NASA Pasifik Okyanusu'na Düşen Meteorları Arıyor! Sebep ne?

NASA Pasifik Okyanusu'na Düşen Meteorları Arıyor! Sebep ne?

Geçtiğimiz Mart ayında 'da görevli bir bilim insanı olan Marc Fries, Pasifik Okyanusu'na düşen meteorlar gözlemledi. Aradan gçeen dört aydan sonra ise 2 Temmuz itibariyle büyük bir  araştırma ekibi okaynusun dibinde bu meteorları aramaya koyulacak. Okyanus tabanında 'kaya parçası' aramak oldukça zor ve Marc Fries'ın bu araştırmanın yapılmasını neden istediği de merak edilenler arasında.

Bu soru Fries'a yöneltildiğindeyse oldukça makul bir cevap veriyor. Fires'e göre bu meteorlar şimdiye kadar karşılaştıklarımızdan oldukça farklı ve hatta 'özel'. Tam olarak bu sebeplerden NASA, Ocean Exploration Trust adlı şirkete ait Nautilus adlı araştırma gemisi ile meteorların peşine düşecek. 2 Temmuz'da başlayacak araştırma için belirlenen konum ise Washington'un okyanusa komşu sahillerinin açıklarında bir alan.

Çamurlu okyanus zemininde aramak ilk bakışta pek de akıl karı görünmüyor ancak Nautilus adlı gemi gerekli ekipmanlara sahip. Meteorları, manyetik izleri sayesinde arayacak olan Nautilus, demir bakımında oldukça zengin olan bu taşları bu şekilde bulacak. Aynı zamanda bir tür sonar taraması ile de aranacak olan meteorların çok da uzun olmayan bir süre içerisinde bulunması bekleniyor.

Araştırmayı önemli kılan bir diğer konu ise dünyamızın meteorlar için uğrak nokta olması durumu. Geçmişte pek çok kez dünya üzerinde düştüğü noktada zarara sebep olan meteorları genel olarak anlamak bizim için önemli çünkü distopik bir kıyamet senaryosu gibi gelse de kitlelere zarar verebilecek bir meteor düşmesi ihtimali her zaman mevcut.

Andres Iniesta bıraktı! Bir dönem bitti! Sonraki Haber

Andres Iniesta bıraktı! Bir dönem bitti!

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış