24 Haziran Seçimlerin Nasıl Oy Kullanılacak? Geçerli ve geçersiz sayılacak oylar...

24 Haziran Seçimlerin Nasıl Oy Kullanılacak? Geçerli ve geçersiz sayılacak oylar...

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde oy kullanma işleminde bulunacak vatandaşları, nasıl oy kullanacağı ve oyların hangi durumlarda geçerli ve geçersiz sayılacağı merakı sardı. Türkiye Genel Seçimleri'ne adım adım yaklaşırken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kamuoyunun oy kullanma hususuyla ilgili akıllarındaki soru işaretini giderecek 18 farklı duruma göre hazırlanan örnek oy pusulası şablonları yayınlandı. Yayınlanan örnek oy kullanma pusulasında; erken seçimlerde hem cumhurbaşkanına hem de milletvekillerine yönelik çifte oy tercihinde bulunacak vatandaşları yakından ilgilendirecek ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Cumhurbaşkanı ve parlamentonun belirleneceği Türkiye Genel Seçimleri öncesinde yayınlanan YSK oy kullanma rehberinde, kulanılacak oy pusulalarında "EVET" ya da "TERCİH" mühürlerinin basıldıkları yerlere göre ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve oyun geçerli geçersiz sayılmasına ilişkin durumların izahı yapılmaktadır. İşte, toplamda 59 milyon 391 bin 328 seçmenin oy kullanacağı, 6 cumhurbaşkanı adayının ve 8 siyasi partinin seçime katılacağı erken seçimlerde nasıl oy kullanılacağı ve hangi durumlarda oyların geçerli ve geçersiz sayılacağına dair ayrıntılı bilgilere haberimizden erişebilirsiniz.

2018 YSK OY KULLANMA REHBERİ! GEÇERLİ VE GEÇERSİZ SAYILACAK OYLAR...

İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ait bölüme, parti çizgisini taşacak şekilde birden fazla "EVET" veya "TERCİH" mührü basılması halinde bu oy geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partinin oyu kabul edilecek.

oy kullanma

- Bir siyasi parti alanına basılan mührün, alanları ayıran çizgili bölgeyi taşıp başka bir partiye ayrılan alana geçmiş olması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

OY

İttifak alanı içerisinde mührün yalnızca bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulası geçerli kabul edilecek ve bu oy, basılan partinin oyu sayılacak.

oy

Bir siyasi parti alanına basılan "TERCİH" veya "EVET" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulası geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partiye yazılacak.

oy

- Mührün, ittifak unvanı bölümüne, bir siyasi partiye ayrılan alana taşacak şekilde basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

OY

Örnek oy pusulası şablonlarının birincisine göre, sadece ittifak unvanı bölümüne "EVET" veya "TERCİH" mührünün basılması halinde bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

oy

- Hem ittifak alanı içindeki bir partiye hem de ittifak dışındaki partilerden birine mühür basılması halinde de oy pusulası geçersiz olacak.

OY

- İttifak alanı içerisinde mührün hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partiye sayılacak.

OY

-Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok mühür basılması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

oy

- İttifak alanı içerisinde mührün hem birden fazla siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde oy pusulası geçerli sayılacak ve ittifakın ortak oyuna yazılacak.

OY

İkinci örneğe göre, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana "EVET" veya "TERCİH" mührünün basılması halinde oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mührün basıldığı partiye sayılacak.

oy

- Birden fazla ittifaka ayrılan alana "EVET" veya "TERCİH" mührü basılan oy pusulaları da geçersiz kabul edilecek.

OY

-İttifak alanı içinde, bir siyasi partiye basılan mührün, ittifak alanlarını ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy mührün denk geldiği partiye sayılacak.

OY

- Aynı ittifak içerisinde yer almayan birden fazla siyasi partiye mühür basılması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

OY

- İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partilerden hangisine ait olduğu belirlenemeyen ancak ittifak alanına basılan "EVET" veya "TERCİH" mührü bulunan oy pusulası geçerli olacak, bu oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

OY

 İttifak alanı içindeki bir siyasi partiye ait bölüme, birden fazla "EVET" veya "TERCİH" mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partinin oyu sayılacak.

OY

 

Kelebekler Vadisinde selfie çeken kadın düşerek öldü Sonraki Haber

Kelebekler Vadisinde selfie çeken kadın düşerek öldü

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı