SAHADAKİ İZLENİMLER

SAHADAKİ İZLENİMLER

Yaklaşık bir haftadır sahalardayız.
İlçelerde, mahallelerde, köylerde 24 Haziran'da yapılacak olan seçimler münasebetiyle vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz.
Ellerini sıkıyor; hal hatır soruyor, muhabbet ediyoruz.
Kimi zaman pazar yerlerinde, kimi zaman esnaf ziyaretlerinde; hem esnafın, hem de vatandaşımızın dile getirdikleri sıkıntılarını ve yeni dönem ile ilgili beklentilerini doğrudan dinleme ve tespit etme imkanı buluyoruz.
Doğrusu, biz de bu imkanlar ölçüsünde yeni dönemi anlatma fırsatını değerlendiriyoruz.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini; ittifaklar ve Cumhur İttifakı'nın önemini anlatıyor, seçmenimizin kafasını kurcalayan hususlar var ise onları bilgilendirme gayreti içerisinde oluyoruz…
Bu iki haftalık süreçte, vatandaşla doğrudan temaslarımızdaki tespitlere gelince:
Piyasalardaki para darlığının alışverişi olumsuz etkilediği ve işlerinin durgunluğunun yanı sıra, dövizdeki yükselme hareketlerine dış baskılara boyun eğmeden bir tedbir alınması..
İşsizlik meselesi, liselere ve üniversitelere geçiş sınavları ve sık sık eğitimde sistem değişiklikleri..
Emeklilikte yaşa takılma meselesi, sigorta primlerinin yüksekliği, vergi yükü, ek gösterge dengesizliği..
Şehirlere göçlerin özendirilmesi, bunun neticesi olarak köy ve ilçelerin boşalması.. Dolayısıyla tarım ve hayvancılığın giderek zayıflaması. Mazot, tohum ve gübre fiyatlarında indirim yapılması.
FETÖ ile hiçbir bağlantıları olmadığı halde görevlerinden KHK ile ihraç edilenlerden, haklarında hiçbir suçlama olmayanların yine KHK ile görevlerine iade beklentisi..
Ve bunlara benzer sıkıntıların giderilmesi temennilerini sıkça duyduk…
Gördüğümüz bir husus da şudur: Hiç kimse yeni sisteme karşı değil. Eskiye dönüş beklentisi yok.. Özellikle MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi ve sonrası devletten, demokrasiden ve seçilmiş hükümetten yana koyduğu tavır vatandaş tarafından çok takdir görüyor.
İttifakların önünü açması, Cumhur İttifakı'nın kurulmasına ön ayak olması ve Sayın Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı adayı göstermesi de oldukça büyük memnuniyet yaratmış gözüküyor.
Bu memnuniyetin seçimlerde Cumhur İttifakına, bu ittifakın Cumhurbaşkanı adayı Sayın Erdoğan'a ve milletvekili seçimlerinde ÜÇ HİLAL'İN altına mühür olarak yansıması kadar normal ne olabilir ki?
Ama ne yazık ki bu durumdan rahatsız olan bazı AKP'li siyasetçi ve sözüm ona AKP yandaşı görünen, ama aslında nerenin yandaşı oldukları hala belli olmayan medya mensupları da var!
MHP kadrolarının Cumhur İttifakı konusunda gösterdiği hassasiyeti anlamakta zorlananlar maalesef yazıp, çiziyorum diye saçmalamaya devam ediyorlar.
AKP kurmayları bu çatlak sesli baykuşlara karşı bir an önce tedbir almalıdır.
Çünkü Türkiye'yi gerek ABD, gerekse AB ile ilgili olarak oldukça mühim bir süreç beklemektedir.
Rusya, İran ve Türkiye arasında devam eden Astana süreci; Irak ve Suriye'de barışa özlem duyan yöre halkı ve çözüm bekleyen yığınla problem mevcuttur.
Hal böyle iken Türkiye'nin siyasi istikrar tablosunun yeniden ve daha sağlam oluşması elbette ki ülkemiz açısından bir beka meselesi olarak nitelendirilmelidir…
Vatandaşımızın bire bir yaşadığı sıkıntıların nasıl çözüleceği MHP'nin Seçim Beyannamesinde Sayın Bahçeli tarafından beyan edilmiştir.
Ama yine MHP Lideri tarafından gündeme taşınan "Kader Mahkumlarına" yönelik af teklifi henüz iktidar tarafından karşılık bulmuş değildir.
İki gün önce hatırlatılarak tekrarlanan bu konu hem devletimiz ve milletimiz, hem sosyal bir yaranın tedavisi, hem de kader mahkumları ve onların aileleri için oldukça önem arz etmektedir.
Sayın Bahçeli'nin bayramdan önce bu konuda hükümete yeniden seslenişi eğer karşılık bulursa, birçok vatandaşımızın çifte bayram yapmasına vesile olacaktır.
Ceza vermek kadar affetmek de Türk Devletinin tarihi ve geleneksel yüceliğine yakışan bir özellik değil midir?

Kanayan Yara Doğu Türkistan Sonraki Haber

Kanayan Yara Doğu Türkistan

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı