Türkmenistan’da, Ahalteke atından Guinnes rekoru

Türkmenistan’da, Ahalteke atından Guinnes rekoru

Türkmenistan’ın milli değerlerinden olan Ahalteke atı, arka ayakları üzerinde katettiği mesafe ve süresi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Kompleksi’nde eğitilen Akhan isimli Ahalteke atının arka ayakları üzerindeki 10 metrelik yürüyüşü, Guinnes yetkilileri tarafından izlendi ve rekorlar kitabına kaydedildi. Akhan, şaha kalkarak arka ayakları üzerinde 10 metrelik mesafeyi 4,19 saniyede geçerek, daha önce bir Arap atı adına kayıtlı rekoru kırdı ve yeni rekorun sahibi oldu.

2016 yılında, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir Arap atının, bu mesafeyi 9,21 saniyede yürüdüğü ve rekorlar kitabına adını yazdırdığı belirtildi. Akhan isimli Ahalteke atı, 10 metreyi arka ayakları üzerinde yürüme rekorunu, yarıdan daha az süre iyileştirerek yeni rekorun sahibi oldu.

Akhan isimli Ahalteke atı arka ayakları üzerinde 10 metrelik mesafeyi 4,19 saniyede yürümesine, Guinnes yetkilisi Şeyda Subaşı Gemici tanıklık etti. Türkmenistan Devlet Sirki’nde düzenlenen törende, Guinness Temsilcisi Şeyda Subaşı, Akhan iisimli Ahalteke atına ait rekor sertifikasını, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev’e takdim etti.

Başkan Sözlü’nün Ulaşım Hamlesi Tam Gaz! Sonraki Haber

Başkan Sözlü’nün Ulaşım Hamlesi Tam Gaz!

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış