Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

21.yüzyıl dünyasında, yaygın olarak hemen hemen tüm ülkelerde görülen hastalıkların olmasıyla birlikte, tıp zamanla genişlemiş ve ayrı ayrı bölümlere ayrılmaya başlamıştır. Bu yazımızda sizlere şeker hastalığından, belirtilerinden ve bu hastalığın belirtilerini hissediyorsanız hangi bölüme başvurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

https://purtukal.com

Şeker hastalığı, çağımızın en büyük sorunlarından olmakla birlikte tedavisi uzun bir süreç ve genellikle sürekli ilaç kullanımını gerektiren bir hastalıktır. Aşağıda yazan belirtileri, günlük yaşamda sık sık görüldüğü için hemen bu hastalığa yakalandığımızı varsaymak doğru değildir. Örnek olarak sık sık idrara gitmek bu hastalığın önemli belirtilerinden biri olsa da sadece bu belirti ile bu hastalığa yakalandığımızı söyleyemeyiz. Keza sık sık idrara gitmek böbrek hastalığınında bir belirtisi olabileceği gibi şeker hastalığı için birden çok belirtinin bir araya gelmesi gerekir. Birden çok belirtinin yan yana gemesiyle birlikte nihai sonucu görmemiz içinde hastanelerin ilgili bölümüne gitmemiz gerekmektedir.

Hemen hemen her bireyin, ailesinde, ailesinde olmasa da akrabaları arasında illa ki gördüğü bir hastalık olan şeker hastalığı deyince akla ilk önce insülin ve insülin ilaçları gelir. Aslına bakılırsa şeker hastalığı insülin eksikliğinden kaynaklanabildiği gibi insülin fazlalığındanda kaynaklanabilmektedir. İlk durumda insülin hiç üretilemez ya da çok az üretilebilir durumdadır. Bu durum ülkemiz nüfusunun yaklaşık %2’si tarafından genellikle ergen bireylerde görülmektedir. İkinci durumdaysa insülin üretimi çok fazladır ve vücut insülin üretimine karşı direnç göstermeye başlar. Bununla birlikte vücut insüline karşı direnç göstermeye başlayarak bağışıklık kazanır ve insülin vücuda yetmemeye başlar. Kan şekeri düzeyi tüm bunlara bağlı olarak yükselir. Özellikle yaşlılardan duyduğumuz o ‘’Tahlilleri yaptırdım ve şekerim çok yüksek çıktı.’’ gibi sözleri anımsayın. İşte bunun nedeni kabaca budur.

Bu hastalığın belirtileri; sık sık idrara çıkma, ağız ve cilt kuruluğu, su içme isteği, doymama ya da doyduğunu hissettikten kısa bir süre sonra tekrar acıkma hissidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi bu belirtilerin sadece bir tanesi, şeker hastası olduğunuzu gösteren bir ibare olmamakla birlikte bu belirtilerin bir çoğunu gördüğünüz takdirde hastanelerin ilgili bölümlerine başvurmanız gerekmektedir.

Peki başlığımızda da gördüğünüz üzere hastanelerin hangi bölümüne başvurmalıyız? Günümüzde hastalıkların çeşidinin de artmasıyla birlikte, hastanede bölümlerde artmaya ve kafa karışıklığına yol açmaya başlamıştır. Şeker hastalığına karşı hangi bölüme gidileceğine dair kafalarda oluşan kafa karışıklığına son noktayı koyuyoruz.

Bu hastalık, bir İç Hastalık çeşidi olduğundan hastanelerin Dahiliye bölümünün, alt dalı olan Endokrinoloji bölümüne randevunuzu alıp görünmelisiniz.

Kaynak : https://purtukal.com/bakar/seker-hastaligina-hangi-bolum-bakar.html

 

Çavuşoğlu'ndan kritik 'S-400' açıklaması! Sonraki Haber

Çavuşoğlu'ndan kritik 'S-400' açıklaması!

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı