KANAL TEDAVİSİ SONRASI UZUN SÜREN AĞRILARA DİKKAT!

KANAL TEDAVİSİ SONRASI UZUN SÜREN AĞRILARA DİKKAT!

Diş ağrılarının sebepleri arasında çürükler büyük bir oranı teşkil etse de, hiç çürüğü olmayan dişlerde de bazen farklı sebeplerle ağrılar oluşabiliyor. Uzmanlar, sinüzit gibi komşu anatomik yapıların iltihapları, diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıkları, diş eti çekilmeleri sonrası kök yüzeyin açığa çıkmasının da ağrılara sebebiyet olabileceğine işaret ediyor.

Diş ağrılarının dikkatli klinik ve radyoloji incelemeler ile yapılan analizler sonucunda kaynağının tespit edilebileceğini belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (Dentaydın) Endodonti Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Dilara Arslan, hissedilen ağrının kaynağı tespit edilerek konservatif (koruyucu) yaklaşımlarla ya da daha radikal bir karar olan kök uygulaması ile hastadan fonksiyon kaybı olmaksızın bu ağrıların önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

“KANAL TEDAVİSİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Kanal tedavilerinin günümüz teknolojilerinin sunduğu donanımlar ile birlikte yüzde 90 oranında tek seans da yapılabilir duruma geldiğine vurgu yapan Arslan, dişin enfeksiyon derecesinin işaretçileri göz önünde bulundurularak hekim tarafından belirlenen seans ve seanslar sonrasında ideal bir kaplama ile kanal tedavilerinin tamamlanacağını kaydetti. Arslan, “Kanal tedavisinin bitimi sonrasında ilk bir hafta içinde hastada gelişen hafif şiddette ağrılar veya giderek azalan ağrıları beklenen bir durumdur. Daha uzun sürelerde devam eden ve dişin fonksiyona girmesini engelleyen ağrıların hekim tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

“DİŞ AĞRILARI DİNMİYORSA…”

Dişin tipi ve anatomik lokalizasyonu, randevu sayısı, kanal tedavisi sırasında kullanılan enstrüman ve solüsyonlar, kullanılan teknikler gibi kanal tedavisi sonrası gelişen bu ağrıların seviyelerini etkileyen pek çok faktör bulunduğunu belirten Arslan, ‘’Kanal tedavisi tamamlanmasından sonra bir hafta geçmiş olmasına rağmen şikayetlerde azalma görülmeyen durumlarda, hasta mutlaka hekim ile irtibata geçmelidir ve süre gelen şikayetler klinik ve radyografik olarak tekrar gözden geçirilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN FİKİR PROJESİ YARIŞMASI Sonraki Haber

BÜYÜKŞEHİR’DEN FİKİR PROJESİ YARIŞMASI

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı