Primolut Ve Tarlusal

Primolut Ve Tarlusal

Primolut Nedir?

            Primolut kadınlık hormonu olan noretisteron içeren progresteronun bir formudur. Noretisteron yumurtalıklardan yumurtanın atılmasını engeller. Primolut aynı zamanda rahmin vajinaya açılan boyun bölümündeki salgılamalarda ve rahim astarındaki değişikliğe neden olur. Böylelikle spermlerin rahme ulaşmalarını ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırır.

Neden Kullanılır?

Adetin öne alınması veya ertelenmesi, normal olarak adeti olan birinin bir hastalığa veya iç salgı bezleri ile ilgili bir bozukluğa bağlı olarak adet görememesi, hiçbir zaman adet olmama, adet öncesi sendromu, endometriyoz, disfonksiyonel kanama gibi durumlarda primolut kullanılır.

Yan Etkileri Nelerdir?

            Primolut doğmamış olan bebeklerde doğumsal sorunlara yol açar. Eğer kişi hamile ise kesinlikle bu ilacı kullanmamalıdır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Eğer tedavi sırasında hamile kalınır ise doktora danışılmalıdır.

Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

            Primolut reçete edildiği gibi kullanılmalıdır. Bu ilaç doktor tarafından reçete edilmiş olan dozdan fazla kullanılmaz. Primolut 1 bardak su ile beraber alınır.

Tarlusal Nedir?

            Tarlusal etken maddesi medroksiprogesteron asetat olan bir ilaçtır. Tarlusal kadınlarda aşırı derece de östrojen salgılanmasından ileri gelmekte olan adet düzensizliği, yoksulluğu, adet döneminin dışında meydana gelen rahim kanamaları, endometrioz tedavilerinde kullanılmaktadır.

Tarlusal 5 mg İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 

Kişinin tarlusal tablete alerjisi var ise kesinlikle kullanılmaz. Tarlusal kullanımının esnasında, çift görme, kısmi veya tam görme kaybı, beyin damarlarıyla ilgili çeşitli rahatsızlıklar, migren vb. etkilerden birini ya da birkaçı görülür ise ilacın alımı durdurulmalı ve hemen doktor ile görüşülmelidir. Tedavi sırasında kişi düzenli olarak meme muayenesi yaptırılmalıdır.

İlacın Kullanım Şekli,

Doktor tarlusal kullanımını nasıl reçete ettiyse, ilaç o şekilde kullanılmalıdır. Tedavi sırasında kişiler mutlaka doktor ile iletişim içinde olmalıdır. Tarlusal bir bardak su ile beraber, yemeklerden önce veya sonra alınmalıdır.

Tarlusal'ın Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusalı kullandıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük çekmek, kurdeşen dökme, dudaklarda, yüzde, dilde ve boğazda şişlik vb. durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Damarlarda ya da akciğerlerde kan pıhtısı oluşması, pıhtı ile beraber toplardamarlarda iltihap olması, depresyon, mide bulantısı, ateş, baş ağrısı, sürekli olarak uyku hali olması, sersemlik hali, el ve bileklerde şişme olması, akne oluşması, ciltte kaşıntı ve döküntülerin olması, saçların dökülmesi, vücudun çeşitli bölgelerinde tüylenmenin olması, memelerde ağrı ve hassasiyet oluşması, yorgunluk ve ateş görülebilir. Bu belirtilerden biri veya birkaçı görülür ise kişi hemen bir doktora başvurmalıdır.

 

Kaynak:https://www.abcsaglik.xyz/

Aşırı terlemenin 7 nedeni Sonraki Haber

Aşırı terlemenin 7 nedeni

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı