Yerli Otomobil 24 bin kişiyi iş sahibi yapacak! İstihdam detayları neler?

Yerli Otomobil 24 bin kişiyi iş sahibi yapacak! İstihdam detayları neler?

Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan yerli otomobil projesi hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Uzun zamandır bu projenin detaylarını merak eden vatandaşlar için konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Projenin temel parametreleri ortaya çıktı. 3,2 milyar avroluk bir yatırım yapacağız. 200 bin araç üretim kapasitesine ulaşacak bir tesis olacak. 5 model araç olacak. Araç, başından beri düşündüğümüz elektrikli araç olacak." ifadelerine yer verdi. Böylesine büyük yatırımın yanında istihdam kapısı sağlayacaklarını belirten Özlü,

Toplamda 24 bin kişiye istihdam olacak projede; 

"Uzun vadede yaklaşık 50 milyar avroluk gayri safi milli hasılaya katkı sağlayacak bir proje. Bu projede doğrudan 4 bin, dolaylı olarak 20 bin istihdam sağlayacağız" dedi.

Yapılacak olan projenin detaylarında ise;

"Ne çok lüks ne çok alt gruba hitap edecek. Daha çok B ve C segmentinde bir araç düşünüyoruz. Emsallerinden daha ucuz olacak.

Emsallerinden en az yüzde 5 daha ucuz olmasını hedefliyoruz. Emsallerinden daha kaliteli bir araç yapmayı hedefliyoruz ayrıca TÜBİTAK bünyesinde insansı robot çalışmasına başladık. ASİMO'dan daha iyi bir robot olacak" ifadelerine yer verdi.

2018 Hakkari Ramazan Bayramı namazı sabah saat kaçta kılınacak? Sonraki Haber

2018 Hakkari Ramazan Bayramı namazı sabah saat kaçta kılınacak?

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı