Parkinson İle Yaşamak Mümkün!

Parkinson İle Yaşamak Mümkün!

Dünyada ki yaşlı nüfusun artması, farklı hastalıklarda oranların da artmasına neden olmuştur. Parkinson hastalığı bu hastalıkların başında gelmektedir. Şuan için ülkemizde 25 bin civarı Parkinson hastasının olduğu tahmin edilirken. Önümüzde ki zaman diliminde bunun 200 bin olacağı tahmin ediliyor. Henüz hastalığın direk teşhis ve tedavisinin olmaması nedeni ile araştırmalar ciddi şekilde devam etmektedir. Özellikle klinik bulgular ve ilaca verilen tepkiler dikkate alınarak bu hastalığın teşhisi konulabiliyor. Bu nedenle benzerlerinden ayırabilmek ve erken teşhis edebilmek adına derneğin çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Günümüzde Parkinson hastalığı tedavi süreci ile ilgili çok net sonuçlar elde edilemiyor. Genel olarak kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülen bu rahatsızlık ile yaşamak aslında çok daha önemli bir durumdur. İlerlemesinin önlenmesi amacı ile ilaçlar erken dönemde daha fazla etki etmektedir. Bu şekilde erken teşhis konulan hastalar, ilaçlarla tedavi sürecinde daha rahat bir süreci sağlayacaktır.

Parkinson Hastalığını Ne Kadar Tanıyoruz

Ülkemizde de hızlı şekilde görülmesi ilerleyen bu hastalık, farklı hastalıklar ile de karıştırılabilir. Her eli titreyen Parkinson değildir. Bunun bilincini verebilmek amacı ile kurulan Parkinson Derneği Türkiye’de hastalığın tanınması, hastaların yaşamlarını kolaylaştıracak çözümlere hızla ulaşılması ve yakınlarının kriz yönetimi yapabilmesi çalışmalarını yürütmektedir. Bir hastalık ile baş edebilmenin en önemli adımı aslında hastalığın teşhis süresidir. Teşhisin ardından Parkinson hastalığı evreleri ciddi şekilde irdelenecektir. Hasta teşhis edildiğinde hangi aşamada ise ona göre ilaç kullanımı ile ötelemeler yapılabilir. Zaman içinde ilerleyen bir hastalık olduğu için zamanı en iyi şekilde kullanmak adına adımlar atılırken, dernek hastalara sürekli olarak destek sağlamaktadır. Parkinson hastalığı belirtileri net olarak anlaşılamaz. Bunun için klinik ve nörolojik muayene edilmesi gerekir. Alanında uzman hekimlerin bulunduğu dernek, bu şüpheyi duyan kişilerin en büyük destekçisi olmaktadır. Bu sayede erken teşhis ve tanı yapılarak, hastanın yıllar içinde daha rahat bir şekilde hastalıkla yaşaması mümkün olacaktır. Tüm detaylar ise derneğin videolarında uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Parkinson Hakkında Merak Edilen Konular

Genetiğin başrolü oynadığı bu hastalık, bazen çok sinsi şekilde ilerleyebilir. Risk altında olan grup ise geniştir. 65 yaş ve üzerinde %1 civarında görülme oranına sahipken, 85 ve yaş üzerinden bu oran %3,5 civarlarına gelir. Tam da bu aşamada Parkinson Derneği yaptığı özel hizmetler ile hastalığın teşhisinde ilk adımı sağlayarak, uzman bir ekiple yardımcı olmaktadır. Hastalığın cinsi ve türü dikkate alınarak kullanılması gereken ilaçlar ve yöntemler en doğru şekilde hastaya aktarılır. Bilgi edinebileceğiniz açık bir kaynak olarak Parkinson hastalığı PDF sitesi üzerinden yayınlanır. Bu şekilde ilk aşamada araştırma yapan hasta adayı, ön bilgilenmeyi de sağlamış olacaktır. Teşhis sonrasında hasta yakınlarının üzerine düşen görevler, hastalığın evreleri ve diğer merak edilenleri bu dokümanlardan elde edip okuyabilirsiniz. Yapılan çalışmalar ve elde edilen bulgular göstermiştir ki bu hastalık sadece belli bir yap grubuna ait değildir. Parkinson hastalığı genç yaşta görülür mü ya da yaş aralığı kaçtır gibi sorular sıkça karşımıza çıkar. Maalesef bu hastalık çocuk yaşlarda veya 20 li yaşlarda bile görülebilir. Bu nedenle bilinçli olmak, hastalığın teşhis ve tedavi sürecinde en önemli konudur.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Ürünleri Sonraki Haber

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Ürünleri

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı