BENGÜ TÜRK TV

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakika ve Manşetler - MHP HABERLER

KAMU İLANLARI
10 Haz 2018
30
29 ° Parçalı Bulutlu

2018 Bekçilik Sınavı (Sorular ve Konular)

2018 Bekçilik Sınavı (Sorular ve Konular)

Geçmiş yıllarda ülkemizde uygulanan bekçilik uygulamasının yeniden hayat geçirilmesiyle birlikte, bekçilik mesleğine ilgi duyan aday sayısında da son derece büyük bir artış yaşandı. Hem memuriyet kapsamında bir meslek olması hem de devlet güvencesinde bir meslek olması sebebiyle, bekçilik mesleğini icra etmek isteyen aday sayısının bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz. Elbette bekçi olmak isteyen adaylar bu uygulamanın yıllar sonra yeniden başlamasından dolayı alım şartlarıyla ilgili çok çeşitli soruların cevabını merak edebilirler.

Emniyet güçlerindeki diğer birimlere yıllardır alım yapılmaktaydı. Ancak bekçilik alımlarının yıllar sonra tekrardan başlayacak olması adayların kafasında çeşitli soru işaretleri bırakıyor olabilir. Örneğin PMYO için giriş yapmak isteyen bir aday geçmiş yıllardaki alımlara bakarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirkenbekçilik henüz yeni bir uygulama olduğu için adayların bu meslek dalıyla ilgili kafalarındaki soru işaretleri bir hayli fazladır. Özellikle de çarşı ve mahalle bekçiliğini düşünen adaylar sınavın içeriğiyle ilgili merak içerisindedirler.

Bekçi olmak isteyen adaylardan bir takım şartlar ve yeterlilikler istenmektedir. Elbette emniyet birimlerinin tamamında olduğu gibi bekçilik mesleği için de adaylardan aranan yeterliliklerin tamamına uyulması gerekmektedir. Ancak adaylar açısından avantajlı bir durum olarak şunu belirtebiliriz ki, bekçilikte istenilen şartlar örneğin POMEM veya PAEM gibi emniyet gücü eğitim birimlerine oranla hayli kolaydır. Polis eğitim birimleri olan POMEM ve PAEM lisans mezunu kabul ederken, bekçi olmak isteyenler için ilkokul diploması yeterli olacaktır.

2018 – Bekçi Alımlarında Hangi Sorular Sorulacak ?

Bekçilik mesleğini icra etmek isteyen adayların aklındaki en önemli sorulardan biri de, bekçiliğe giriş için düzenlenen sınavın içeriğiyle ilgilidir. Örneğin PAEM ve POMEM KPSS P3 puan türüne göre alım yaparken veya PMYO TYT sınavı sonucundaki puana göre işlem yaparken, bekçi alımları için ayrı bir sınav düzenlenir. Yani çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için KPSS veya TYT gibi sınavlara girme şartı yoktur. Bekçilik adayların için ayrı bir sınav düzenlenerek, o sınav sonucuna göre bekçiliğe giriş yapıp yapamayacağına karar verilir. Adayların aklındaki en önemli sorulardan biri olan bekçilikte sorulan sınav sorularıyla ilgili daha detaylı bilgileri sizlere aktaralım;

Bekçi adayları için yapılacak olan yazılı sınavda sorulacak soruların kategorileri;

 • Türkçe
 • Matematik
 • Fen
 • Hayat Bilgisi
 • Genel Kültür
 • Sosyal bilgiler

Kategorilerinden adaylara çeşitli sorular sorulacaktır. Adaylara sorulacak olan soru sayısı toplamda 100 adet olacaktır. Ayrıca tüm adayların geçmesi gereken baraj puanı olarak 50 puan belirlenmiştir. Ayrıca adayların şunu bilmesinde fayda var, bu içinde bulunduğumuz yıl için yani 2018 yılı için geçerli olan ve belirlenmiş olan baraj puanıdır. Diğer yıllarda bu puanun değişebileceğini yükselebileceğini veya düşebileceğini aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 • Adaylar bu sınavı geçtikleri taktirde girecekleri diğer sınav da fiziki yeterlilik sınavı olacaktır. Polis alımları hakkında bilgi sahibi olan adayların bildiği gibi parkur diye bir fiziki yeterlilik sınavı vardır. Bunun benzeri bir fiziki yeterlilik sınavı yani parkur sınavı çarşı ve mahalle bekçisi alımları için de uygulanacaktır. Adayların bu sınava girmeden önce fiziki olarak hazır olmaları gerekmetekdir.
 • Fiziki yeterlilik sınavından alınacak 60 puan ve üzeri puan kabul edilecektir. Yani yazılı sınavda 50 olan baraj puan, fiziki yeterlilikte yani parkurda 60 olacaktır. Adayların bu iki baraj puanı birbirine karıştırmaması gerekmektedir. Adaylar eğer yazılı sınavdan50 ve üzeri fiziki mülakattan yani parkur sınavından da 60 almışlarsa sözlü mülakata başvurabilirler.
 • Sözlü mülakat için adaylardan istenilen baraj puan ise 70 ve üzeridir. Yani sözlü müalakat sonucu 70 puan ve altı alan adaylar elenirler. Kısacası adayların yazılı sınavdan 50 puan ve üzeri, fiziki mülakattan yani parkurdan 60 puan ve üzeri, son olarakta sözlü mülakattan 70 puan ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Ne kadar yüksek puan alırsanız avantajınızın o kadar yüksek olacağını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü bu bahsettiğimiz puanlar taban puanlar yani geçmek için gereken en düşük puanlardır.

2018 – Çarşı ve Mahalle Bekçiliği İçin Adayların Bilmesi Gerekenler

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda istenilen bazı yeterlilikler vardır. Bu yeterlilikler ile ilgili sizlere daha detaylı bilgiler vermek gerekirse, yapmanız gereken şeyler;

 • Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar eğer yukarıda bahsettiğimiz şekilde tüm taban puanları geçmişlerse, bu aşamadan sonra yapacaklar şey tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor almak olmalıdır. Adaylar Çarşı ve Mahalle bekçisi olmaya elverişlidir raporu alıp güvenlik soruşturmasını bekleyeceklerdir.
 • Adaylar güvenlik soruşturmasını da başarıyla geçerlerse valilikten gelecek onayla beraber atandıkları bölgelerde göreve başlarlar. Adayların sağlık raporunda veya güvenlik soruşturmalarında çıkabilecek sorunlarda, yedek adaylar asıl adayların yerine çağırılırlar.
 • Çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuruda bulunacak olan adayların tamamı 30 yaşından büyük olmamalıdır. Bununla birlikte adayların tamamı erkek adaylardan oluşur ve minimum boy şartı 167 cm ‘dir. Ayrıca vücut kitle endekslerinin boylarıyla uyumlu olması, ilgili kurumların adaylardan istediği şartlardan bir diğeridir.
 • Bekçilik görevini icra etmek isteyen adaylarda aranılan şartlardan bir diğeri de bulunduğu ilde minimum 1 yıldır ikamet etmesinin zorunluluğudur. Yani çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar 1 yıldır bulunduğu il sınırında ikamet etmelidir.

Adaylar için diğer bir önemli konu da girecekleri sınavın ve mülakatların etki oranıdır. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların girdikleri yazılı sınav sonucunda aldıkları puan %25 oranında etkilidir. Fiziki mülakat %25 oranında etkilidir. Sözlü mülakat ise %50 oranında etkilidir.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Covid-19 Raporu
TÜRKİYE 24/06/2021
Günlük Test
224.192
Günlük Vaka
5.809
Günlük Hasta
550
Günlük Vefat
65
İstanbul Namaz Vakitleri
İmsak
03:25
Güneş
05:26
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:47
Yatsı
22:38
Puan Durumu
Takımlar O G B M Av P
1. Beşiktaş 40 26 6 8 45 84
2. Galatasaray 40 26 6 8 44 84
3. Fenerbahçe 40 25 7 8 31 82
4. Trabzonspor 40 19 14 7 13 71
5. Sivasspor 40 16 17 7 11 65
6. Hatayspor 40 17 10 13 9 61
7. Alanyaspor 40 17 9 14 13 60
8. Karagümrük 40 16 12 12 12 60
9. Gaziantep Fk 40 15 13 12 8 58
10. Göztepe 40 13 12 15 0 51
E bültene abone olmak ister misiniz?