Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) soruları nasıl olacak? TYT soru örnekleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) soruları nasıl olacak? TYT soru örnekleri

YKS sınavı 2018 yılında ilk olarak tecrübe edilecek olması ile beraber birçok soruyu da peşi sıra  getiriyor. Adayların alışık olmadığı ve geçmiş yıllarda uygulanan sınavlar ile kıyas yapamayacakları YKS sınavı soruları merak konusu oldu. Bu sene yaklaşık 2.3 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu 30 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Adayların ilk olarak ter dökeceği sınav olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) örnek soruları yayınlandı. Peki, 3 oturumda tamamlanacak olan YKS sınavında sorular nasıl olacak? ÖSYM tarafından kökten değişikliğe gidilen üniversite sınavının ilk aşaması TYT örnek soruları ve cevaplarına haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. İşte, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) örnek soruları ve cevapları...

YKS SORULARI NASIL OLACAK?

 

2018 yılında ilk olarak uygulanacak olan üniversiteye geçişte yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu TYT cumartesi günü yapılacak. Sınav sorularının nasıl olacağını merak eden adaylara soruların geçmiş yıllarda uygulanan sınavlarda sorulanlardan farklı olacağını söyleyen uzmanlar, TYT sorularının küçük bir IQ testi kıvanımda olacağını ve sınavın ALES tarzı paragraf sorulardan oluşacağını belirtmişti. 

Temel Yeterlilik Testi (TYT)'de adaylara 40’ar Türkçe ve matematik, 20 sosyal bilimler (dinden muaflar için ekstra 5 felsefe), 20 fen bilimleri sorusu sorulacak. Sosyalde 5’er tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ahlak bilgisi; fende ise 7’şer fizik ve kimya, 6 biyoloji sorusu yer alacak. 

YKS İLK OTURUM TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT) ÖRNEK SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ

YKS KAÇ OTURUMDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

- YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi *(TYT) tüm adaylar için zorunludur.

(30 Haziran 2018 Cumartesi - 135 dakika)

- YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır.

(1 Temmuz 2018 Pazar - 180 dakika)

- YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): İsteğe bağlıdır. 

(1 Temmuz 2018 Pazar - 120 dakika)

YKS PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur. 

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir. TYT puanının, YKS puan türlerinin (SAY, SÖZ, EA, DİL) hesaplanmasındaki katkısı % 40’dır.

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik yoktur. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. OBP 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır. 

 

2. ALES sınavı ne zaman? 2018 ÖSYM'deni yeni sınav tarihi belirledi... Sonraki Haber

2. ALES sınavı ne zaman? 2018 ÖSYM'deni yeni sınav tarihi belirledi...

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı