arayan her kimse onun ağzından utanmadan ülkenize iftira ediyorsunuz. Klasör klasör gönderilen dosyalar, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Adalet Bakanlarımız, Dışişleri Bakanımızın görüşmeleri ve medyada yazılanlar, her şey ortada. Bu gerçeklere rağmen söyleneni doğruluğunu tahkik etmeden ve hatta tahkike ihtiyaç duymadan kullanmanız, kendinizi alenen kullandırmanızdır. ABD'den arayan sizi kolayca kullanırsa, Allah muhafaza Cumhurbaşkanı olduğunuzda da ABD'den arayanlar daima sizi kullanacak demektir.

Sayın İnce, unutma ki Türk halkı kendini kullandıranı da başkalarının kullandığını da yalancıyı da müfteriyi de sevmez. Böylelerine lider gözüyle de bakmaz. Hele hele başka ülkeden telefonla arayanların kullandığını kukla olarak görür. Kuklaları da Cumhurbaşkanı seçmez. Sayın İnce, sizi ABD'den arayan ABD'li mi Türk mü? Eğer arayan ABD’li ise CIA’den mı yoksa FBI’dan mı veya Adalet Bakanlığından mı veyahut da başka bir ABD’li mi? Sizi arayan Türk ise FETÖ üyesi mi veya FETÖ beslemesi mi ya da başkaca bir Türkiye düşmanı mı? Sahi kim? Sayın İnce, sizi ABD'den arayanı neden açıklamadınız? Adının bilinmesinden bir çekinceniz mi var? Adının bilinmesinden yana bir endişeniz yoksa, bundan sonra açıklamayı düşünüyor musunuz? Yoksa adının bilinmesi size zarar mı verir? Sahi ABD’den arayanın adını neden gizliyorsunuz?"

"Milletin gözünün içine baka baka yalan söyleyen birini görmek isteyen, Muharrem İnce’nin yüzüne bakmalıdır." açıklamasını yapan Bozdağ, "Çünkü milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Pes artık, pes. Bu kadarı da olmaz. FETÖ kurucusu ve yöneticisi, 15 Temmuz darbe teşebbüsü dahil pek çok suçun birinci derecede faili terörist başı Gülen ve onun bilumum teröristlerini dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hangi deliğe girerlerse girsinler, bulacağız, getireceğiz, yargıya teslim edeceğiz. Kaçış yok." ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İnce'nin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den iadesinin usulüne uygun şekilde istenmediğine yönelik iddiaları hatırlatıldı.

İade taleplerinin yargı mercileri tarafından hazırlandığının bildirildiği açıklamada, Adalet Bakanlığının bu süreçteki rolünün Türk adli mercileri ile yabancı makamlar arasında irtibatı kurmak ve sürecin uluslar arası sözleşmelere uygun biçimde ilerlemesini sağlamak olduğu vurgulandı.

Açıklamada, yakalama kararı ile suça ilişkin bilgi ve delilleri içeren talepnamelerin, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla muhatap ülkelere iletildiği aktarıldı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında bugüne kadar 7 ayrı iade talepnamesinin ABD makamlarına gönderildiği belirtilen açıklamada, talepnameler ile tutuklama taleplerinin usulüne uygun şekilde iletildiği bildirildi.

Fetullah Gülen'in darbe girişiminden önce işlediği suçlara ilişkin 4 ayrı iade talepnamesinin ABD'ye iletildiği anımsatılan açıklamada, darbe girişimi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast teşebbüsüyle ilgili olmak üzere de ayrıca 3 iade talebinde bulunulduğu kaydedildi.

"SAYIN İNCE'NİN İDDİALARI GERÇEK DIŞIDIR"

İade taleplerinin, "Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Antlaşması"nda belirlenen usule uygun bir şekilde yapıldığının vurgulandığı açıklamada, iade taleplerinin yeterli delillerle birlikte ABD makamlarına iletildiği aktarıldı.

"Talepler, içerik ve usul bakımından, ülkemiz ve ABD arasındaki ikili antlaşmada öngörülen şartları bütünüyle karşılamaktadır." değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Süreci yakından takip eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımız, Adalet ve Dışişleri Bakanlarımız da yüksek düzeyli resmi temaslar vesilesiyle bir araya geldikleri muhataplarına taleplerimizin karşılanması ve örgüt elebaşının bir an evvel iadesi yönündeki beklentimizi defaatle dile getirmişlerdir. Tam, eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde iletilen iade taleplerimizin ABD makamlarınca bir an evvel yerine getirilmesi halen beklenmektedir. Sayın İnce'nin kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Kamuoyunu yanıltıcı nitelikteki bu talihsiz açıklamanın, Fetullah Gülen'in iade süreci ile ilgili olarak zaman zaman ortaya atılan asılsız haber ve beyanatlar zincirinin yeni bir halkası olduğu görülmektedir."

AA

Devlet Bahçeli: 19 Mayıs Şuuru Damarlarımızdadır Sonraki Haber

Devlet Bahçeli: 19 Mayıs Şuuru Damarlarımızdadır

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı