2018 Pasaport randevusu nasıl alınır? Pasaport harç bedeli ne kadar oldu ?

2018 Pasaport randevusu nasıl alınır? Pasaport harç bedeli ne kadar oldu ?

Yurt dışına gitmek isteyen vatandaşların mutlaka alması gereken kimlik belgesi niteliğinde olan pasaport uluslararası geçerlilik taşır. Bir takım işlemler sonucunda alınan pasaport için öncelikle emniyet müdürlüklerinden randevu almak gerekiyor. Randevu sonrasında gereken belgeler ve yatırılan harç ile birlikte başvuru gerçekleştiriliyor. Peki, son dönemde en çok araştırılan konular arasına giren pasaport başvuru işlemleri nasıl yapılır? Pasaport başvurusunda istenen belgeler nelerdir? Pasaportların türüne göre ne kadar harç ödenir? İşte, 2018 pasaport başvuru işlemlerine ilişkin tüm merak edilenler...

PASAPORT RANDEVUSU NEREDEN, NASIL ALINIR?

Pasaport başvurusu için öncelikle yapmanız gereken herhangi bir emniyet müdürlüğünden randevu almak olacaktır. İnternet üzerinden alacağınız randevuyu 30 gün içerisinde 3 defa iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Pasaport için randevuyu e-Pasaport sistemi üzerinden alabiliyorsunuz. Randevu için epasaport.egm.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra arzu ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğünden randevunuzu alıp başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

PASAPORT RANDEVU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Randevunuzu aldıktan sonra yapmanız gereken başvuru için gerekli belgeleri toparlamaktır. Her tür pasaport için farklılık arz eden bu belgelerin yanında alınacak olan pasaportun türüne göre harçların yatırılması ve makbuzun da beraberinde getirilmesi gerekmektedir.

Yeni düzenlemelerle birlikte Umuma Mahsus Pasaportlar 10 yıla kadar tanzim edilebilmekte olup, 18 yaşından küçük olanlar için bu süre 5 yıl olarak uygulanmaktadır. Daha önce alınmış bir pasaport var ise, müracaat esnasında bu pasaportun da getirilmesi gerekmektedir.

PASAPORT BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER

*Umuma husus bordo pasaport için istenen belgelerdir. Diğer tür pasaportlar için istenen belgeler de genel itibariyle benzerlik gösterse de farklılıklar da mevcuttur. 

- TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)

- 2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm)

- Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır

- Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır

- Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır

- Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır

- Pasaport harç bedeli makbuzu

PASAPORT HARÇ BEDELİ VE DEFTER BEDELİ MAKBUZU NASIL ALINIR?

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Harç Bedeli, tüm Bankalara yatırılabilir. Dekonta “TAHSİL EDİLMİŞTİR” kaşesi basılıp yetkililer tarafından imzalanmasından sonra “MÜKELLEF” yazılı birinci nüshasının alınması gerekmektedir. Buna dair makbuz (Dekont) müracaat esnasında ibraz edilecektir.

Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Defter Bedeli  Tüm Bankalar ve Emniyet Müdürlüğü içerisinde bulunan Vergi Dairesi veznesine yatırılabilir. Vergi tahsil alındısının “MÜKELLEF” yazılı birinci suretine “TAHSİL EDİLMİŞTİR”kaşesi ile banka görevlisinin“ISLAK İMZASININ” bulunması gerekmektedir. Dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir.

2018 PASAPORT HARCI KAÇ TL OLDU?

Ocak ayı itibariyle geçerli olan 2018 pasaport harç bedelleri geçen yıla göre yüzde 14,47 oranında artış gösterdi. İşte, kaç yıl geçerli olduğuna göre pasaport harçları;

* 6 aylık; 137,50 TL

* 1 senelik; 201,30 TL

* 3 senelik; 465,50 TL

* 4-10 senelik; 657,40 TL

28 Temmuz 2018 Resmi Gazete KHK ihraç listesi! Kaç kişi ihraç edilecek? Sonraki Haber

28 Temmuz 2018 Resmi Gazete KHK ihraç listesi! Kaç kişi ihraç edilecek?

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı