Çin ABD’yi rest çekti: Korkmuyoruz!

Çin ABD’yi rest çekti: Korkmuyoruz!

 Dışişleri Bakanlığı, bugün açıklama yaparak ’nin tartışmalı Güney Denizi’ne iki B-52 bombardıman uçağını göndermesine tepki gösterdi. Açıklamada “Hiçbir savaş gemisi ya da uçağı ’i korkutamaz” denildi. Sözcü Hua Chunying, “böylesine saldırgan bir silahın gönderilmesinin arkasındaki sebebi” öğrenmek istediklerini ifade etti.

Çin’in uçak pisti inşa ettiği Spratly Adaları civarına nükleer silah taşıma kapasitesine sahip B-52 savaş uçaklarının gönderildiğini, Amerikan CNN televizyon kanalı dünyaya duyurmuştu.

''GEREKİRSE AKTİF ŞEKİLDE REKABET EDERİZ''

'Kuduz Köpek' lakaplı ABD Savunma Bakanı James Mattis, Çin'in statüsü tartışmalı Güney Çin Denizi'nde füzeler konuşlandırarak komşularını yıldırmaya ve baskı altında tutmaya çalıştığını Cumartesi günü Singapur'da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde söylemişti. Trump yönetiminin Çin ile yapıcı bir ilişki kurmak istediğini belirten Mattis, "Bununla birlikte Çin ile gerekirse aktif şekilde rekabet ederiz" demişti.

''EN BÜYÜK TEHDİT''

ABD Pasifik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Harry Harris, uzun vadede ülkesine yönelik en büyük tehdidin Çin olduğunu geçen hafta açıklamıştı.

Stratejik ve ticari önemi yüksek Güney Çin Denizi'nde Çin'in yanı sıra Vietnam, Filipinler, Tayvan ve Malezya da hak iddia ediyor.

ABD de bölgeye çok sayıda savaş gemisi göndererek, stratejisinin merkezine Ortadoğu yerine Asya-Pasifik’i alıyor.

Pekin yönetiminin bölgede bazı küçük adalar oluşturduğu ve askeri varlığını attırdığı biliniyor.

KARŞILIKLI GÖZDAĞI

Çin geçen ay ilk kez bölgedeki Woody ve Paracel adalarına, ABD'nin aksi yöndeki uyarlarına karşın bombardıman uçakları göndermişti.

ABD’nin iki savaş gemisi, Güney Çin Denizi’nde Pekin’e gözdağı verince, Çin savaş gemileri ve uçakları bölgeye hareketlenerek ABD’yi uyarmıştı.

Hostes maaşı ne kadar? 2018 kabin memuru maaşları? Sonraki Haber

Hostes maaşı ne kadar? 2018 kabin memuru maaşları?

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış