Metrobüslerin alındığı Hollandalı firma iflas etti!

Metrobüslerin alındığı Hollandalı firma iflas etti!

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet vermekten olan İETT, 2008 yılında Hollandalı APTS (Advanced Public Trasport Systems) şirketinden aldığı Phileas marka otobüsler için ‘geç teslim, eksik ekipman ve arızalar' nedeni ile oluşan zararların telafisi için 2011 yılında 16 milyon TL değerinde tazminat davası açtı. Fakat APTS, 2014 yılında iflasını açıklayarak bir kördüğümü daha da sıkılaştırmış oldu.

APTS’nin 24 Kasım 2014 tarihinde açıkladığı ihlas kararı, İETT’nin söz konusu tazminat davasının görüldüğü İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne ancak 7 Aralık 2015 tarihinde ulaşabildi. Davanın 7. yılında 22. duruşma sırasında İETT, ek bilirkişi raporu talep etti. Mahkeme ise şirketin adresindeki eksiklik nedeniyle gerekli tebliğin yapılamadığını belirterek doğru adresin eksiksiz bildirilmesini istedi. Dava, ara karar ile uluslararası prosedüre uygun olarak gönderilmesine karar verilerek duruşma oy birliğiyle neredeyse bir yıl sonrasına, 7 Mart 2019’a ertelendi.

Habere göre uzmanlar, söz konusu Phileas marka otobüsler için İETT’yi ‘rampa bile çıkamaz’ şeklinde uyarmışlardı. İETT ise tanesi 1 milyon 307 bin 950 euro olan otobüslerden APTS’ye 50 adet sipariş vermişti. Bu da yaklaşık 65 milyon euroya denk geliyor. Günümüz kuru ile 345 milyon TL’ye denk gelen otobüslerden biri yanarken 42 tanesi çalışmaz halde. Bir servet ödenen otobüslerden yalnızca 7 tanesi hala çalışır durumda.